هواگیری باک بنزین خودرو

نحوه هواگیری باک بنزین خودرو و توصیه‌های ایمنی

خیلی مهم است که همه صاحبان خودرو اهمیت یک مخزن گاز با تهویه صحیح را درک کنند. فیلتر دود را به دام می‌اندازد و آنها را از طریق یک شیلنگ خلاء به سمت موتور هدایت می‌کند تا قبل از رها شدن در هوا کاملاً بسوزد. تعمیر و نگهداری منظم از کنیستر تضمین کننده این است که مخزن گاز به درستی تهویه می‌شود. کنیستر مخزنی است که توسط دانه‌های کربن فعال پر شده است و وظیفه آن جلوگیری از ورود بخارهای سمی ناشی از بنزین به هوا است. این قطعه علاوه بر پیشگیری از آلودگی محیط زیست می‌تواند مصرف سوخت را نیز تا حد زیادی کاهش دهد. با ما همراه باشید تا نحوه هواگیری باک بنزین خودرو را مورد بررسی قرار داده و توصیه‌های ایمنی آن را بیان کنیم:

هواگیری باک بنزین خودرو

مرحله ۱
با استفاده از جک و پایه جک، انتهای عقب خودرو را به سمت بالا ببرید. کنیستر در خروجی باک بنزین خودرو قرار خواهد گرفت. کنیستر را از نظر هر گونه ترک، نشتی یا بوی شدید بخار بررسی نمایید.

مرحله ۲
محکم بودن کنیستر را مورد بررسی قرار دهید، اگر به نظر می‌رسد کنیستر در شرایط خوبی است، فیلتر هوا را بررسی کنید تا ببینید آیا نیاز به تعویض دارد یا خیر. زیرا در صورت آسیب دیدگی، کثیف بودن یا قطع شدن برق باید فیلتر هوا تعویض شود.

مرحله ۳
در صورت مشاهده هرگونه آسیب در حین بازرسی، کنیستر زغال فعال را تعویض کنید. از یک پیچ گوشتی سر صاف برای جدا کردن خطوط پلاستیکی برق و خلاء متصل به کنیستر استفاده نمایید. خطوط را بررسی کنید تا اطمینان حاصل نمایید که نیازی به تعویض ندارند.

مرحله ۴
از سوکت برای شل کردن و جدا کردن تمام پیچ‌ها (پیچ‌هایی که قوطی زغال چوب را در جای خود نگه می‌دارند) استفاده کنید. کنیستر قدیمی را از زیر ماشین بیرون بیاورید و کنیستر جدید را با قرار دادن صحیح آن و سپس محکم کردن آن در محل مورد نظر نصب نمایید. خطوط برق را دوباره به کنیستر وصل کنید. کنیستر جدید را امتحان کنید تا مطمئن شوید که به درستی کار می‌کند و محکم در جای خود نصب شده است. پایه‌های جک را با احتیاط جدا کرده و وسیله نقلیه را توسط جک پایین بیاورید.

هواگیری باک بنزین خودرو
هنگام سوخت گیری یا هواگیری خودرو، خودرو حتما باید خاموش باشد

چگونه باک خودرو را به درستی هواگیری کنید؟

بهتر است برای هواگیری باک بنزین خودرو با یک تعمیرکار حرفه‌ای صحبت کنید و از او کمک بگیرید. اگر به تعمیرکار دسترسی نداشتید، باید زمان بیشتری وقت بگذارید. در این روش باید باک را پر از بنزین کنید و اجازه دهید مقداری از بنزین بیرون بریزد. چند لحظه صبر کنید و دوباره بنزین بزنید. این روند را تکرار کنید تا باک بنزین پر شود. بعد از اینکه چندین بار این عمل را تکرار کردید، مشکل هوا گیری حل می‌شود و دیگر شاهد ریختن بنزین روی زمین نخواهید بود.

آیا مخازن سوخت نیاز به هواگیری دارند؟

باک بنزین خودرو باید نفس بکشد. برای تنفس، مخزن باید در جایی دریچه‌ای داشته باشد که هم خلاء و هم فشار را از بین ببرد. بنزین با گرم شدن حجم خود را افزایش می‌دهد و با سرد شدن حجم آن کاهش می‌یابد. سطح سوخت باک بنزین در طول روز تغییر می‌کند، حتی اگر رانندگی نکنید.

هنگام ورود به مخازن سوخت باید چه نکات ایمنی را رعایت کرد؟

هنگام سوخت گیری یا هواگیری خودرو، خودرو حتما باید خاموش باشد.
در جایگاه‌های سوخت هرگز و به هیچ وجه نباید از عامل آتش‌زا (مانند سیگار، فندک و کبریت) استفاده کرد.
از تهویه مناسب اطمینان حاصل نمایید.
از تکنیک‌های توصیه شده پیروی کنید.
هوای مخازن سوخت را به درستی کنترل کنید.

بهترین روش‌های ایمنی برای کار با سوخت چیست؟

از ظروف تایید شده، دور از منابع گرما و در مکان‌هایی با تهویه مناسب استفاده کنید. هرگز سعی نکنید بنزین را با دهان خود بکشید – انجام این کار می‌تواند خطرناک باشد. از تماس طولانی مدت پوست با سوخت خودداری کنید، از تنفس دود یا بخارات سوخت خودداری نمایید و هر لباسی را که با سوخت تماس دارد سریعا تعویض نمایید.

نحوه هواگیری باک بنزین خودرو
بهتر است برای هواگیری باک بنزین خودرو با یک تعمیرکار حرفه‌ای صحبت کنید

اگر باک بنزین خودرو هواگیری نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

بدون دریچه، کاربر متوجه تورم حتی در کوچکترین مخازن خواهد شد. بسیاری از درپوش‌های خروجی کوچک‌تر ساده هستند و فقط فنر داخلی دارند. فنر به عنوان یک شیر تخلیه عمل می‌کند و فشار موجود در مخزن را تخلیه می‌نماید. علاوه بر این، دریچه به هوا اجازه ورود به مخزن را می‌دهد – این یک دریچه دو طرفه است.

آیا باک بنزین خودرو باید تحت فشار باشد؟

مخزن سوخت باید تحت فشار قرار گیرد تا بخارات بنزین را بتواند کنترل و جذب کند، نه اینکه در هوا آزاد شود.

چرا سوخت‌ها باید ایمن ذخیره شوند؟

بنزین به آتش، گرما و تخلیه ساکن حساس است و باید دور از شعله، جرقه و دمای بیش از حد نگهداری شود. یک ظرف نیمه پر یا خالی ممکن است همچنان حاوی بخارات انفجاری باشد.

برای جلوگیری از مشکلات فوق چه اقداماتی انجام دهید؟

رسیدگی مرتب به رادیاتور و بررسی کامل اجزای آن و اطمینان از عدم هر گونه نشتی در سیستم، تعویض به موقع مایع سیستم خنک کننده، چک کردن میزان آب موجود در سیستم در صورت هفتگی یا ماهی، چک کردن وضعیت فن‌ها، اطمینان از پر بودن گاز هنگام استفاده از آن و کمبود گاز در مدار کولر باید مرتب انجام شود تا ترموستات دچار آسیب نشود.

چرا هنگام کار با سوخت باید مراحل ایمنی را رعایت کنیم؟

برای کارکنان در این بخش ضروری است که پروتکل‌های ایمنی لازم را همیشه رعایت کنند تا از حوادث و صدمات احتمالی در امان باشند. سایر صنایع مانند ساخت و ساز و تولیدات شامل تجهیزات و ماشین آلات سنگینی است که به سوخت نیاز دارند.

مطالب مرتبط:  چرا تعویض روغن خودرو مهم است؟

بررسی و خرید بهترین مکمل روغن موتور خودرو

فرم استعلام قطعات

برای استعلام موجودی، قیمت و شرایط قطعاتی که نیاز دارید، فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان کلینیک تخصصی شاه‌پری با شما تماس بگیرند.

شاه‌پری

کلینیک تخصصی رنو

Call Now Button