خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

با برخی از ایرادات گیربکس داستر آشنا شوید

خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

دلایل روشن نشدن خودرو

اگر ماشین شما روشن نشد چه باید کرد: راهنمای عیب یابی نهایی

آیا تا به حال در موقعیتی قرار گرفته‌اید که ماشین مورد علاقه شما از استارت زدن امتناع کند؟ مثل خوردن یک فنجان قهوه صبحگاهی بدون کافئین است – درست است! اما نگران نباشید زیرا ما به شما کمک می‌کنیم، در این راهنما ما با توصیه‌های عملی، با مشکل آزاردهنده روشن نشدن خودرو مقابله می‌کنیم. بنابراین، یک آچار بردارید، کلاه کارآگاهی خود را به سر بگذارید و بیایید ماشین خود را به جاده‌ای برگردانیم که متعلق به آن است!

فهرست مطالب

  • بررسی باتری: آن را به خاطر کم قدرت بودن سرزنش نکنید
  • سیستم سوخت: سوخت بیشتر، قدرت بیشتر!
  • سیستم جرقه زنی: آیا این سیستم قلب خودرو است؟
  • استارت موتور: این یک مسابقه است!
  • سیستم الکتریکی: زمانی که جریان کم نیست
  • بیرون آمدن تسمه دینام: وقتی تسمه دینام در معرض پاره شدن قرار دارند
  • انژکتورهای سوخت: زمانی که به یک شستشو نیاز دارند
  • فیلترهای هوا: آیا آنها احساس خفگی می‌کنند؟
  • ترمزها: آنها فقط به یک استراحت کوچک نیاز دارند
  • کمک از یک مکانیک با تجربه: آنها به زبان ماشین صحبت می‌کنند

دلایل روشن نشدن خودرودلایل روشن نشدن خودرو

1. بررسی باتری: آن را به خاطر کم قدرت بودن سرزنش نکنید

آه، باتری – نیروگاه بی‌صدا که به وسیله نقلیه شما جان می‌بخشد. اما گاهی اوقات، حتی قدرتمندترین باتری‌ها نیز می‌توانند شما را ناامید کنند. قبل از اینکه وحشت کنید و آن را به خاطر کم قدرت بودن سرزنش کنید، کمی وقت بگذارید و بررسی کنید که آیا پایانه‌های باتری تمیز و ایمن هستند یا خیر. تعجب خواهید کرد که هر چند وقت یک‌بار یک اتصال سست می‌تواند ماشین شما را در خیابان تنها بگذارد.

2. سیستم سوخت: سوخت بیشتر، قدرت بیشتر!

آیا ماشین شما سرسختانه از استارت زدن حتی با باک پر بنزین خودداری می‌کند؟ خوب، سریعاً آن را سرزنش نکنید. ابتدا ظرفیت بنزین خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در مقدار مناسبی قرار دارد. اگر سطح پایین را نشان می‌دهد، مقداری سوخت اضافه کنید و دوباره ماشین را روشن کنید. اگر باز هم تکان نخورد، ممکن است وقت آن رسیده باشد که به پمپ بنزین یا فیلتر بنزین توجه کنید – آن دردسرسازان کوچک!

3. سیستم جرقه زنی: آیا این سیستم قلب خودرو است؟

آه، صدای شیرین احتراق – لحظه‌ای که ماشین شما زنده می‌شود. اما اگر این اتفاق نیفتد چه؟ بررسی کنید که آیا سوئیچ استارت بدون هیچ گونه مقاومتی می‌چرخد. اگر باعث ایجاد عصبانیت شما می‌شود، ممکن است مقصر جای دیگری باشد. زیر کاپوت را نگاه کنید و شمع‌ها و کویل‌های احتراق را بررسی کنید. اگر نیاز به تعمیر یا تعویض دارند حتماً این کار را انجام دهید!

دلایل روشن نشدن خودرو4. استارت موتور: این یک مسابقه است!

تصور کنید که کلید را در احتراق می‌چرخانید و چیزی جز صدای کلیک مرموز نمی‌شنوید. مثل این است که ماشین شما با شما معما بازی می‌کند! اما نترسید زیرا اگر صدای کلیک را می‌شنوید اما موتور نمی‌خواهد روشن شود وقت آن است که موتور استارت یا شیر برقی را بررسی کنید. ممکن است آن‌ها به کمی TLC یا مراجعه به یک مکانیک با تجربه نیاز داشته باشند.

5. سیستم الکتریکی: زمانی که جریان کم نیست

ممکن است متوجه آن نباشید، اما سیستم الکتریکی خودرو نقشی حیاتی در راه اندازی و روشن کردن خودرو ایفا می‌کند. اگر باتری و سیستم جرقه زنی را بررسی کرده‌اید، اما خودرو هنوز به سختی روشن می‌شود وقت آن است که سیستم الکتریکی را بررسی کنید. فیوزها و رله‌ها -که جریان الکتریکی را روان نگه می‌دارند- را بررسی کنید. اگر به یک فیوز سوخته یا یک رله خراب برخورد کردید، در تعویض آنها تردید نکنید.

6. بیرون آمدن تسمه دینام: وقتی تسمه دینام در معرض پاره شدن قرار دارند

خوب، خوب، متوجه شدیم – ماشین‌ها ریه ندارند. اما آنها دارای یک تسمه مارپیچ هستند که نقش مهمی در تامین انرژی اجزای مختلف دارند. اگر ماشین شما به طور ناگهانی نفس می‌کشد و از استارت زدن امتناع می‌کند نگاهی سریع به تسمه آن بیندازید. آیا شل، آسیب دیده یا فقط فرسوده شده است؟ ممکن است یک تسمه فرسوده دلیل این وضعیت باشد که ماشین شما کمی بی‌حال است، تنها کافی است آن را سفت یا تعویض کنید.

علت روشن نشدن خودرو7. انژکتورهای سوخت: زمانی که به یک شستشو نیاز دارند

انژکتورهای سوخت قهرمانان گمنام احتراق کارآمد! اما گاهی اوقات، ممکن است این قطعات با کثیفی و آلودگی مسدود شوند و حدس بزنید چه می‌شود؟ این وضعیت می‌تواند باعث استارت خوردن و روشن نشدن ماشین شود. بنابراین، انژکتورهای سوخت خودرو را با مقداری پاک کننده انژکتور سوخت، تمیز کنید. مطمئنا آن‌ها از شما برای بازگشت به کار و کمک به راه‌اندازی نرم ماشین تشکر می‌کنند.

8. فیلترهای هوا: آیا آنها احساس خفگی می‌کنند؟

موتور ماشین برای تنفس به هوا نیاز دارد، درست مثل شما و آن فیلترهای هوا قهرمانان ناشناسی هستند که اطمینان می‌دهند موتور خودرو هوای تمیز و تازه دریافت می‌کند. اما اگر آن فیلترها با گرد و غبار، زباله و حشرات مسدود شده باشند، ممکن است ماشین شما برای روشن شدن با مشکل مواجه شود. بنابراین، کمی به آن فیلترها توجه کنید. آنها را تمیز یا تعویض کنید و اجازه دهید موتور خودرو هوای مطبوعی تنفس کند.

9. ترمزها: آنها فقط به یک استراحت کوچک نیاز دارند

صبر کنید ترمز چه ربطی به روشن نشدن ماشین دارد؟ خوب، گاهی اوقات، ماشین شما را فریب می‌دهد. اگر در هنگام استارت زدن موتور، پدال ترمز را به شدت فشار دهید، می‌تواند باعث اشتباه خودرو شده و از روشن شدن آن جلوگیری کند. بنابراین، ترمزها را راحت بگذارید و به ماشین خود کمی استراحت دهید.

دلایل روشن نشدن خودرو10. کمک گرفتن از یک مکانیک با تجربه: آنها به زبان ماشین صحبت می‌کنند

اگر تمام مهارت‌های کارآگاهی‌تان را تمام کرده‌اید و ماشین‌تان هنوز سخت روشن می‌شود، وقت آن است که اسلحه‌های بزرگ را صدا کنید – مکانیک‌های با تجربه. این مربیان خودرو به زبان خودرو صحبت می‌کنند و می‌توانند مسائل پیچیده را به راحتی تشخیص داده و حل کنند. در داشتن تخصص آنها تردید نکنید و اجازه دهید آنها روی ماشین سرسخت شما جادو کنند.

تبریک می‌گویم صاحب ماشین عزیز! شما از پیچ و خم مراحل عیب یابی عبور کرده‌اید تا مشکل وحشتناک عدم استارت خودرو و روشن نشدن آن را حل کنید.

به یاد داشته باشید که باتری و سیستم سوخت را بررسی کنید، سیستم جرقه زنی را ارزیابی کنید، موتور استارت را بررسی کنید، سیستم الکتریکی را بررسی کنید، به تسمه‌ها توجه کنید، انژکتورهای سوخت و فیلترهای هوا را دوست داشته باشید و به راحتی ترمزها اهمیت دهید و وقتی همه چیز شکست خورد، در جستجوی مکانیکی با تجربه باشید که می‌تواند به زبان ماشین روان صحبت کند، مانند مراقبت از خودرو، تردید نکنید!

سوالات متداول (سوالات متداول)
س: چرا ماشین من حتی پس از انجام تمام مراحل روشن نمی‌شود؟
پاسخ: در حالی که مراحل ارائه شده در این راهنما متداول‌ترین مسائل را پوشش می‌دهد، می‌تواند عوامل پیچیده دیگری نیز در این زمینه نقش داشته باشد. برای تشخیص و رفع دقیق مشکل بهتر است با یک مکانیک حرفه‌ای مشورت کنید.

س: آیا می‌توانم خودروی خود را در صورت تمام شدن باتری روشن کنم؟
ج: قطعا! استارت زدن سریع خودرو می‌تواند به طور موقت باتری را تقویت کند و به شما امکان می‌دهد موتور را روشن کنید. به یاد داشته باشید که از روال پرش مناسب پیروی کنید و از کابل‌های جامپر و وسیله نقلیه دیگری با باتری شارژ شده استفاده کنید.

س: هر چند وقت یکبار باید باتری ماشینم را تعویض کنم؟
پاسخ: طول عمر باتری ماشین می‌تواند متفاوت باشد، اما به طور متوسط، توصیه می‌شود هر 3-5 سال یکبار آن را تعویض کنید. با این حال، عواملی مانند شرایط آب و هوایی و عادات رانندگی می‌توانند بر طول عمر باتری تأثیر بگذارند، بنابراین ضروری است که مراقب هرگونه نشانه ضعف یا خرابی باشید.

منبع: vehiclecare.in

فرم استعلام قطعات

برای استعلام موجودی، قیمت و شرایط قطعاتی که نیاز دارید، فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان کلینیک تخصصی شاه‌پری با شما تماس بگیرند.

تعمیرگاه رنو شاه‌پری

شاه‌پری

کلینیک تخصصی رنو

Call Now Button