جوش آوردن موتور خودور

چرا موتور خودرو جوش می‌آورد و داغ می‌شود؟

علائم داغ شدن و جوش آوردن خودرو چیست و چه دلایلی باعث این مشکل می‌شود؟ در این راهنما به تمام سؤالات شما در مورد دلایل جوش آوردن موتور خودرو پاسخ داده می‌شود.

به گزارش شاه پری، داغ شدن بیش از اندازه‌ی موتور خودرو، اصلاً نشانه‌ی خوبی نیست. در صورتی که خیلی سریع مشکل را رفع نکنید؛ خودروی شما دچار مشکل جدی‌تر شده و هزینه‌ی زیادی به بار می‌آورد.

علت اصلی گرم شدن بیش از اندازه‌ی موتور خودرو، کمبود مایع خنک کننده است.

سایر دلایلی که باعث جوش آوردن خودرو می‌شود شامل پمپ آب معیوب، مسدود شدن رادیاتور، ترموستات یا حتی واشر سر سیلندر خراب است.

در ابتدا علائم اصلی را بررسی می‌کنیم که نشان می‌دهد خودروی شما جوش آورده است.

نشانه‌های جوش آوردن موتور خودرو

علامت شماره 1 – چراغ هشدار دما

وقتی موتور خودرو خیلی داغ می‌شود؛ احتمالاً نشانگر دما روشن می‌شود. این اولین نشانه‌ای است که متوجه می‌شوید ماشین شما بیش از حد گرم شده است.

اگر نشانگر دما ندارید؛ حداقل باید یک دما سنج داشته باشید تا با آن دمای موتور خودرو را اندازه بگیرید.

علامت شماره 2 – صدای تیک تیک یا تق تق در موتور

موتور در دمای خاصی می‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد و به درستی کار کند. به همین دلیل، ترموستات به گونه‌ای ساخته شده که جریان مایع خنک کننده را تا زمانی که موتور گرم شود؛ کنترل می‌کند.

حال اگر موتور شما خیلی داغ شود؛ مایع خنک کننده‌ای که از قبل در داخل آن است شروع به جوشیدن می‌کند. هنگامی که ترموستات باز می‌شود و خنک کننده سرد با گرم مخلوط می‌شود؛ ممکن است صدایی ایجاد شود.

اگر صدا شبیه صدای “تیک” است؛ نشان دهنده‌ی آن است که روغن موتور شما خیلی داغ شده است. هنگامی که روغن بیش از حد گرم می‌شود؛ مقداری ویسکوزیته خود را از دست می‌دهد و این صدا را به وجود می‌آورد.

علامت شماره 3 – نشت مایع خنک کننده سبز روی زمین

جوش آوردن موتور خودور
وقتی موتور خودرو خیلی داغ می‌شود؛ احتمالاً نشانگر دما روشن می‌شود

خنک کننده به گونه‌ای طراحی شده است که وسیله نقلیه شما را در محدوده دمایی ایمن نگه دارد. با این حال، اگر نشتی وجود داشته باشد؛ در زیر ماشین قابل مشاهده است. این نشتی به این معنی است که مقدار خنک کننده برای موتور شما کافی نیست؛ که می‌تواند منجر به گرم شدن بیش از حد آن شود.

در این مورد، افزودن مایع خنک‌کننده یک راه‌حل موقتی است؛ اما در نهایت، باید دلیل نشتی را تعمیر کنید.

اگر مخزن مایع خنک‌کننده پر باشد؛ اما ماشین هنوز بیش از حد گرم می‌شود؛ احتمالاً مشکل بدتری وجود دارد.

علامت شماره 4 – بخار از زیر کاپوت

بخار خروجی معمولاً نشانگر چیزی است که داغ شده و بخار به وجود آورده است.

اگر بخار از زیر کاپوت بیرون می‌آید؛ حتماً با رعایت اصول ایمنی درب کاپوت را باز کنید. این بخار معمولاً به این معنی است که مایع خنک کننده داخل موتور شما از نقطه جوش عبور کرده و بخار شده است.

علامت شماره 5 – کاپوت داغ

همیشه باید مقداری گرما از روی کاپوت احساس شود؛ به خصوص اگر موتور مدتی کار کرده باشد. با این حال، اگر نمی‌توانید دستتان را 10 ثانیه روی کاپوت نگه دارید؛ این گرما بیش از اندازه و غیر طبیعی است.

علامت شماره 6 – کم شدن قدرت موتور

هنگامی که موتور بیش از حد گرم می‌شود؛ منبسط شده و عملکرد آن کاهش می‌یابد. این کاهش عملکرد به صورت کاهش قدرت ظاهر می‌شود و وقتی روی پدال گاز پا می‌گذارید؛ ماشین شما برای شتاب گرفتن مشکل دارد.

حال که با علائم داغ شدن موتور خودرو آشنا شده‌اید؛ بیایید دلایلی که این مشکل را به وجود می‌آورند؛ بررسی کنیم.

آیا ماشین شما بیش از حد گرم می‌شود؟ در اینجا رایج‌ترین دلایل جوش آوردن موتور خودرو وجود دارد:

دلیل شماره 1 – کم بودن مایع خنک کننده موتور

جوش آوردن موتور خودور
اگر مقدار مایع خنک کننده کم باشد؛ ممکن است دمای خودرو زیاد شود و جوش بیاورد

هدف از مایع خنک کننده همانطور که از نام آن مشخص است؛ خنک نگه داشتن موتور خودرو است تا بیش از اندازه گرم نشود.

بنابراین اگر مقدار آن کم باشد؛ ممکن است دمای خودرو زیاد شود و جوش بیاورد.

اما اگر خودروی شما بیش از حد داغ می‌شود؛ اما مایع خنک کننده پر و کافی است؛ احتمالاً مشکل از نشتی این مایع نیست.

ممکن است مسیر و گردش این مایع درون خودرو مسدود شده و دچار مشکل شده باشد. مثلاً پمپ آب خراب باشد و یا رادیاتور و ترموستات دچار مشکل شده باشند.

دلیل شماره 2 – خراب شدن پمپ آب

وظیفه‌ی پمپ آب این است که مایع خنک کننده را از رادیاتور به بقیه قسمت‌های سیستم خنک کننده هدایت کند. اگر پمپ آب خودروی شما خراب شود؛ موتور به اندازه کافی مایع خنک کننده دریافت نمی‌کند؛ که این امر می‌تواند باعث گرم شدن بیش از اندازه‌ی خودرو شود.

دلیل شماره 3 – رادیاتور خودرو

مایع خنک کننده در حین عبور از رادیاتور، گرما را جذب کرده و آن را پخش می‌کند. اگر این بخش آسیب دیده باشد؛ یا چیزی در مسیر آن گیر کرده باشد؛ مایع خنک کننده ممکن است نتواند به مسیر خود ادامه دهد.

خوشبختانه، بررسی رادیاتور به دلیل قرار گرفتن آن در جلوی خودرو آسان است. اگر متوجه شدید در بخشی از آنشی یا زباله‌ای قرار گرفته آن را بردارید.

دلیل شماره  4 – ترموستات

ترموستات وظیفه تنظیم و کنترل مقدار جریان خنک کننده در سیستم را بر عهده دارد. اگر به دلایلی دچار مشکل شود؛ نمی‌تواند وظایف خود را به درستی انجام دهد. بنابراین در صورت خرابی ترموستات ممکن است خودروی شما بیش از اندازه داغ شود.

دلیل شماره 5 – واشر سر سیلندر

واشر سر سیلندر موتور را به سر سیلندر متصل می‌کند. اگر موتور بیش از حد گرم شود؛ این شرایط باعث سایش سریعتر این قسمت و مهر و موم آن می‌شود. هنگامی که این اتفاق می افتد؛ مایع خنک کننده در حین عبور نشت می‌کند.

فرم استعلام قطعات

برای استعلام موجودی، قیمت و شرایط قطعاتی که نیاز دارید، فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان کلینیک تخصصی شاه‌پری با شما تماس بگیرند.

تعمیرگاه رنو شاه‌پری

شاه‌پری

کلینیک تخصصی رنو

Call Now Button