خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

با برخی از ایرادات گیربکس داستر آشنا شوید

خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

ابزار تمیز کردن خودرو

گجت و ابزار مورد نیاز برای تمیز کردن خودرو

این را تصور کنید: شما در صبح زیبای جمعه از خواب بیدار می‌شوید و تصمیم می‌گیرید با ماشین خود به یک پیک نیک بروید اما متوجه می‌شوید که همه قسمت‌های آن کثیف و گرد و خاکی است. چه احساسی خواهید داشت؟ آیا این پیک نیک به شما خوش خواهد گذشت؟ چه کسی ماشین کثیف را دوست دارد؟ یک ماشین تمیز نه تنها ظاهر آن را زیبا می‌کند، بلکه طول عمر آن را نیز افزایش می‌دهد. گجت‌ها و ابزارهای زیادی برای تمیز کردن خودرو وجود دارد، اما انتخاب درست آن‌ها با توجه به نیاز خودرو، یک هنر است. راه حل‌های خلاقانه تمیز کردن و تعمیر و نگهداری خودرو، کل تجربه تمیز کردن را متحول می‌کند. بیایید به دنیای تمیز کردن خودرو بپردازیم و بیشتر کاوش کنیم.

انواع ابزار و وسایل برای تمیز کردن خودرو

1. ابزار شستشو

 • حوله‌های میکروفایبر: حوله‌های میکروفایبر قابلیت بالایی در جذب آب دارند و برای سطح خودرو نرم و ملایم هستند. به همین دلیل برای خشک کردن و صیقل دادن خودرو بدون ایجاد خراش روی سطح خودرو استفاده می‌شوند.
 • واشر تحت فشار: واشر تحت فشار ابزار مناسبی است که نظافت خودرو و شستشوی خودرو را بسیار سریع و کارآمد می‌کند. کثیفی، گرد و غبار و زباله‌های سرسخت را می‌توان با چنین واشرهای فشاری با سهولت و کارایی پاک کرد. هنگامی که واشرهای فشار با توپ‌های فوم جفت می‌شوند، یک لایه ضخیم از فوم ایجاد می‌شود که به سطح ماشین می‌چسبد و قبل از اینکه حتی شروع به تمیز کردن کنید، آلاینده‌ها را تجزیه می‌کند.
 • فوم کانن: توپ‌های فوم وقتی به توپ‌های فشاری متصل می‌شوند، یک لایه فوم ضخیم روی سطح خودرو ایجاد می‌کنند. این فوم کثیفی و آلودگی روی سطح خودرو را نرم کرده و از بین می‌برد و در نتیجه به راحتی خودرو را تمیز می‌کند.

2. برس‌ها

 • برس‌های جزئیات: با برس‌هایی که در اندازه‌های مختلف وجود دارند، می‌توان به مناطقی مانند دریچه‌های هوا، نمادها و تزئینات داخلی پیچیده دسترسی پیدا کرد. این برس‌ها به تمیز کردن هر گوشه و کناری کمک می‌کنند.
 • برس چرخ‌ها: چرخ‌ها اغلب کثیف‌ترین قسمت ماشین هستند زیرا از جاده‌های گل آلود و زمین‌های باتلاقی عبور می‌کنند. یک برس خوب با پرزهای نرم، انعطاف پذیر و طراحی ارگونومیک می‌تواند به فضاهای تنگ راه پیدا کند و بدون آسیب رساندن به پوشش، مکان مورد نظر را تمیز کند.

ابزار تمیز کردن خودرو3. ابزار برای تمیز کردن داخل خودرو

 • جاروبرقی: جاروبرقی خودرو بهترین گجت نظافت خودرو برای از بین بردن گرد و غبار و زباله‌های داخل خودرو است. یک جاروبرقی قدرتمند، صندلی‌های ماشین، فرش‌ها، دریچه‌های AC و سایر قسمت‌های صعب العبور را تمیز می‌کند.
 • بخارشوی: بخارشوی‌ها در دمای بالا برای ضدعفونی و تمیز کردن سطوح داخلی خودروها استفاده می‌شوند.
 • دستگاه شستشوی فرش و موکت: این ابزار تمیز کننده محلول‌های تمیز کننده را به پارچه تزریق می‌کنند تا کثیفی و رطوبت را خارج کنند و روکش و فرش را عمیقاً تمیز می‌کنند.

4. ابزار برای تمیز کردن شیشه خودرو

شیشه پاک کن‌ها به طور خاص برای تمیز کردن شیشه‌های خودرو ساخته شده‌اند. چیزی که آنها را خاص می‌کند این است که شیشه را به طور کامل و بدون رگه تمیز می‌کنند.

5. محلول شستشوی بدون آب

محلول‌های شستشوی بدون آب روشی نوآورانه و راحت برای تمیز کردن ماشین بدون نیاز به شلنگ، آب یا آبکشی است.

این ابزار تمیز کردن خودرو به‌طور ویژه برای از بین بردن کثیفی و آلودگی طراحی شده‌اند و به شما امکان می‌دهند با خیال راحت آنها را از سطح خودرو پاک کنید.

محلول شستشوی بدون آب برای کسانی ایده‌آل است که برنامه‌های زیادی دارند زیرا می‌توان از آن‌ها تقریباً در همه جا استفاده کرد و برای کسانی مناسب است که در آپارتمان‌ها یا مناطقی بدون دسترسی به شلنگ زندگی می‌کنند.

ابزار مورد نیاز برای تمیز کردن خودرو6. ابزار خشک کردن

 • دمنده‌های خشک کن خودرو: دمنده‌های خشک کن خودرو از هوای با سرعت بالا برای خشک کردن خودرو استفاده می‌کنند. این کار از لکه بینی آب جلوگیری کرده و همچنین با موفقیت آب را از مناطق غیرقابل دسترس خارج می‌کند.
 • دستمال نظافت خودرو: برای جذب سریع آب از مناطق وسیعی از سطح خودرو استفاده می‌شود.

7. ابزار مراقبت از رنگ

برخی روان کننده‌ها، آلودگی‌های جاسازی شده را از سطح رنگ خودرو پاک می‌کنند و آن را صاف و آماده برای پولیش زدن می‌کنند.

روان کننده تضمین می‌کند که خاک رس به آرامی سر می‌خورد، از خراشیدگی جلوگیری می‌کند، در حالی که به طور موثر کثیفی، آلودگی و سایر ذرات را -که نمی‌توان از طریق شستشوی معمولی پاک کرد- از بین می‌برد.

 • پولیش دو کاره: پولیش‌های دو کاره، پولیش و واکس خودرو را به طور یکنواخت و بدون زحمت اعمال می‌کنند. آنها برای از بین بردن خراش‌ها و چرخش‌های جزئی بسیار مفید هستند.
 • پدهای پولیش: برای تصحیح و درخشندگی رنگ در سطوح مختلف، از انواع پدهای پولیش استفاده می‌شود.

8. محصولات حفاظتی

 • واکس و درزگیرها: برای ایجاد یک لایه محافظ بالای رنگ، از موم و درزگیر استفاده می‌شود. آنها درخشندگی رنگ را افزایش می‌دهند و خودرو را از انواع آسیب‌های محیطی حفظ می‌کنند.
 • پوشش سرامیکی: پوشش سرامیکی روی رنگ خودرو نوع پیشرفته‌تری از لایه محافظ برای ایجاد حفاظت طولانی مدت و پوششی براق است.

گجت و ابزار تمیز کردن خودرو9. کنترل بو

 • از بین برنده بو: اسپری‌ها، مه پاش‌ها و خوشبو کننده‌های هوا به عنوان از بین برنده بو برای از بین بردن هرگونه بوی بد داخل خودرو استفاده می‌شوند.
 • ازن ژنراتور: برای حذف بوهای سرسخت از ازن ژنراتور استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها برای از بین بردن بو در سطح مولکولی بسیار مفید هستند.

هنگام خرید محصولات مراقبت از خودرو باید چه نکاتی را در نظر داشته باشید؟

 • کیفیت: همیشه محصولات با کیفیت از برندهای معتبر را انتخاب کنید.
 • بررسی نظر مشتری: قبل از خرید هر محصول، ابزار یا وسیله‌ای برای تمیز کردن خودرو، نظر مشتری را بررسی کنید.
 • مواد تشکیل دهنده: همیشه قبل از خرید محصولات تمیز کننده مانند محلول‌های شستشو، موم و غیره مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید.
 • سهولت استفاده: ابزارها و وسایل نظافت خودرو می‌توانند پیچیده و گیج کننده باشند. محصولاتی را انتخاب کنید که کاربردهای ساده و آسانی دارند. محصولات کاربر پسند را انتخاب کنید.
 • هدف: قبل از خرید هر ابزار ماشینی، هدف را مشخص کنید و محصولاتی را انتخاب کنید که به طور خاص برای انجام آن وظایف طراحی شده‌اند.

نتیجه
خرید ماشین کافی نیست. برای نگهداری از خودرو و اطمینان از عملکرد و طول عمر بهینه آن، معاینات منظم، تمیز کردن و نگهداری مناسب با ابزارها و وسایل مناسب توسط متخصصان ضروری است.

در شاهپری ما این نیاز شما را درک می‌کنیم، بنابراین، ما بهترین راهنمایی را در مورد نحوه مراقبت از نظافت و نگهداری خودرو به شما ارائه می‌دهیم و شما را با دانش مناسب برای انتخاب و سرمایه گذاری بر روی بهترین ابزارها و وسایل نظافت خودرو توانمند می‌کنیم. روش‌های تمیز کردن ماشین را اصلاح کنید و ماشین خود را از داخل و خارج تمیز نگه دارید، از سرمایه خود محافظت کنید و از هر سواری نهایت لذت را ببرید.

فرم استعلام قطعات

برای استعلام موجودی، قیمت و شرایط قطعاتی که نیاز دارید، فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان کلینیک تخصصی شاه‌پری با شما تماس بگیرند.

تعمیرگاه رنو شاه‌پری

شاه‌پری

کلینیک تخصصی رنو

Call Now Button