نمایندگی مگان 2018

رنو مگان مدل سال ۲۰۱۸ متعلق به نسل چهارم این خودرو بوده که اولین بار در نمایشگاه خودروی فرانکفورت ۲۰۱۵ به معرض نمایش عمومی در آمد. این خودرو از طراحی مشابه با سایر تولیدات جدید شرکت خودرو سازی رنو سود برده و چه در بخش طراحی جلویی و چه در نمای عقبی وجوه اشتراک فراوانی با نمونه‌هایی مانند رنو کولئوس (Renault Koleos) و یا رنو تلیسمان (Renault Talisman) که هر دو در بازار ایران حاضر هستند، دارد. رنو مگان ۲۰۱۸ در دو گونه هاچ بک ۵ در (Hatchback) و سدان چهار در (Sedan) تولید شده که به احتمال بسیار زیاد تنها گونه سدان ۴ در این خودرو در بازار ایران به فروش خواهد رفت.

مشخصات فنی مگان 2018

نقد و بررسی تخصصی مگان 2018

رنو مگان ۲۰۱۸ (Renault Megane) نمونه‌ای است در کلاس بدنه خودروهای سدان ۴ در سایز کوچک که از سال ۲۰۱۶ میلادی در خط تولید قرار دارد. به بهانه معرفی این خودرو در نمایشگاه خودروی تهران به معرفی و بررسی مشخصات فنی رنو مگان ۲۰۱۸ خواهیم پرداخت.

رنو مگان همانطور که اشاره شد خودرویی است کوچک و شهری که تا کنون سه نسل را پشت سر گذشته و از سال ۲۰۱۶ میلادی و در نسل چهارم خود (Megane IV) به بازارهای جهانی عرضه شده است. نسل دوم رنو مگان توانست به بازار ایران راه پیدا کرده و با توجه به ظاهر مناسب برای زمان عرضه، امکانات قابل قبول و پیشرانه‌های نسبتا قدرتمند ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری و ۲.۰ لیتری که موجب نمایش قابلیت‌های دینامیکی بالایی شده و همچنین دید مناسب خریداران ایران به خودروهای فرانسوی، به موفقیتی مناسب در بازار دست یابد. رنو مگان نسل دوم تا سال ۱۳۹۲ (۲۰۱۳ میلادی) توسط شرکت پارس خودرو مونتاژ و به بازار محدود و انحصاری ایران عرضه می‌گردید. نسل‌های مختلف این خودرو عبارتند از:
۱. رنو مگان ۱ (از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۲ میلادی)
۲. رنو مگان ۲ (از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۹ میلادی)
۳. رنو مگان ۳ (از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۶ میلادی)
۴. رنو مگان ۴ (از سال ۲۰۱۶ میلادی تا کنون)

رنو مگان مدل سال ۲۰۱۸ متعلق به نسل چهارم این خودرو بوده که اولین بار در نمایشگاه خودروی فرانکفورت ۲۰۱۵ به معرض نمایش عمومی در آمد. این خودرو از طراحی مشابه با سایر تولیدات جدید شرکت خودرو سازی رنو سود برده و چه در بخش طراحی جلویی و چه در نمای عقبی وجوه اشتراک فراوانی با نمونه‌هایی مانند رنو کولئوس (Renault Koleos) و یا رنو تلیسمان (Renault Talisman) که هر دو در بازار ایران حاضر هستند، دارد. رنو مگان ۲۰۱۸ در دو گونه هاچ بک ۵ در (Hatchback) و سدان چهار در (Sedan) تولید شده که به احتمال بسیار زیاد تنها گونه سدان ۴ در این خودرو در بازار ایران به فروش خواهد رفت.

بررسی ابعاد رنو مگان 2018

رنو مگان ۲۰۱۸ خودرویی نسبتا کوچک بوده و می‌توان آن را یک نمونه کوچک شده از رنو تلیسمان به حساب آورد. رنو مگان ۲۰۱۸ در گونه سدان طولی برابر با ۴.۶۳۲ میلیمتر، پهنایی برابر با ۱.۸۱۴ میلیمتر، ارتفاعی برابر با ۱.۴۴۳ میلیمتر و فاصله دو محور عقب و جلویی برابر با ۲.۷۱۱ میلیمتر دارد. از لحاظ ابعاد می‌توان رنو مگان ۲۰۱۸ را در رده خودروهایی اندکی بزرگ‌تر از نمونه‌هایی مانند سورن شرکت ایران خودرو با طولی برابر با ۴.۵۳۴ میلیمتر، رنو مگان نسل دوم پارس خودرو با طولی برابر با ۴.۴۹۸ میلیمتر و یا هیوندای النترا (Hyundai Elantra) نسل جدید با طولی در حدود ۴.۵۷۰ میلیمتر و کیا سراتو ۲۰۱۸ (که با نام کیا فورته نیز در بازارهای جهانی شناخته می‌شود) با طولی در حدود ۴.۵۶۰ میلیمتر و یا سوزوکی کیزاشی (Suzuki Kizashi) با طولی در حدود ۴.۶۵۰ میلیمتر مقایسه کرد.

طراحی خارجی و بدنه

این خودروی سدان کوچک بازار ایران در سال ۹۷ ، در بخش جلویی با استفاده از چراغ‌های نسبتا کشیده که به همراه یک بخش بومرنگی برای چراغ‌های روشنایی در روز احاطه شده، جلو پنجره بزرگ ۴ پره با نماد شرکت رنو در بخش میانی و سپر جلویی کوچک و ورودی‌های هوای پره‌ای و چراغ‌های مه شکن مدور، نمایی شبیه به رنو تلیسمان دارد.

در بخش میانی نیز شاهد یک فرم طراحی ساده ولی جذاب در رنو مگان ۲۰۱۸ هستیم و خط جانبی بالایی از بخش فوقانی گلگیرهای جلویی آغاز شده و به انتهای درهای عقبی ختم می‌گردد. خط جانبی پایینی نیز شکسته بوده و نمایی شبیه به یک ذوزنقه را تداعی می‌کند.

نمای عقبی رنو مگان ۲۰۱۸ جذاب تر از سایر بخش‌های طراحی این خودرو بوده و با استفاده از چراغ‌های عقبی بزرگ در در بخش میانی حالتی باریک و کشیده پیدا می‌کند، در صندوق عقب با انتهای برآمده که نقش یک باله عقبی (Spoiler) کوچک را ایفا کرده و سپر عقب نسبتا برجسته و دیفیوز (Difuser یا بخشی که برای هدایت جریان باد در قسمت پایینی سپر نصب می‌گردد) شباهت‌های بسیاری با برادر بزرگ‌تر خود رنو تلیسمان داشته و ظاهری زیبا، جذاب، اسپرت و لوکس به آن بخشیده است.

در مجموع رنو مگان ۲۰۱۸ را از لحاظ ظاهری نمی‌توان خودرویی زیبا دانست اما با استفاده از خطوط صاف و شکسته و سقف با انحنای زیاد، خودرویی مدرن و مجلل بوده که نمونه‌ای از زبان طراحی شرکت خودرو سازی رنو را به نمایش می گذارد.

طراحی داخلی و کابین

کابین رنو مگان ۲۰۱۸ نیز یک نمونه ساده‌تر و ارزانقیمت تر از رنو تلیسمان به حساب می‌آید. نمایشگر اصلی خودرو آرایشی عمودی داشته و خروجی‌های سیستم تهویه مطبوع در دو بخش جانبی آن واقع شده اند. فرمان سه شاخه بوده که استفاده از بخش انتهایی مسطح (فرمان D) اندکی بر جذابیت و حس اسپرت بودن آن افزوده است. داشبورد ساده طراحی شده و در ساخت آن از مواد اولیه با کیفیت قابل قبول برای یک خودروی ۲۰.۰۰۰ دلاری استفاده شده است.

با توجه به فاصله ۲.۷ متری دو محور عقب و جلو، فاضی کافی برای قرار گرفتن سرنشینان در داخل رنو مگان ۲۰۱۸ حتی در ردیف دوم و صندلی‌های عقبی وجود داشته و صندلی‌ها نیز از کیفیت و ارگونومی مناسبی برخوردار هستند. فضای در نظر گرفته شده برای صندوق عقب و محفظه بار نیز در حدود ۵۰۰ لیتر بوده که برای یک خودرو سدان سایز کوچک رقمی مناسب به شمار می‌آید.

بخش صفحه پشت آمپر و عقربه‌های نمایشگر نیز طراحی اسپرت و مدرنی داشته و با نمای جذاب، از یک بخش مدور میانی با نورپردازی زیبا برای نمایش دور موتور به صورت آنالوگ و عقربه‌ای و سرعت به صورت دیجیتال و دو نیم دایره در دو بخش کناری برای نمایش میزان سوخت و دمای موتور سود می‌برد.

در مجموع کابین رنو مگان ۲۰۱۸ با وجود سادگی، از امکانات و تجهیزات مناسبی سود برده و استفاده از مواد اولیه با کیفیت خوب، صندلی‌های مناسب و فضای قابل قبول در داخل خودرو، آن را به یک نمونه مناسب برای خانواده‌ها تبدیل کرده است.

فرمون مگانفرمون مگان
داشبورد رنوداشبورد رنو
تصویر مگانتصویر مگان

رنو مگان 2018 یکی از جدی ترین گزینه های احتمالی ورود به بازار کشور میباشد که با سبک طراحی اغوا کننده سعی دارد خاطره خریداران را از نسل دومش که در ایران مونتاژ میشد به کل پاک کند!
رنو مگان جدید با طراحی گیرا و الگوبرداری شده از برادر بزرگترش تلیسمان چه در نمای بیرونی و چه در نمای داخلی خودرو سطح توقعات را در کلاس سدان های کامپکت به شدت بالا برده است.به طوری که حتی در زمانی که داخل کابین میشوید کیفیت صندلی ها و مواد بکار رفته در مگان نسبت به نسل گذشته یک سر و گردن بالاتر میباشد و میزان فضای دید راننده نیز افزایش قابل قبولی داشته است.