آپشن‌های رنو ساندرو

مشخصات فنی رنو ساندرو و آپشن‌های آن

رنو ساندرو، خودروی هاچ بکی است که از آذر ماه سال 1394، توسط شرکت پارس خودرو (که زیر مجموعه ی گروه خودرو سازی سایپا است) وارد بازار ایران شد. این خودرو در اروپا، با نام داچیا ساندرو شناخته شد که یکی از محصولات مشترک شرکت رنو فرانسه و زیر شاخه رومانیایی آن به نام داچیاست، که سری اول آن در ماه سپتامبر 2007 وارد بازار شد و اکنون نسل دوم آن در بازارهای جهانی عرضه می‌شود. نسل اول ساندرو در مرکز پژوهشی تکنو سنتر رنو و با همکاری مراکز مهندسی برزیل و رومانی طراحی و توسعه داده شد.

مشخصات فنی رنو ساندرو

پارس خودرو، رنو ساندرو را در دو مدل دستی و اتوماتیک روانه بازار کرده است. سیستم انتقال قدرت مدل دستی از نوع 5 سرعته و مصرف سوخت ترکیبی آن معادل 7/6 لیتر در هر 100 کیلومتر است و مدل اتوماتیک این خودرو از سیستم انتقال قدرت 4 سرعته بهره می‌برد و به صورت ترکیبی در هر 100 کیلومتر، حدود 3/8 لیتر مصرف سوخت دارد.
مطابق اطلاعات موجود در وبسایت شرکت پارس خودرو، حداکثر سرعت مدل‌های دستی و اتوماتیک این خودرو به ترتیب 175و 170 کیلومتر بر ساعت است و این دو خودرو به ترتیب به 5/10 و 5/11 ثانیه زمان نیاز دارند تا از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برسند.

پارس خودرو، برای محور جلوی رنو ساندرو، سیستم تعلیق مستقل مک فرسون با بازوی جناقی را انتخاب کرده و در محور عقب آن، از سیستم تعلیق نیمه مستقل با فنرهای مارپیچ استفاده کرده است. ترمزهای جلو و عقب رنو ساندرو همانند بسیاری از خودروهای هاچ بک دیگر موجود در بازار به ترتیب از نوع دیسکی و کاسه‌ای هستند.

آپشن‌های رنو ساندرو
رنو ساندرو، خودروی هاچ بکی است که از آذر ماه سال 1394، توسط شرکت پارس خودرو وارد بازار ایران شد

طراحی بدنه و اتاق رنو ساندرو

همانطور که قبلاً هم گفتیم، ساندرو بر اساس پلتفرم خودروی تندر توسعه داده شده است و از این رو میتوان شباهت‌های بین دو خودرو را به وضوح دید. ساندرو و تندر به دو کلاس متفاوت تعلق دارند، بنابراین طبیعی است که طول این دو خودرو تفاوت زیادی با هم داشته باشند، اما عرض و ارتفاع آنها شباهت زیادی با یکدیگر دارند. فاصله بین دو محور ساندرو، حدود 42 میلی‌متر کوتاهتر از تندر است، بنابراین می‌توان انتظار داشت فضای در دسترس برای سرنشینان عقب، در این خودروی هاچ بک کمتر از تندر باشد.

درست مانند تندر، نمای بیرونی ساندرو، طراحی ساده‌ای دارد. تقریبا در تمام بخش‌های بدنه خودرو شاهد لبه‌های تیز هستیم. چراغ‌های جلوی رنو ساندرو، طراحی کشیده‌ای دارند و نواری به رنگ کروم، آن‌ها را به هم وصل کرده است. جلوی پنجره ساندرو همانند سایر بخش‌های آن طراحی ساده و هماهنگی مناسبی با سپر جلوی این خودرو دارد.

در نمای دیگر خودرو، مهمترین المان‌های طراحی، موج رو به بالای موجود روی درهای خودرو و برجستگی‌های نسبتا زیاد قوس روی چرخ‌های آن است که از خودروی تندر الهام گرفته است. تنها تفاوت ظاهری موجود بین مدل دستی و اتوماتیک ساندرو، در رنگ آینه‌های جانبی، دستگیره درها و زه‌های جانبی است. پارس خودرو در مدل اتوماتیک، موارد یاد شده را همرنگ بدنه انتخاب کرده، اما در مدل دستی، این المان‌ها همگی به رنگ مشکی هستند.

چراغ‌های عقب خودرو عمودی هستند و به این ترتیب ظاهر اسپرت‌تری به خودرو داده است. از بین خودروهای هاچ بک تولید داخل میتوان طراحی نمونه‌هایی مانند برلیانس H320، پژو207 و پژو 206 را زیباتر از ساندرو دانست.

تفاوتی که در طراحی داخلی ساندرو و تندر می‌توان به آن اشاره کرد، استفاده از نوارهایی به رنگ نقره‌ای دور دریچه‌های هوا و آرم رنو روی غربیلک فرمان و سفید بودن صفحات نشانگر سرعت و دور موتور در خودروی ساندرو دانست. همانند تندر، شاهد تجهیزاتی مانند نمایشگر داشبورد، سیستم موقعیت یابی و سیستم سرگرمی مدرن نیستیم. عموما انتقادی که به خودروی رنو دارند، مربوط به طراحی خسته کننده بدنه و بخصوص داخل خودرو بوده که این موضوع در ساندرو هم صادق است.

مزایای رنو ساندرو
پارس خودرو، رنو ساندرو را در دو مدل دستی و اتوماتیک روانه بازار کرده است

امکانات رفاهی رنو ساندرو

از آنجایی که با خودروی مدل 2007 روبرو هستیم نمی‌توانیم انتظار زیادی از آن داشته باشیم. تجهیزات رفاهی ساندرو به مواردی مانند چراغ مه شکن جلو، آینه‌های جانبی برقی مجهز به گرم کن، سیستم صوتی مجهز به پورتUSB، چهار بلندگو، کنترل سیستم صوتی زیر غلبیلک فرمان، قفل مرکزی به همراه کنترل از راه دور و سیستم ضد سرقت اشاره کرد. داخل ساندرو، خبری از تجهیزاتی مانند نمایشگر لمسی، سیستم موقعیت یابی، کروز کنترل، سیستم کنترل پایداری و سیستم سرگرمی مدرن نیست، در حالیکه خودرویی مثل پژو207 با وجود آنکه قیمتی نزدیک به ساندرو دارد، اما از تجهیزات یاد شده به طور سفارشی استفاده می‌کند.

ایمنی رنو ساندرو

سیستم‌های ایمنی رنو ساندرو شامل کیسه هوای راننده، کیسه هوای سرنشین جلو به همراه سوئیچ غیر فعال سازی آن، ترمز ضد قفل ABS به همراه توزیع الکترونیکی ترمز و کمربند ایمنی سه نقطه‌ای برای سرنشینان عقب است. ضمن آنکه برای نصب صندلی کودک هم قلاب‌های ISOFIX در نظر گرفته شده است. این هاچبک همانند برادر بزرگتر خود قابلیت‌های حرکتی خوبی دارد، در صورتیکه علاقمند به چابکی بالای خودرو هستید، نسخه دستی آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم تا تفاوت زیاد این مدل را با رقبای داخلی اعم از پژو 206 تیپ 5، به وضوح مشاهده کنید.

از آنجایی که فرمان ساندرو از نوع دنده شانه‌ای با تقویت هیدرولیکی یا به اصطلاح نیمه هیدرولیکی است، تعدادی از مالکان این خودرو از سفتی فرمان آن شکایت دارند، عده‌ای نیز از سطح پایین امکانات رفاهی داخل کابین ساندرو گله مند هستند. اما عموما شاهد رضایت مالکان از نرمی ساندرو و عملکرد آن هستیم در حالیکه بسیاری از کارشناسان، این خودرو را به رقبای چینی آن ترجیح می‌دهند.

عموم مردم نظر مثبتی در ارتباط با کیفیت رنو ساندرو دارند و به طور کلی، خریداران قیمت نسبتا بالای رنو ساندرو را اصلی‌ترین ایراد آن می‌دانند که باعث کاهش ارزش خرید آن نسبت به پژو 206 و 207 شده است. رنو ساندرو در ارزشیابی ماهانه شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، نیز با کسب چهار ستاره از پنج ستاره، در دسته خودروهای با برچسب قیمتی 300 تا 400 میلیون تومانی، با کیفیت‌ترین خودروی تولید داخل انتخاب می‌شود. به همین دلیل اگر کیفیت خودرو جزء الویت‌های اصلی شما در خرید خورو است، حتما ساندرو را در اول لیست خود قرار دهید. شرکت پارس خودرو، رنو ساندرو را با گارانتی 24 ماهه یا 40 هزار کیلومتری (هر کدام زودتر تمام شود) عرضه می‌کند.

تقریبا تمام رقبای ساندرو از میان خودروهای داخلی هستند. شاید بتوان نزدیکترین رقبای خارجی این خودروی هاچ بک را مدل‌های 2016 کیا پیکانتو و میتسوبیشی میراژ دانست، اما از مهمترین رقبای داخلی و فعلی رنو ساندرو می‌توان برلیانسH220، ام وی ام315، هیوندای آی 10 نام برد.

به این نوشته امتیاز دهید:

Call Now Button