خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

با برخی از ایرادات گیربکس داستر آشنا شوید

خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

۵ مدل از قابل اعتمادترین و قدرتمندترین موتور رنو

در طول سال‌های گذشته مهندسین خودروساز در گروه خودروسازی رنو توانسته‌اند موتورهای خارق العاده بسیاری بسازند که دوام فوق العاده بالا و مصرف سوخت کم آنها زبانزد است. بسیاری از این موتورها را می‌توان در خودروهای دست دوم در جهان پیدا کرد. یکی از مواردی که توسط افراد علاقه‌مند به خودروی دست دوم مورد بررسی قرار می‌گیرد، دوام موتور خودرو است که در خودروهای دست دوم رنو هنوز هم توان بالا و مصرف سوخت کم دیده می‌شود. در مقاله زیر موفق‌ترین موتور رنو را معرفی خواهیم کرد. بهتر است همین ابتدا معلوم کنیم هدف مقاله نشان دادن با دوام‌ترین موتوری بوده که می‌توان در زیر کاپوت اتومبیل‌های ساخته شده پیدا کرد، نه هر موتوری که تنها از نظر سرعت و قدرت برتر بوده باشد و یا آن را به راحتی در خودروهای مدرن امروزی بتوان یافت. این موتورها را می‌توان حتی در خودروهای قدیمی و دست دوم بازار نیز مشاهده کرد. در این مقاله ۵ مدل از بهترین موتور رنوهای ساخته شده را بررسی خواهیم کرد.

قدرتمندترین موتور رنو

  1. موتور TGE 1.1.1 ٪۹
  2. موتور TGE 1.2.2 ۱/۲ وات ۱۶
  3. موتور سری K ۱.۴/۱.۶1.3.3
  4. موتور توربو 1.4.4 ۲ لیتری
  5. موتور ۲ لیتری DCI 1.5.5

۱- موتور رنو TGE 1.1.1 ٪۹

این مدل موتور رنو که با نشان اختصاری H4BT نشان داده می‌شود، توسط گروه خودروسازی رنو و نیسان در سال ۲۰۱۲ ساخته شد. هم اکنون این موتور را می‌توان در خودروهای رنو، نیسان، داچیا و اسمارت پیدا کرد.
این موتور اگر از جنس آلومینیوم باشد وزنی کمتر از ۱۰۰ کیلوگرم دارد. از نظر وزنی یک موتور کوچک و مناسب ۳ سیلندره است که توربو شارژ نیز شناخته می‌شود.
تنها عیب موتور این است که متاسفانه تاخیر توربو قابل توجهی دارد. تزریق سوخت غیر مستقیم این موتور ممکن است تعجب آور باشد. علی‌رغم ظرفیت کم، تلاش قابل توجه و سخت کوشی موتور خودرو در استفاده درون شهری توانسته است این موتور را به یکی از موجه‌ترین و بادوام‌ترین موتورهای رنو تبدیل کند.
نقطه ضعف دیگر موتور، گیربکس آن است که البته خیلی شدید نیست، اما چنین اتفاقی منجر به مصرف سوخت بالا می‌شود و صدا یا دور موتور افزایش می‌یابد. اگرچه کاربران موتورهای قدیمی TGE 1.6 گزارش می‌کنند که موتورهای کم صداتری هستند.

۲- موتور TGE 1.2.2 ۱/۲ وات ۱۶

مهندسین رنو به طرز ماهرانه‌ای توانسته‌اند موتورهای رنو را گسترش دهند. نمونه عالی کار آن‌ها موتور نسل D7 است که از سال ۲۰۰۰ تولید شد و به جای نسل قبلی موتور D4Fs ۱/۲ ۱۶۷ موتور توربو شارژ hp1.1 اشتقاقی است که با نام تجاری TGE 1.2 در سال ۲۰۰۷ عرضه شد.
اگر انتظار عملکرد بالاتر از حد متوسط از خودرو خود ندارید و در عین حال به دنبال موتوری هستید که در حالت LPG گاز مایع نیز به خوبی کار کند، ما به شما موتور ۱۶ وات ۱.۲ را پیشنهاد می‌کنیم.
این موتور تنها توسط گروه خودروسازی رنو استفاده می‌شود و در خودروهایی از جمله: رنو تویینگوII، رنو کلیوIII، موداس و واینر نصب شده است.
مصرف سوخت موتور TGE 1.2 کمی بالاتر از موتورهای با سوخت پاک مدل 1.2/1.4/1.6 TGE است.
اگرچه این موتورها بسیار بادوام هستند، اما در مسافت‌های بسیار طولانی روغن می‌سوزانند و خطاهای کوچک دیگری همچون عیب در ‌کوییل‌های احتراق و دریچه گاز دارند که عیوب دردسر سازی نیست.
مشکل دیگری که تنها برخی از رانندگان خودروهایی با این مدل موتور نشان داده‌اند مصرف مقدار قابل توجهی روغن است. مصرف بیش از ۱ لیتر روغن در ۱۰۰۰ کیلومتر مسافت، مصرف روغن زیادی است.

قدرتمندترین موتور رنو۳- موتور ۱.۴/۱.۶ سری K

موتورهای سری K، موتورهای با سوخت طبیعی هستند که از سال ۱۹۹۵ در دسترس قرار گرفته‌اند. این موتورها در دو نوع موتور ۱.۴/۱.۶ تولید می‌شوند. شرکت رنو در اکثر مدل‌های جدید خود از جمله: رنو کانگو، رنو لاگونا و رنو تویینگو از موتورهای نسل K با سوخت طبیعی استفاده می‌کنند. تا زمان معرفی موتورهای با سوخت طبیعی 1.6SGE و موتور توربو شارژ ۱.۳ گروه خودروساز نیسان، خودروی داچیا از برند رنو یکی از قدرتمندترین موتورهای دنیا را دارا بود.
سرعت تعویض موتورهای سری K به نوع برند و حتی مدل موتور بستگی دارد؛ به عنوان مثال در مگانIII این پیشنهاد وجود داشت که تا پایان سیکل تولید صبر نموده و سپس خودرو را با یکی از خودروهای برتر و هیجان انگیز (برای خرید آن دسته از کسانی که به دنبال یک فول پک کامل از خودرویی مدرن با تمام امکانات و همچنین یک موتور قوی بودند) تعویض نمود.
هنگام خرید خودروی رنو با موتور سری K به خاطر داشته باشید که ترجیحاً هر ۸۰ تا ۹۰ هزار کیلومتر حرکت تسمه تایم را تعویض کنید.

۴- موتور ۲.۵ لیتری توربو شارژ

حدود دو دهه قبل موتور قدرتمند اسپرت رنو ۳.۰ یا ۳.۵ لیتری V6 سوخت طبیعی بر روی خودروهای رنو نصب شد، اما با گذشت زمان این موتور جای خود را به یک موتور ۲.۰ لیتری توربو شارژ با کد اختصاصی F4RT داد.
این مدل موتورها، موتورهای توربو شارژ واقعاً موفق و بسیار بادوام هستند. انعطاف پذیرند و قدرت موتور بسیار بالایی دارند. مصرف سوخت موتورهای توربو شارژ به سبک زندگی و نحوه استفاده شما بستگی دارد. اگر راننده از حالت دینامیک موتور استفاده کند باید هر ۱۰۰ کیلومتر ۱۰ لیتر مصرف سوخت را در نظر بگیرد. با نصب LPG می‌توان هزینه‌های رانندگی در خودروهای با موتور توربو ۲ را کاهش داد.
انواع اصلی موتور سوپر شارژر حدود ۱۷۰ اسب بخار قدرت دارد. انعطاف پذیری بالایی داشته و نوع خودرو اسپرت شناخته شده آن ‌Megan RS است که با ۲۲۵ اسب‌بخار سرعت و حتی بیشتر، پرقدرت‌ترین خودروی سوپرشارژ بوده است که پویایی بسیار بالایی دارد.
موتور توربو شارژ ۲ لیتری با مصرف سوخت طبیعی به F46 مشهور است. ساختار ساده‌ای دارد که با یک قالب چدنی و سری آلومینیومی که به لطف شیرهای هیدرولیکی، تحمل قدرت و فشار بالا توانسته است جزء برترین و مقاوم‌ترین موتورهای حال حاضر از گروه رنو در جهان باشد.
بسیار مهم است که در خودروهای با این مدل موتور، هر ۱۵ تا ۲۰ هزار کیلومتر حرکت روغن موتور تعویض شود و هر ۱۲۰ هزار کیلومتر نیز تسمه تایم را تعویض کنید.
ما این مدل موتور توربو را در خودروهای برند رنو همچون: رنو مگان تیپ ۲ و ۳، رنو لاگونا ۳، رنو آون تایم، رنو ولسایتس یا اسپیس می‌بینیم.

۵- موتور DC

موتور دیزلی رنو DCI بوده که یک موتور ۲.۰ لیتری است. این موتور توسط اتحاد رنو-نیسان طراحی و تولید شده است. نسبت به نسل قبلی موتور 1.5/1.9 DCI عملکرد بسیار بهتر و طول عمر قطعات بالاتری دارد. برخی منابع اذعان می‌کنند؛ طراح اولیه این موتور شرکت نیسان بوده و خودروساز رنو در اتحاد با این شرکت فقط خودروهای خود را با این مدل موتور بهینه ساخته است. به هر حال هر چه که باشد قدرت بی‌نظیر موتور این خودروها نقطه قوت این برند شده است. این موتور دیزلی با تنظیمات موتور قوی، گشتاور خوب، قدرت اسب بخار بالا و عملکرد عالی توانسته است عملکرد بسیار بالایی داشته باشد که توسط نیسان، داچیا و رنو استفاده می‌شود.
از نظر حجم مصرف سوخت نیز این موتور یکی از کم مصرف‌ترین و نرم‌ترین موتور رنو ۱.۵ لیتری در کلاس خود است، که می‌توان آن را به طراحی خوب موتور و احتراق سوخت بهینه آن نسبت داد.
شرکت‌های بزرگ خودروساز همیشه در سرمایه گذاری‌های مشترک شرکت می‌کنند و تقریباً ۱۰۰ سال است که این کار را انجام می‌دهند. در این کلاس، مرسدس بنز از یک موتور 1.6 DCI با قدرت ۱۳۰ اسب بخار محصول مشترک رنو – نیسان استفاده می‌کند که با نام نسل جدید اتحاد رنو نیسان A,B شناخته می‌شود.
هم اکنون کارخانه تولیدی اشتوتگارتی پیشنهاد تبدیل موتور این خودرو به یک موتور ۲ لیتری با سوخت گازوئیلی مدل جدید V6,V8 را داده است که پیشنهاد هیجان انگیز و بزرگی است.

منبع: powerful renault engine

فرم استعلام قطعات

برای استعلام موجودی، قیمت و شرایط قطعاتی که نیاز دارید، فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان کلینیک تخصصی شاه‌پری با شما تماس بگیرند.

تعمیرگاه رنو شاه‌پری

شاه‌پری

کلینیک تخصصی رنو

Call Now Button