خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

با برخی از ایرادات گیربکس داستر آشنا شوید

خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

باتری خودرو شارژ نگه نمی‌دارد؟ علل و راه‌های رفع آن

شارژ باتری خودرو یکی از شایع‌ترین دلایل تماس‌های امداد جاده‌ای است. برای جلوگیری از این مشکل، داشتن یک باتری کاملاً شارژ شده امری ضروری است. اما اگر باتری خودرو دیگر شارژ نشود چه کار می‌کنید؟ بهتر است در مورد دلایل شارژ نشدن باتری خودرو اطلاعاتی کسب کنید تا بتوانید آن را برطرف کنید.

در این مقاله از شاهپری و به نقل از ما mechanicbase در مورد این اتفاق توضیحاتی ارائه می‌دهیم، همچنین به شما نشان می‌دهیم که چگونه مشکل را برطرف کنید.

علت شارژ نشدن باتری خودرو

اگر باتری ماشین شارژ نمی‌شود، ممکن است باتری آن تخلیه انگلی باشد یا ممکن است باتری آن قدیمی باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که دینام معیوب، فیوز سوخته یا کابل‌های خورده مقصر باشند.
در غیر این صورت، ممکن است باتری خودرو کیفیت پایینی داشته باشد، یا ممکن است به اندازه کافی درایو برای شارژ باتری نداشته باشید.

نگاهی گذرا به این دلایل می‌تواند به شما کمک کند بفهمید که چه اتفاقی برای باتری خودرو می‌افتد.

1. تخلیه انگلی

وقتی صحبت از تخلیه انگلی می‌شود رادیو یک مشکل رایج است، جریان تولید شده توسط باتری خودرو پس از خاموش شدن خودرو همچنان کشیده می‌شود و برای تامین انرژی طیفی از لوازم الکترونیکی و لوازم جانبی استفاده می‌شود. اگر این عناصر در زمانی که نباید برق مصرف کنند، ممکن است باتری خالی شود. شاید فکر نکنید که چراغ صندوق عقب، ماژول کامپیوتر یا یک رله معیوب می‌تواند باعث خالی شدن باتری شود، اما اینطور است. اگر باتری شما علیرغم شارژ شدن همچنان از شارژ خالی می‌شود ممکن است دچار تخلیه باتری انگلی شده باشد.

علت شارژ نشدن باتری خودرو2. باتری خراب

باتری‌های خودرو عمر محدودی دارند. به طور معمول، شما می‌توانید انتظار داشته باشید که یک باتری سه تا پنج سال دوام بیاورد.
اگر خیلی قدیمی شده باشد، ممکن است دیگر شارژ نشود یا به پرش پاسخ ندهد. تنها راه حل تعویض آن خواهد بود.

3. آلترناتور معیوب

اگر باتری ماشین را تعویض کرده‌اید و هنوز نمی‌توانید آن را شارژ کنید، نگاه کردن به دینام گزینه بعدی است. دینام وظیفه شارژ باتری خودرو در حین کارکرد موتور را بر عهده دارد.
اگر می‌توانید باتری را پرش کنید، اما پس از چند دقیقه کار از کار می‌افتد، به این دلیل است که دینام نمی‌تواند آن را شارژ کند. به طور معمول، دینام 80000 مایل یا بیشتر دوام می‌آورد.

4. فیوز سوخته

ماشین شما احتمالا دو جعبه فیوز دارد یکی داخل کابین و قسمت زیر فرمان خودرو است که برای تجهیزات برقی مرتبط با کابین استفاده می‌شود و دیگری درون محفظه موتور قرار دارد که مختص تجهیزاتی مثل سیستم‌های ترمز، پمپ بنزین، برف پاک کن و…، کاربرد دارد.

این جعبه‌ها حاوی فیوزهایی هستند که از اضافه بار الکتریکی تمام ویژگی‌ها جلوگیری می‌کند. اگر فیوز دینام منفجر شود، دیگر نمی‌تواند باتری ماشین را شارژ کند.

شارژ نشدن باتری خودرو5. باتری بی‌کیفیت

ممکن است خرید یک باتری جدید کمی دشوار باشد، زیرا قیمت‌ها روز به روز بالاتر می‌روند. با این حال، دلایل متعددی وجود دارد که بهتر است از کیفیت باتری خودرو غافل نشوید مهم‌ترین دلیل، یک باتری بی‌کیفیت زودتر از باتری‌های یک برند قابل اعتماد خراب می‌شود. اگر نمی‌توانید باتری را شارژ کنید، ممکن است به دلیل کیفیتی باشد که انتخاب کرده‌اید.

6. رانندگی در سفرهای کوتاه

برای اینکه دینام باتری را به طور کامل شارژ کند، باید مسافت مناسبی را طی کنید. اگر فقط ماشین را برای مدت کوتاهی بیرون می‌آورید تا یک مایل به شهر بروید و برگردید، باتری در نهایت می‌میرد. سعی کنید رانندگی طولانی‌تری داشته باشید، حتی فقط برای مناظر.

7. خوردگی کابل‌های باتری

فرض کنید باتری خودرو قدیمی نیست و دینام مشکلی ندارد، اما هنوز باتری را شارژ نمی‌کند. این احتمال وجود دارد که در پایانه‌ها یا اتصالات کابل خوردگی رخ داده باشد.
خوردگی باتری به این دلیل رخ می‌دهد که اسید سولفوریک گاز هیدروژن آزاد می‌کند. هنگامی که این در تماس با هوا است، یک واکنش شیمیایی رخ می‌دهد که منجر به خوردگی می‌شود. این خوردگی مانع از اتصال مناسب می‌شود، بنابراین شارژ نمی‌تواند انجام شود.

شارژ شدن باتری خودروراه‌های شارژ شدن باتری خودرو

بسیاری از مشکلاتی که در مورد آن صحبت کردیم به راحتی قابل تشخیص و تعمیر هستند، حتی اگر شما مانند ما حرفه‌ای نباشید. شما نباید به ابزارهای فانتزی نیاز داشته باشید و داشتن کمی تخصص مکانیکی جزئی کافی است.

1. باتری را تست کنید

اگر باتری خودرو شارژ نمی‌شود، اولین قدم آزمایش باتری است. بسیاری از فروشگاه‌های قطعات خودرو تست باتری را به صورت رایگان ارائه می‌دهند و اگر باتری جدیدی را در فروشگاه خریداری کنید، آن را در اختیار شما قرار می‌دهند.

اگر می‌خواهید باتری خودرو را خودتان آزمایش کنید، در ادامه مراحل آن را بیان می‌کنیم.

 • سوئیچ را در حالت خاموش قرار داده و خودرو را خاموش کنید.
 • مولتی‌متر خود را برای خواندن ولتاژ جریان مستقیم (DC) تنظیم کنید.
 • صفحه را روی 20 ولت تنظیم کنید.
 • پراب تست قرمز رنگ مولتی‌متر را روی ترمینال مثبت باتری قرار دهید.
 • پراب تست سیاه رنگ مولتی‌متر را روی ترمینال منفی قرار دهید‌.
 • یک باتری سالم باید 12.6 ولت یا بالاتر را نشان دهد. اگر از این مقدار پایین‌تر است آن را به شارژر وصل کنید و دوباره تست کنید. اگر همچنان از کار بیفتد، ممکن است باتری نیاز به تعویض داشته باشد.
2. سیستم شارژ را بررسی کنید

همچنین می‌توانید دینام را در بسیاری از فروشگاه‌های قطعات خودرو بررسی کنید. اگر می‌خواهید خودتان این کار را انجام دهید، در ادامه مراحل آن را بیان می‌کنیم.

 • مولتی متر را روی 20 DCV تنظیم کنید.
 • کابل‌های مشکی و قرمز را به پایانه‌های باتری وصل کنید.
 • با روشن بودن موتور خودرو، خوانش باید بالاتر از مقدار باتری باشد. موتور ماشین را روشن کنید و دوباره ولت متر یا مولتی متر را بخوانید، اگر بین 13.5 تا 14.5 ولت را نشان دهد، دینام شما به درستی کار می‌کند، اگر کمتر از 13 ولت یا بیشتر از 15 ولت را نشان دهد، ممکن است دینام خودروی شما معیوب باشد.
3. تخلیه انگلی را تشخیص دهید

اگر باتری و دینام در شرایط خوبی باشند، اما خودرو همچنان در حال از بین رفتن است، ممکن است چیزی باتری را خالی کند. یافتن تخلیه انگلی کار آسانی نیست.

 • کابل منفی باتری را بردارید.
 • مولتی‌متر را وصل کنید. پراب سیاه به کابل منفی باتری وصل می‌شود و قرمز به پراب مثبت منفی متصل می‌شود.
 • مولتی متر را روی 20 آمپر تنظیم کنید.
 • فیوزها را یکی یکی جدا کنید در حالی که حواستان به مولتی‌متر است.
 • هنگامی که عدد مولتی‌متر را مشاهده کردید، تخلیه انگلی را پیدا کرده‌تید. به دفترچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید تا بفهمید آن فیوز متعلق به چه چیزی است و عیب را برطرف کنید.
راه‌های شارژ شدن باتری خودرو4. فیوزها را بررسی کنید

فیوز یا فیوزهای مربوط به سیستم شارژ را پیدا کنید و بررسی کنید که آیا سوخته‌اند یا خیر. وقتی فیوز می‌پرد، سیم داخلش یک شکاف دارد.

برای اینکه سیستم شارژ دوباره کار کند، باید این فیوز را تعویض کنید. فقط مطمئن شوید که یک مورد جدید در آن قرار داده‌اید که برای همان آمپر درجه بندی شده است.

5. سفرهای طولانی‌تری داشته باشید

اگر سبک زندگی شما مانع از شارژ شدن باتری می‌شود، باید تغییراتی ایجاد کنید. به جای چند سفر کوتاه در طول هفته، آنها را در یک سفر طولانی ترکیب کنید.
اگر نمی‌توانید به اندازه کافی رانندگی کنید تا باتری را در ظرفیت کامل نگه دارید، بهتر است آن را به شارژر باتری وصل کنید. می‌توانید یک شارژر قطره‌ای یا یک نگهدارنده روی باتری قرار دهید تا مطمئن شوید که همیشه آماده کار است.

6. با یک متخصص تماس بگیرید

باتری و دینام قطعات پیچیده‌ای از تجهیزات هستند که اگر اصول اولیه را نمی‌فهمید، قرار نیست روی آنها کار کنید. اگر مطمئن نیستید چه کاری باید انجام دهید با یک متخصص تماس بگیرید.
فراموش نکنید که شما همچنین می‌توانید این قطعات را در یک فروشگاه محلی قطعات خودرو بررسی کنید.

نتیجه
دلیلی وجود ندارد که سر خود را به دیوار بکوبید چون نمی‌توانید باتری خودرو را شارژ نگه دارید. با مراحل تشخیصی ساده‌ای که بیان کردیم، می‌توانید به ته موضوع برسید. چه در گاراژ خانه خود متوجه شوید و چه به مکانیک مراجعه کنید، مهم است که بفهمید چرا باتری شارژ نمی‌شود. در غیر این صورت، ممکن است در مکانی خطرناک یا پرخطر گیر کنید و منتظر کمک‌های کنار جاده‌ای باشید.

فرم استعلام قطعات

برای استعلام موجودی، قیمت و شرایط قطعاتی که نیاز دارید، فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان کلینیک تخصصی شاه‌پری با شما تماس بگیرند.

تعمیرگاه رنو شاه‌پری

شاه‌پری

کلینیک تخصصی رنو

Call Now Button