سرویس ادواری خودروهای رنو

پخش ویدئو

تعمیرگاه تخصصی رنو شاه پری به پشتوانه سوابق درخشان خود و 5 سال فعالیت بعنوان برترین نمایندگی رسمی خدمات پس از فروش نگین خودرو ( از 1395/3/6 لغایت 1400/10/24 ) با بهره‌گیری از جدیدترین آموزش‌های شرکت رنو و دسترسی به آخرین اطلاعات تعمیراتی، همواره در تلاشند تا با بازدیدهای منظم در سرویس‌های ادواری از تحمیل هزینه تعمیراتی جلوگیری نماید.

خودرو پس از مراجعه به کلینیک تخصصی رنو شاه پری مورد ارزیابی اولیه قرار می‌گیرد و پس از ثبت اظهارات مشتری جهت شروع کار به داخل محوطه انتقال پیدا می‌کند.

پس از انتقال خودرو پرسنل مجرب و آموزش دیده دستورات مندرج در کارتکس را انجام می‌دهند. پس از اتمام کارهای مندرج در کارتکس کنترل کیفی و مراقبتی مطابق با آخرین دستورالعمل انجام خواهد شد و خودرو آماده تحویل می‌شود.

شرح سرویس دوره ای

جدول فوق صرفا پیشنهاد کلینیک تخصصی رنو (شاه پری) می باشد .

در صورتیکه خودرو بیش از 50 درصد در دور آرام و یا پیمودن خودرو با سرعت کمتر از 30 کیلومتر ، بکسل کردن، یدک کشیدن کاروان بیش از 30 درصد زمان استفاده از خودرو، کارکرد در محیط پر گرد و غبار یا خودرو بیش از 5000 کیلومتر در سال بطور مداوم در دمای کمتر از -15 در جه سانتیگراد کار کند پیشنهاد می گردد زمان و یا مسافت تعویض روغن و فیلتر روغن موتور، فیلتر هوا، تسمه دینام و پولی ها و نیز سرویس های خودرو به نصف کاهش یابد

موارد ضروری در سرویس دوره‌ای خودروهای رنو

اصلی ترین و مهمترین بخش از سرویس های دوره ای خودرو بررسی روغن موتور است. روغن موتور نقش اساسی در عملکرد موتور خودرو دارد و باید به طور منظم بررسی و طبق جدول زمان بندی تعویض شود.
با توجه به عملکرد بالای روغن موتور بهتر است در انتخاب و خرید این محصول کمی حساسیت و دقت بیشتری به خرج دهید و از روغن موتور توصیه شده شرکت سازنده خودرو استفاده کنید.

از جمله قطعات مصرفی که می بایست حتما در هر سرویس دوره ای خودرو تعویض شود فیلتر روغن موتور است. این فیلتر باعث تصفیه روغن موتور قبل از ورود به موتور می شود. عملکرد این فیلتر مانع از ورود براده های ناشی از سایش قطعات فلزی روی یکدیگر، دوده ناشی از احتراق، گرد و غبار و… به داخل موتور می‌شود.
بهتر است از فیلتر های اصلی جهت تعویض فیلتر روغن استفاده کنید. استفاده از فیلتر های نامرغوب موجب آلوده شدن روغن موتور و ورود براده ها و آلودگی ها به موتور شود که در نتیجه ممکن است به موتور آسیب وارد شود. یکی از این مشکلات می تواند خراب شدن پیستون به خاطر ورود براده ها به موتور شود.

فیلتر هوا از جمله قطعات مصرفی هر خودروی است که در هر سرویس دوره ای خودرو باید بررسی شود. این فیلتر نقش پاک سازی هوای ورودی به محفظه احتراق را بر عهده دارد.
فیلتر هوا با تصفیه هوا و جلوگیری از ورود گرد و غبار هوا، آن را به داخل موتور خودرو می رساند و نقش مهمی در میزان مصرف سوخت خودرو دارد.

یکی از مایع های بسیار حیاتی در داخل خودرو روغن ترمز است. این مایع وظیفه انتقال فشار هیدرولیکی از پمپ ترمز به سیلندر ترمز را بر عهده دارد که در نهایت موجب فشار لنت ترمز بر دیسک یا کاسه ترمز می‌شود.
بررسی و تعویض به موقع روغن ترمز از اهمیت ویژه ای در سرویس دوره ای خودرو برخوردار است زیرا این مایع با جذب رطوبت هوا موجب کاهش زنگ زدگی و خوردگی قطعات داخلی سیستم ترمز می‌شود که این جذب رطوبت به مرور زمان باعث کاهش عملکرد روغن ترمز و در نتیجه سیستم ترمز می شود. بهتر است با توجه به جدول زمان بندی روغن ترمز تعویض شود.

روغن هیدرولیک فرمان همانند روغن موتور، روغن گیربکس و روغن ترمز باید بررسی و در بازه های زمانی درج شده در دفترچه راهنما باید تعویض شود.
این روغن علاوه بر روانکاری قطعات داخلی سیستم هیدرولیک فرمان، باعث انتقال قدرت از سیستم فرمان به چرخ های جلو خودرو می شود.

زمان تعویض روغن گیربگس اتوماتیک و دستی در هر خودرو متفاوت است و بستگی به دفترچه راهنما خودرو دارد.
انتخاب روغن گیربگس مناسب برای خودرو بستگی به نوع گیربگس (اتوماتیک، دستی) دارد البته در انتخاب نوع روغن گیربگس اتوماتیک باید به مشخصات روغن توصیه شده شرکت سازنده خودرو توجه شود همچنین در انتخاب روغن گیربگس دستی باید به گرانروی روغن توجه شود.

مواردی که می‌بایست در کلیۀ سرویس‌ها انجام پذیرد
بررسی و روانسازی قفل صندوق عقب و قفل درب موتور
بررسی سطح و شرایط روغن و آب بندی مدار فرمان هیدرولیک
بررسی سیستم اگزوز
بررسی چراغها و عملگرهای کیلومتر شمار
بررسی وضعیت کلیه شیشه ها و آینه های خودرو
بررسی تیغه ها و مایع شیشه شور سیستم برف پاک کن
بررسی باطری با دستگاه تستر باطری
بررسی خوردگی بدنه
بررسی سطح، وضعیت و آب بندی سیستم خنک کننده موتور
بررسی وضعیت سلامت تایرها و تنظیم باد
بررسی دیسک و لنت ترمزهای چهار چرخ
بررسی چراغهای داخل و خارج خودرو
بررسی وضعیت، سلامت و آب بندی گردگیرها، سیبکها، اتصالات فرمان، دسته موتورها و سیستم تعلیق جلو و عقب
بازدید چشمی زوایای چرخها
بررسی عملکرد عمومی گیربکس و سلامت آن