خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

با برخی از ایرادات گیربکس داستر آشنا شوید

خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

فشار بالای روغن

فشار بالای روغن موتور چیست و چه علائمی دارد؟

یکی از دلایل آسیب موتور، فشار بالای روغن است که نادیده گرفتن آن می‌تواند به موتور خودرو آسیب برساند. پس بهتر است برای جلوگیری از هرگونه آسیب بدانید که فشار بالای روغن چیست، چه کاری انجام می‌دهد و چگونه می‌توانید متوجه این مشکل شوید؟

به احتمال زیاد فشار بالای روغن موتور به دلیل خرابی گیج است. با این حال، این وضعیت می‌تواند نشانه مشکلی در موتور خودرو باشد. برای تشخیص این مشکل مراحلی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید اما بهترین روش این است که آن را نزد یک مکانیک حرفه‌ای ببرید و از او بخواهید مشکلات خودرو را برطرف کند.

فشار روغن موتور بسیار شبیه فشار خون انسان است. با گذشت زمان، در رگ‌های خونی پلاک ایجاد می‌شود و این باعث افزایش فشار خون می‌شود. بدون درمان، فشار خون بالا می‌تواند باعث حمله قلبی یا نیاز به جراحی بای پس شود.

با گذشت زمان در موتور خودرو زباله جمع می‌شود، شیلنگ‌ها و سوپاپ‌ها را محدود می‌کند و فشار روغن را افزایش می‌دهد. در صورت عدم درمان، فشار بیش از حد روغن می‌تواند به موتور آسیب برساند و باعث خرابی موتور و حتی مرگ موتور شود.

فشار بالای روغن چیست؟

فشار روغن ایده‌آل برای همه خودروها بین 20 تا 80 فشار بر اینچ مربع (PSI) است. اندازه‌گیری دقیق دشوار است، زیرا هر خودرو نیازهای PSI متفاوتی دارد. هر PSI بالاتر از 80، به عنوان فشار بالا در نظر گرفته می‌شود.

فشار بالای روغنچرا فشار بالای روغن خوب نیست؟

فشار بالای روغن همیشه نشانه خراب شدن یا شکستن چیزی نیست بلکه در برخی از موتورها، دوره انتقالی که موتور طی می‌کند می‌تواند باعث فشار بالای روغن شود. اگر فشار روغن ادامه پیدا کند، ممکن است نشانه مشکل دیگری باشد.

6 علامت فشار بالای روغن

دلایل متعددی برای افزایش PSI روغن موتور وجود دارد و علائم متعددی نشان دهنده آن است. با این حال، گاهی اوقات فقط یک یا دو علامت ظاهر می‌شود و در برخی مواقع هیچ علامتی دیده نمی‌شود. در این مقاله از شاهپری و به نقل از mycarmakesnoise چند دلیل احتمالی فشار بالای روغن را بیان می‌کنیم.

1- کمبود سرعت یا شتاب

اگر وسیله نقلیه شما آنطور که باید سرعت نمی‌گیرد یا به همان سرعتی که باید شتاب نمی‌گیرد، می تواند نشان دهنده PSI بالای روغن موتور باشد.

2- مسدود شدن و گرفتگی فیلتر روغن

فیلترهای کثیف روغن می‌توانند باعث پاشیده شدن موتور شوند و بر شتاب و سرعت خودرو تأثیر بگذارند. به طور کلی، این نشانگر خرابی فیلتر روغن است.

3- صدای اصطکاک

وقتی سطح روغن پایین است، موتور خودرو می‌تواند صدای خرد شدن قطعات را بدهد. سطح پایین روغن می‌تواند منجر به PSI روغن بالا شود. اگر صدای سنگ زنی شنیدید، فوراً آن را چک کنید.

4- تغییر رنگ اگزوز و بوی روغن سوخته

با گذشت زمان، روغن ویسکوزیته خود را از دست می‌دهد و این باعث می‌شود در حرکت خود دچار مشکل شود. هنگامی که موتور خودرو، روغن نشت می‌کند، اگزوز آن تیره و دوده می‌شود. همچنین هنگام عبور روغن از سیستم اگزوز خودرو بوی روغن سوزی شنیده می‌شود. دلایل آن می‌تواند انسداد، ترک خوردگی یا شکستن مهر و موم و غیره باشد. شما باید وسیله نقلیه خود را توسط یک متخصص بررسی کنید.

5- روشن شدن چراغ روغن

اگر چراغ روی داشبورد به شما می‌گوید روغن خودرو را چک کنید ممکن است نشان دهنده کاهش فشار روغن یا افزایش فشار روغن باشد.

6- نشت روغن

زیر ماشین خود را چک کنید تا ببینید چیزی از آن نشتی دارد یا خیر زیرا این وضعیت نشانه آن است که ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. فشار بالای روغن یکی از دلایل نشت روغن از خودرو است.

علائم فشار بالای روغنچه چیزی باعث فشار بالای روغن در خودرو می‌شود؟

چندین دلیل احتمالی برای PSI بالای روغن وجود دارد.

1- موتور جدید

موتورهای جدید تمایل دارند (نسبت به موتورهایی که کیلومترها کار کرده‌اند) با PSI بالاتری کار کنند. این به این دلیل است که در یک موتور جدید همه چیز سفت است، در حالی که موتورهای قدیمی فرسوده شده و کمی شل می‌شوند. وقتی موتوری کیلومترها حرکت می‌کند، شل می‌شود و فشار روغن کاهش می‌یابد.

2- آسیب دیدن واحد ارسال فشار روغن

وقتی واحد ارسال فشار روغن آسیب دیده یا نادرست عمل می‌کند در خواندن PSI با مشکل مواجه می‌شود. واحد ارسال فشار روغن، گیج و چراغ‌های مربوطه را (که روی داشبورد خودروی خود می‌بینید) کنترل می‌کند. با افزایش سن، واحد ارسال فشار روغن تحلیل رفته و خوانش‌های نادرستی را به گیج فشار ارسال می‌کند.

3- کثیف شدن یا آسیب دیدن فیلتر روغن

گاهی ممکن است فیلتر روغن در اثر استفاده‌ مداوم مسدود شود. گرفتگی فیلتر، جریان روغن را به موتور خودرو محدود می‌کند و باعث PSI روغن بالا می‌شود.

4- روغن بی‌کیفیت

روغنی که برای خودروی خود استفاده می‌کنید می‌تواند بر PSI روغن تأثیر بگذارد. روغن غلیظ‌تر می‌تواند PSI موتور را افزایش دهد. علاوه بر این، کیفیت روغنی که استفاده می‌کنید می‌تواند بر PSI روغن موتور تأثیر بگذارد. به مرور زمان با استفاده از روغن بی‌کیفیت، PSI خودرو افزایش می‌یابد.

5- مسدود شدن محل‌های عبور روغن

از آنجایی که کثیفی و زباله در موتور جمع می‌شود، می‌تواند راه‌های مختلف روغن را مسدود کند. مسدود شدن مسیرهای روغن جریان فشار روغن را محدود می‌کند و PSI را بالا می‌برد و همچنین مانع روانکاری بقیه موتور می‌شود که می‌تواند منجر به گرم شدن بیش از حد و خرابی موتور شود. انسداد طولانی مدت همچنین می‌تواند بر روی مهر و موم و مجموعه میل بادامک تأثیر بگذارد و منجر به نشتی شود.

6- شیر تخلیه فشار معیوب

هنگامی که فشار داخل موتور از آستانه سوپاپ فراتر رود، سوپاپ کاهش فشار موتور خاموش می‌شود که عملکرد آن آزاد کردن فشار موتور است. شیر شامل موارد زیر است:

  • نازل
  • دوشاخه
  • فنر
  • پیستون

علت فشار بالای روغنآیا رانندگی با فشار بالای روغن خوب است؟

رانندگی با فشار بالای روغن توصیه نمی‌شود زیرا با این کار اجازه می‌دهید مشکلات اساسی، مانند قطعات آسیب دیده، وضعیت خطرناک‌تری پیدا کنند.

علاوه بر این، اجزای موتور را بدون محافظت رها می‌کنید که در نهایت می‌تواند منجر به آسیب موتور شود.

چه مدت می‌توانم با فشار بالای روغن رانندگی کنم؟

بسته به مشکل، می‌توانید 15 تا 500 مایل با این وضعیت رانندگی کنید. با این حال، بهتر است به بیشتر از این مقدار نرسد، زیرا خودرو را بیشتر در معرض آسیب قرار می‌دهد. بنابراین، مشکل را در اسرع وقت برطرف کنید.

نتیجه
چهار دلیل معمول فشار بالای روغن عبارت است از: تجمع ذرات، روغن موتور اشتباه، آسیب دیدن اجزای موتور و موتورهای جدید. پرداختن به برخی از این موارد آسان است، زیرا فقط باید روغن را تعویض کنید، ظرف روغن را تمیز کنید یا موتور را گرم کنید.

با این حال، اگر مشکل اساسی باشد مانند آسیب دیدن قطعات به کمک مکانیک نیاز دارید زیرا راه حل آن پیچیده است و نیاز به تخصص و تجربه دارد. صرف نظر از علت فشار بالای روغن خودرو، باید فوراً آن را برطرف کنید تا از مشکلات بیشتر یا تعمیرات پرهزینه جلوگیری کنید.

فرم استعلام قطعات

برای استعلام موجودی، قیمت و شرایط قطعاتی که نیاز دارید، فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان کلینیک تخصصی شاه‌پری با شما تماس بگیرند.

تعمیرگاه رنو شاه‌پری

شاه‌پری

کلینیک تخصصی رنو

Call Now Button