خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

با برخی از ایرادات گیربکس داستر آشنا شوید

خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

عمر باتری خودرو

آنچه که کسی در مورد عمر باتری خودرو به شما نمی‌گوید

باتری خودرو نقش مهمی در کارکرد خودرو دارد. باتری خودرو انرژی شیمیایی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند تا خودرو روشن شود و به حرکت خود ادامه دهد. این عنصر مهم مقدار قابل توجهی جریان را بر حسب تقاضا برای روشن کردن وسایل برقی، چراغ‌ها و راه اندازی موتور فراهم می‌کند. عمر باتری ماشین تحت تاثیر عوامل زیادی از جمله شرایط آب و هوایی، عادات رانندگی و… قرار دارد. در این مقاله از شاهپری و به نقل از carfromjapan دلایل کاهش عمر باتری خودرو و چگونگی ماندگاری آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

عمر معمولی باتری خودرو

بسته به آب و هوای محل زندگی، عادات رانندگی و همچنین وضعیت سیستم شارژ، عمر باتری خودرو در شرایط عادی تقریباً 3 تا 5 سال طول می‌کشد. با این حال، این قانون برای تمام خودروها یکسان نیست. کلمه عادی توسط عوامل بسیاری تعیین می‌شود، به این معنی که باتری به طور کامل شارژ شده و به سیستم شارژ قابل اعتماد و سازگار متصل است. علاوه بر این، دمای بسیار بالایی را تجربه نمی‌کند و برای تعداد زیادی لوازم جانبی برق را تامین می‌کند. در واقع، لوازم جانبی خودرو مانند دریافت‌های GPS، پخش‌کننده‌های MP3 و… روی باتری تأثیر می‌گذارد.

قبل از پرداختن بیشتر به این موضوع، باید بدانید که عمر باتری خودرو ثابت است و نمی‌توانید آن را بیش از این طول عمر افزایش دهید. با این وجود، قطعاً می‌توانید با دانستن عواملی که تأثیرات منفی بر طول عمر باتری خودرو دارند و رعایت نکات ساده از مرگ زودهنگام باتری‌ها جلوگیری کنید.

عمر باتری خودروعواملی که می‌توانند بر عمر باتری خودرو تأثیر بگذارند

عدم نگهداری

واضح است که اگر باتری خودرو به طور منظم نگهداری نشود، میانگین عمر باتری خودرو به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. در داخل جعبه پلاستیکی صفحاتی از موادی مانند سرب و دی اکسید سرب وجود دارد که در مخلوطی از آب و اسید سولفوریک معلق هستند و محلول الکترولیتی ایجاد می‌کنند. این مخلوط به الکترون‌ها اجازه می‌دهد که بین صفحات جریان پیدا کنند که در اصل الکتریسیته است. مجموعه‌ای از عوامل می‌توانند بر این واکنش شیمیایی تأثیر بگذارند. ارتعاشات ناشی از سفر ناهموار یا باتری ضعیف می‌تواند باعث از بین رفتن یا آسیب دیدن صفحات شود. علاوه بر این، دمای خیلی گرم می‌تواند واکنش شیمیایی را تسریع کند و عمر باتری را کوتاه کند. به همین دلیل برخی از باتری‌ها با یک پوشش عایق پوشانده می‌شوند تا دمای شدید را کنترل کنند.

عادت بد رانندگی

یکی از عوامل مهمی که بر عمر باتری خودرو تأثیر منفی می‌گذارد، سبک رانندگی است. روشن کردن ماشین باعث هدر رفتن برق زیادی می‌شود، بنابراین سیستم شارژ باید وارد عمل شود تا باتری را دوباره پر کند. اگر مدام در حال سفرهای کوتاه هستید باتری هرگز به طور کامل شارژ نمی‌شود. این حالت ثابت کم شارژ منجر به لایه بندی اسیدی می‌شود. نیمه بالایی محلول یک اسید سبک است در حالی که قسمت پایین یک اسید سنگین است. لایه اسید سبک شروع به خوردگی صفحات می‌کند و محلول اسید سنگین با کار بیشتر شروع به جبران نیازهای الکتریکی خودرو می‌کند. در نتیجه عمر باتری کوتاه‌‌تر می‌شود حتی اگر باتری در آزمایش‌های معمول کار می‌کند.

دمای شدید

یکی دیگر از عواملی که به وضوح بر عمر باتری خودرو تأثیر می‌گذارد، شرایط آب و هوایی است. دمای ایده‌آل برای بهترین عملکرد باتری‌ها، محدوده 19 تا 32 درجه سانتی‌گراد است. در حالی که دمای بسیار بالا می‌تواند باعث کاهش چشمگیر چرخه استفاده از باتری شود، دمای بسیار پایین نیز باعث کاهش ظرفیت کلی باتری می‌شود. بنابراین، بهتر است برای حفظ کارکرد بهینه و افزایش طول عمر باتری دمای ایده‌آل را حفظ کنید.

نرخ و ولتاژ شارژ

سرعت شارژ باتری ماشین ثابت نیست، بنابراین، برای کمک به تنظیم نرخ شارژ و ولتاژ، هنگام شارژ مجدد باتری‌های خودرو از یک کنترل‌کننده شارژ استفاده می‌شود. علاوه بر این، اگر باتری VRLA بیش از حد شارژ شود، ممکن است باعث خرابی آن شود. مطمئن شوید که اگر باتری ژله‌ای دارید، وضعیت شارژ کامل باید بین 13.8 تا 14.1 ولت باشد. برای باتری AGM، ولتاژ 14.4 تا 14.6 ولت است و اگر ولت متر بین 11.8 تا 12.0 ولت را نشان دهد، باتری کاملاً تخلیه شده است.

عمر معمولی باتری خودرو
علائم خراب شدن باتری خودرو

باتری مرده واضح‌ترین نشانه مشکلات باتری خودرو است. شما می‌توانید باتری را با تسترهای الکترونیکی تست کنید که در اکثر مغازه‌های خودرو و حتی چند فروشگاه قطعات خودرو موجود است. یک مکانیک وضعیت باتری خودرو را بررسی می‌کند و توصیه می‌کند که آیا نیاز به تعویض دارد یا خیر. هر زمان که تعویض روغن و تعمیر و نگهداری معمول خودرو دارید، باید به تعمیرکار اجازه دهید وضعیت باتری خودرو را بررسی کند.

یکی دیگر از نشانه‌های مشکل باتری، خود باتری است. بهتر است هر چند وقت یکبار به باتری خودرو نگاهی بیندازید، در صورت وجود خوردگی یا لکه، احتمالاً نشتی وجود دارد. اگر باتری خودرو با یک عایق پوشانده شده است، هر چند وقت یکبار آن را بردارید تا ببینید زیر آن چه می‌گذرد. شما باید به باتری ماشین توجه کنید و چند آزمایش کوچک انجام دهید تا خطر گیر افتادن در راه خود را به حداقل برسانید.

زمان برای یک تغییر

اگر قطعات الکترونیکی داخلی به طور نامنظم عمل می‌کنند، برای مثال چراغ‌های جلوی چشمک می‌زنند هشداری هستند که باتری نیاز به تعویض دارد. شما باید هر شش ماه یک بار باتری را از نظر تورم یا بوی عجیب و غریب مانند تخم مرغ فاسد بررسی کنید، به این معنی که مشکلی در داخل باتری وجود دارد و باید تعویض شود. علاوه بر این، برخی از خودروها دارای یک چراغ هشدار بر روی داشبورد هستند تا به شما هشدار دهند که چه مشکلی دارد.

افزایش عمر باتری خودروعمر باتری خودرو: چگونه می‌توان آن را طولانی‌تر کرد

بازرسی معمول، حداقل یک بار در ماه

پایانه‌ها با گذشت زمان خورده شده و منجر به از بین رفتن اتصال بین باتری و خودرو می‌شوند. شما نمی‌توانید آن را متوقف کنید، اما تعمیر و نگهداری منظم آنها را از تجمع پاک نگه می‌دارد و خواص اسیدی یا قلیایی آن خوردگی را حل می‌کند. بنابراین، می توانید مکان‌ها را با یک روان کننده ضد خوردگی، مخلوط جوش شیرین و آب یا کولا بشویید تا خوردگی را از بین ببرید. سپس با آب بشویید و با یک تکه پارچه خشک کنید. برای جلوگیری از فرسایش آن مقداری ژل نفتی روی نواحی آسیب دیده بمالید.

روشن نکردن لوازم جانبی هنگام بیکاری

باتری برای تامین انرژی به اشتعال طراحی شده است، نه برای تامین انرژی برای وسایل الکترونیکی و سایر وسایل به مدت طولانی. علاوه بر این، دینام برق تولید می‌کند و با روشن بودن موتور باتری را شارژ می‌کند. بنابراین، کارکردن چراغ‌ها، رادیو و سایر وسایل الکترونیکی در زمانی که خودرو در حالت آرام است، فشار غیرضروری به باتری وارد می‌کند و در دراز مدت به آن آسیب می‌زند.

خودداری از سواری‌ها و سفرهای کوتاه

سلول‌های باتری به زمان نیاز دارند تا کاملاً شارژ شوند و با قدرت کامل کار کنند. کارکردن آنها در زمانی که کاملاً کاربردی نیستند فقط بر عملکرد باتری تأثیر می‌گذارد. شما باید برای مدت طولانی‌تری رانندگی کنید تا باتری کاملاً شارژ شود. سواری‌های کوتاه‌تر در نهایت منجر به کاهش عمر باتری خودرو می‌شود.

ذخیره سازی مناسب در صورت عدم استفاده برای مدت طولانی

خاموش ماندن خودرو به مدت طولانی برای سلامت خودرو یا باتری خوب نیست. برای اینکه سلول‌های برق شارژ کافی را حفظ کنند، باید به طور منظم ماشین را روشن کنید. اگر می‌خواهید به مدت طولانی از خودرو استفاده نکنید باتری را در محفظه‌ای با دمای کنترل شده نگهداری کنید.

استفاده از شارژر

مواجه شدن با باتری مرده پس از بازگشت از تعطیلات امری معمول است. این اتفاق برای بیشتر افراد رخ می‌دهد زیرا لوازم جانبی خودرو حتی زمانی که ماشین در حال کار نیست نیز انرژی جذب می‌کنند. می‌توانید از یک شارژر خورشیدی یا معمولی استفاده کنید که برق وسایل الکترونیکی را تامین می‌کند. بنابراین، حالت شارژ کامل باعث می‌شود باتری خودرو بیشتر دوام بیاورد، چه ماشین را به سفرهای کوتاه مکرر ببرید یا آن را برای هفته‌ها بیکار بگذارید.

فرم استعلام قطعات

برای استعلام موجودی، قیمت و شرایط قطعاتی که نیاز دارید، فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان کلینیک تخصصی شاه‌پری با شما تماس بگیرند.

تعمیرگاه رنو شاه‌پری

شاه‌پری

کلینیک تخصصی رنو

Call Now Button