چراغ دی لایت خودرو

چراغ دی لایت خودرو چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

آیا تا به حال در هنگام گرگ و میش هوا و غروب خورشید رانندگی کرده‌اید؟ اتومبیلی را دیده‌اید که چراغ جلویی آن روشن نباشد؟ در نظر شما شاید آن اتومبیل تنها یک نقطه سیاه بوده و شما در کسری از ثانیه و در لحظات آخر متوجه آن شده باشید. در حالت ایده‌آل همه خودروها دارای یک سیستم اتومات روشن شدن چراغ‌های جلویی در صورت نیاز هستند، اما متاسفانه در برخی خودروهای تولیدی جدید نیز حتی این تکنولوژی تا تاریک شدن کامل هوا عمل نمی‌کند و حتی در برخی خودروها نیز این عملکرد خودکار نبوده و روشن و خاموش شدن چراغ‌های جلویی توسط خود راننده و بنا به تشخیص او عمل می‌کند. در ادامه با تیم شاهپری همراه باشید تا با چراغ دی لایت خودرو و مزایا و معایب آن آشنا شوید.

چراغ‌های روشنایی روز DRL

چراغ‌های روشنایی روز یک ویژگی نسبتاً جدید در بیشتر خودروهای تولیدی خارجی هستند. چراغ‌های دی‌لایت چراغ‌هایی هستند که در جلوی خودرو قرار دارند. البته در برخی مدل‌ها دی‌لایت قرمز رنگ نیز در چراغ‌های عقبی تعبیه شده است، اما معمولاً چراغ‌هایی با نور سفید رنگ در جلوی خودرو هستند که هر زمانی که موتور روشن شود به صورت خودکار روشن می‌شوند و تا هر زمانی که خودرو روشن بماند روشن می‌مانند.

برخلاف چراغ‌های جلویی، چراغ‌های دی‌لایت در روز نسبتاً کم نور هستند و جاده را روشن نمی‌کنند. هدف از کاربرد ‌چراغ‌های دی‌لایت این است که دید خودروی شما را افزایش دهند، تا سایر رانندگان بتوانند شما و ماشین شما را در جاده ببینند زیرا در شب چراغ‌های اصلی جلو و عقب خودرو روشن می‌شوند به این معنا که رانندگان دیگر به راحتی شما را تشخیص می‌دهند اما در طول روز اکثر رانندگان چراغ‌های اصلی جلو و عقب را خاموش ‌می‌کنند و تشخیص سریع خودرو در شرایط نور کم بدون وجود چراغ‌های دی‌لایت کار آسانی نیست.

چراغ دی لایت خودروآیا چراغ دی لایت کمک کننده است؟

با شروع دهه ۱۹۷۰ چراغ‌های دی‌لایت یا DRL به عنوان یک ابزار کمکی ایمنی معرفی شدند و از همان زمان نیز محبوبیت بسیاری یافتند. چراغ‌های روشنایی در روز در کشورهایی که در شمال نصف النهار مبدا قرار دارند، جایی که نور کمتری وجود دارد (به ویژه در زمستان) که روزها کوتاه‌تر می‌شوند محبوبیت بسیاری پیدا کرده‌اند. بنابراین منطقی است که کشورهایی مانند: سوئد، نروژ، ایسلند، دانمارک و کانادا جزو اولین کشورهایی باشند که از تکنولوژی دی‌لایت در خودروهای خود استفاده می‌کنند و آن را یک الزام قانونی در تولید خودرو می‌دانند.

مطالعات متعددی که از دهه ۱۹۷۰ و با شروع استفاده از چراغ‌های دی‌لایت بر روی خودروها صورت گرفته است نشان می‌دهد که استفاده از چراغ‌های دی‌لایت در روز تا حدود بسیار زیادی باعث کاهش تصادفات در شرایط خاص و نور کم می‌شود.

نگرانی‌های ایمنی
اگرچه چراغ‌های دی‌لایت برای ایمن‌تر کردن رانندگی در روز برای رانندگان و عابران پیاده در نظر گرفته شده است، اما منتقدان بسیاری وجود دارند که معتقدند این چراغ‌ها برعکس عمل می‌کنند‌. بزرگترین نگرانی برای بسیاری از رانندگان منتقد، روشنایی زیاد و نور بیش از حد چراغ دی‌لایت به اندازه چراغ‌های اصلی خودرو است. با وجود اینکه قوانین روشنایی توسط هر کشوری متفاوت وضع شده است، برخی گروه‌ها استدلال کردند که این استانداردها بسیار بالا هستند و چراغ دی‌لایت هرگز نباید به اندازه چراغ‌های اصلی جلویی پرنور باشند.

روشنایی بیش از حد چراغ دی لایت به طور بالقوه می‌تواند دید سایر رانندگان و خودروهای روبرویی را کور کند. در مدل کاربردی اصلی چراغ دی‌لایت در روز باید در مقایسه با چراغ‌های جلویی کم نور باشد. اما متاسفانه در برخی مدل‌های تولیدی در جهان اینگونه نیست. نکته دیگر محل قرارگیری چراغ‌های دی‌لایت در خودرو است. در برخی مدل‌ها محل قرارگیری ‌چراغ‌های دی‌لایت خیلی بالاتر از چراغ‌های جلویی در خودرو است و به این معنا است که می‌تواند مستقیما در چشم رانندگان خودروهای روبرویی بتابد و دید آنها را مختل کند. بنابراین محل قرارگیری و نصب چراغ‌های دی‌لایت در خودروها نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

ایمنی چراغ دی لایت مطابق با سبک

حالا که توانستیم ثابت کنیم چراغ‌های دی‌لایت نمی‌توانند امنیت شما را کمتر کنند، بیایید درباره سبک این چراغ‌ها صحبت کنیم. چراغ‌های دی‌لایت راه عالی برای افزودن لبه‌های شیک به خودروی شما هستند. گزینه‌های زیادی برای انتخاب مدل‌های مختلف چراغ دی لایت وجود دارد، اما چراغ‌های دی‌لایت power bulbs HQ از جمله پر طرفدارترین چراغ‌های دی‌لایت LED در جهان هستند. این چراغ‌ها ظاهری شیک و براق به خودروی شما می‌بخشند، به علاوه سوخت کمتری نسبت به چراغ‌های سبک سنتی مصرف می‌کنند و قدرت نور کمتری نیز دارند.

مزایای چراغ دی لایت خودروآیا می‌توان چراغ دی لایت را به خودرو اضافه کرد؟

اگر خودروی شما به تکنولوژی چراغ دی‌لایت مجهز نیست، می‌توانید آن را خودتان و با کمک کیت DRL به خودروی خود اضافه کنید. فرآیند نصب کیت چراغ دی‌لایت در خودرو کمی پیچیده‌تر از تعویض لامپ چراغ جلو است. بنابراین بهتر است دستورالعمل نصب را با دقت بخوانید و اجرا کنید و یا در صورت لزوم از یک برقکار حرفه‌ای خودرو کمک بگیرید.

اساساً DRL ها چراغ‌های کم نور و کم مصرفی هستند که از فناوری چراغ LED استفاده می‌کنند. در تمام مدتی که ماشین روشن است و کار می‌کند روشن اما کم نور هستند. منظره رایجی که اکنون در جاده‌های بریتانیا آن را مشاهده می‌کنیم، چراغ‌های دی‌لایت روشن در اغلب ماشین‌ها است.

هدف از استفاده از چراغ‌های دی لایت چیست؟

هدف از استفاده از دی‌لایت‌ها بسیار ساده است. هدف این است که کاربران دیگر در جاده، مانند: خودرو سواران دیگر، عابران پیاده و حتی دوچرخه‌سواران به راحتی متوجه حضور شما شوند. معمولاً چراغ‌های DRL در دسته چراغ‌های جلویی خودرو قرار می‌گیرند اما از نظر نوری جدای از چراغ‌های پرنور خودرو هستند.

چراغ‌های دی‌لایت خودرو هرگز نباید به عنوان چراغ‌های جایگزین به جای چراغ‌های جلویی در شرایط نور کم استفاده شوند. تا زمانی که چراغ جلوی خودرو را هنگام شب یا نور کم در روزهای پاییز روشن نکنید، چراغ‌های عقب روشن نمی‌شوند.

معایب چراغ دی لایت خودرومزایا و معایب چراغ دی لایت

نکات منفی (معایب):
۱- ممکن است باعث سردرگمی راننده روبرویی شود:
رایج‌ترین شکایت درباره چراغ روشن در روز این است که در برخی مدل‌ها نور این چراغ‌ها زیاد و به اندازه چراغ‌های اصلی و جلویی خودرو بوده که می‌تواند باعث دید کم راننده خودروی روبه‌روی شود. اما اگر چراغ‌های دی لایت خودرو از نوع استاندارد باشد این مورد کاملاً منتفی است، زیرا حد نور چراغ دی‌لایت حالت استاندارد کم و محدود است.
۲-مصرف سوخت اضافی دارد: باور کنید یا نکنید به هر حال این چراغ‌ها نیز مصرف سوخت دارند و بار اضافی را به دینام اضافه می‌کنند. اگر چه میزان مصرف سوخت این چراغ‌ها بسیار کم و ناچیز است، اما به هر حال نمی‌توان گفت مصرفی ندارند. علاوه بر این‌ها در اغلب مدل‌های امروزی، علاوه بر چراغ‌های LED گرمکن صندلی‌ها و فرمان‌های گرم شونده آن‌ها نیز انرژی دینام را کاهش می‌دهند و به سوخت اضافی خودرو می‌افزایند.

نکات مثبت (مزایا):
۱- مفید در نور محیطی کم: وقتی نور کافی برای دید در روز وجود ندارد و مسیر نه روشن است و نه تاریک، دید رانندگان روبرو محدود می‌شود و ممکن است راننده وسایل نقلیه روبرویی، خودروی تیره شما را در هنگام رانندگی در غروب نبیند. بنابراین چراغ دی‌لایت خودرو احتمال دیدن وسیله نقلیه در حال نزدیک شدن را افزایش می‌دهد.
۲- تخفیف‌های بیمه‌ای: برخی از شرکت‌های بیمه‌ای، هم اکنون قوانینی را وضع کرده‌اند که در صورت استفاده از تکنولوژی چراغ دی‌لایت با تخفیف‌های بیمه‌ای ویژه‌ای تشویق می‌شوید.
۳- افزودن بر جذابیت خودرو: هیچ شکی وجود ندارد که چراغ دی‌لایت دور تا دور چراغ اصلی خودروهای سواری، کامیون‌ها و شاسی بلندها می‌تواند جلوه زیباتر و جذاب‌تری به این خودروها ببخشد و وسایل نقلیه از نظر فناوری نیز پیشرفته‌تر می‌شوند.

تکنولوژی دی‌لایت در خودروهای داخلی

یکی از آپشن‌های امروزی در خودروهای خارجی، چراغ دی‌لایت است. اما خودروسازهای داخلی بر خلاف خودروسازهای خارجی، اعتقادی به استفاده از تکنولوژی دی‌لایت در خودروهای خود ندارند. با وجود اینکه در ایران اغلب روزها هوا آفتابی است و نور کافی در آزادراه‌ها وجود دارد، اما به نظر می‌رسد وجود این تکنولوژی در برخی مناطق ایران نیز احساس می‌شود. مناطق شمالی ایران که اغلب روزهای پاییزی کوتاهتر، بارانی، ابری و تاریک‌تری دارند، استفاده از این چراغ‌ها را در روز ضروری می‌کند و استفاده از آن می‌تواند در کاهش میزان تصادفات و مرگ و میر جاده‌ای مسئله مهمی باشد که به نظر می‌رسد لازم است خودروسازهای داخلی نیز به آن بی‌اهمیت نباشند.

فرم استعلام قطعات

برای استعلام موجودی، قیمت و شرایط قطعاتی که نیاز دارید، فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان کلینیک تخصصی شاه‌پری با شما تماس بگیرند.

تعمیرگاه رنو شاه‌پری

شاه‌پری

کلینیک تخصصی رنو

Call Now Button