بهترین زمان تعویض روغن موتور خودرو

چرا تعویض روغن خودرو مهم است؟

با شروع کار موتور، روغن در معرض اکسیده شدن و تجزیه حرارتی و آب و سوخت خام قرار دارد. به همین دلیل روغن آلوده شده و به مرور کیفیت خود را از دست می‌دهد. از سوی دیگر مواد افزودنی آن نیز رفته رفته مصرف می‌شوند. این مواد افزودنی شامل پاک کننده، ظرفیت معینی برای جذب و معلق نگه داشتن ذرات است. به ازای مصرف هر لیتر بنزین، یک لیتر آب تولید می‌شود که مقداری از آن به صورت بخار، از اگزوز خارج می‌شود و باقیمانده آن به روغن اضافه می‌شود. تعویض روغن موتور یکی از مهمترین نکات در زمینه مراقبت از خودرو می‌باشد. روغن موتور سالم به بسیاری از مشکلات هزینه بر اتومبیل کمک کرده و از قطعات آن محافظت می‌کند. روغن موتور سالم، باعث طولانی‌تر شدن عمر موتور خودرو نیز خواهد شد.

روغن، عنصر اصلی یک موتور برای داشتن عملکرد مناسب است. روغن، سایش و پارگی را کاهش داده و قطعات موتور را خنک نگه می‌دارد. تعویض روغن به تمیز شدن اجزای داخلی موتور، کمک کرده و آلودگی‌های به جا مانده از روغن قبلی را برطرف خواهد کرد. تعویض روغن، باعث سالم ماندن موتور و جلوگیری از اثرات آسیب زننده احتمالی به آن خواهد شد. همچنین موجب به حداکثر رسیدن عملکرد خودرو نیز خواهد شد و به عبارت دیگر، عدم تعویض به موقع روغن موتور، باعث کاهش عملکرد اتومبیل می‌شود و عمر فیلتر روغن را نیز کاهش خواهد داد.

روغن موتور با ایجاد لایه‌ای محافظ بین قسمت‌های متحرک موتور، از آن‌ها در برابر سایش و فرسودگی محافظت می‌کند. این امر یکی از اصلی‌ترین دلایل مهم بودن تعویض روغن موتور در زمان مناسب است. عدم تعویض به موقع روغن موتور، باعث ایجاد اصطحکاک در قسمت‌های متحرک موتور می‌شود و هر چه اصطحکاک بیشتر شود، احتمال وقوع مشکلات مختلف و هزینه‌بر، در موتور خودرو بیشتر خواهد شد و گاها باعث انفجار موتور خودرو می‌شود.

عدم تعویض روغن موتور در طولانی مدت، باعث کاهش غلظت موتور و ژل مانند شدن آن می‌شود. عدم استحکام لازم روغن موتور می‌تواند نقش بسزایی در ایجاد احتراق داخلی اتومبیل داشته باشد. بروز مشکلات مختلف در موتور به دلیل عدم تعویض به موقع روغن آن، در نهایت باعث از کار افتادگی موتور اتومبیل می‌شود و بنابراین شما مجبور به تعویض موتور خودروی خود خواهید شد.

بهترین زمان تعویض روغن موتور خودرو
در موتورهای با تکنولوژی بالا، نباید از روغن موتور با سطح کارآیی پایین‌تر استفاده کرد

نکته‌ای که بسیاری از مردم در رابطه با روغن موتور خودرو نمی‌دانند این است که، رانندگی با خودرو، باعث سوختن روغن موتور شده و سطح آن دائما کاهش می‌یابد، بنابراین میزان روغن مورد نیاز موتور دائما در حال کاهش بوده و به همین دلیل باید دائما جایگزین شود.

عدم تعویض به موقع روغن موتور خودرو باعث اصطحکاک قطعات داخلی موتور و در نهایت زنگ زدگی آنها خواهد شد. زنگ زدگی قطعات داخلی موتور، باعث آسیب رساندن به آن و بروز مشکلات جدی‌تری در آن خواهد شد.

استفاده از روغن موتور قدیمی و فرسوده، باعث ایجاد آسیب به قسمت‌های مختلف موتور و حتی سوراخ شدن آن نیز می‌شود. در این وضعیت، روغن موتور به بیرون نشت کرده و به اجزای دیگر خودرو آسیب وارد خواهد کرد.

تعویض منظم روغن موتور به بهبود راندمان سوخت و به طور کلی به کاهش مصرف سوخت خودرو کمک خواهد کرد. به عبارت دیگر، موتور در صورت داشتن عملکرد بهینه، از سوخت کمتری استفاده خواهد کرد و به این ترتیب هزینه‌های شما هم کاهش می‌یابد. سرمایه گذاری شما در تعویض به موقع روغن موتور، باعث طول عمر وسیله نقلیه شما نیز خواهد شد.

تعویض به موقع روغن موتور، باعث تولید کمتر آلودگی و جلوگیری از ایجاد گازهای مضر و تخریب کننده اکسیژن هوا خواهد شد. از آنجایی که خودروها برای تشخیص فرسودگی، باید آزمایش میزان تولید آلاینده‌ها را بدهند، تعویض روغن موتور در زمان مناسب، به کاهش میزان تولید آلاینده‌های مضر و در نتیجه کاهش میزان فرسودگی خودرو کمک خواهد کرد. این امر در نهایت، به حفظ محیط زیست از گازهای گلخانه‌ای نیز کمک می‌کند.

با توجه به نکات ذکر شده، تعویض منظم روغن موتور، مهم‌ترین بخش تعمیر و نگهداری از خودرو است. با سرمایه گذاری در این زمینه به طول عمر اتومبیل خود و جلوگیری از بروز مشکلات مختلف در آن کمک کنید. بسیاری از مردم به اشتباه تصور می‌کنند که سیاه شدن روغن، به دلیل خراب شدن آن است. اگر روغن موتور پس از مدتی استفاده سیاه نشد، می‌بایست آن را تعویض نمود. در موتور سالم، سیاه شدن روغن به دلیل خاصیت پاک کنندگی آن است که دوده حاصل از احتراق را در خود به صورت معلق نگه می‌دارد و طبعا سیاه می‌شود. البته اگر در مدت زمان معین، روغن موتور سیاه نشد، باید مشکل را بررسی کرد، چرا که روغن موتور مصرفی شما، از قدرت کافی برای جذب و معلق نگه داشتن دوده‌ها و مواد زائد برخوردار نیست. در نتیجه دوده‌ها و آلودگی‌ها روی قطعات موتور و لابه‌لای آنها ته نشین شده و باعث عدم انتقال حرارت، ساییدگی، رینگ چسباندن و روغن سوزی بیش از اندازه و کاهش تراکم گاز و کشش موتور خواهد شد.

تعویض روغن خودرو
بهتر است هنگام تعویض روغن، فیلتر روغن نیز عوض شود

نکات مهم در مورد تعویض روغن خودرو

بهتر است هنگام تعویض روغن، فیلتر روغن نیز عوض شود.
در موتورهای با تکنولوژی بالا، نباید از روغن موتور با سطح کارآیی پایین‌تر استفاده کرد.
در موتورهای قدیمی، برای استفاده از روغن موتورهای باکیفیت می‌بایست جانب احتیاط را نگه داشت.
در زمان تعویض روغن، از دستگاه‌های مکش استفاده نکنید که روغن را از بالای موتور می‌کشد. چرا که به دلیل تجمع رسوبات و آلودگی‌ها در کف کارتر روغن، تخلیه از انتهای کارتر، موجب خروج بیشتر لجن و سایر آلاینده‌ها خواهد شد.
استفاده از ظروف پلاستیکی نسبت به فلزی، مقرون به صرفه‌تر بوده و آلودگی کمتری داشته و میزان هدر رفتن روغن، پایین‌تر خواهد بود.
هنگام خرید روغن موتور، همواره باید به خاطر داشته باشید، الزاما گران‌ترین روغن همیشه مناسب‌ترین نمی‌باشد.
روغن موتور در هر صورت موجب آسیب به پوست می‌شود و باید از تماس طولانی مدت با آن اجتناب کرد.
از ترکیب دو نوع روغن موتور غیر همنام و یا با دو سطح کیفی متفاوت خودداری کنید، زیرا تاثیر متقابل مواد افزودنی، بعضاً متفاوت موجود در روغن‌ها بر روی یکدیگر، منجر به صدمات شدید به موتور می‌شود.
متوسط زمان تعیین شده برای تعویض روغن در کشورهای پیشرفته صنعتی 13000 کیلومتر و برای کشور ما، این رقم حدو 3000 کیلومتر می‌باشد.

فرم استعلام قطعات

برای استعلام موجودی، قیمت و شرایط قطعاتی که نیاز دارید، فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان کلینیک تخصصی شاه‌پری با شما تماس بگیرند.

شاه‌پری

کلینیک تخصصی رنو

Call Now Button