خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

با برخی از ایرادات گیربکس داستر آشنا شوید

خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

علائم روغن ریزی ماشین

علت روغن ریزی ماشین چیست و چه علائمی دارد؟

هر وسیله نقلیه‌ای برای عملکرد درست خود به روغن نیاز دارد و مخزن روغن اجازه می‌دهد روغن به موتور جریان پیدا کند تا سطح دما و روغن کاری مناسب حفظ شود. در واقع پمپ، روغن را از مخزن به فیلتر منتقل می‌کند و از آنجا روغن به موتور می‌رود. به طور کلی، مخزن‌های روغن برای دوام بیشتر از فولاد ساخته می‌شوند، اگرچه این می‌تواند در خودروهای مختلف متفاوت باشد. روغن ریزی ماشین به این معنی است که در ماشین شما کمی روغن نشت می‌کند که در شرایط عادی نباید این وضعیت رخ دهد. علائم و دلایل مختلفی با مخزن‌های روغن مرتبط است که در بخش علائم و علل با جزئیات بیشتری به آنها خواهیم پرداخت.

علائم روغن ریزی ماشین

در ادامه برخی از علائم رایج نشتی مخزن روغن را بیان می‌کنیم.

1- وجود گودال روغن در زیر ماشین

بارزترین علامت نشت روغن این است که در زیر ماشین گودال روغن وجود داشته باشد. ممکن است یک گودال مایع در زیر خودرو ببینید و به آن توجه نکنید، اما باید بررسی کنید که چه ماده‌ای از وسیله نقلیه شما نشت می‌کند. اگر تیره است و زمین را لکه‌دار کرده است، احتمالاً نشت روغن است. با این حال، اگر می‌خواهید مطمئن شوید که گودال روغن است نه چیز دیگری، می‌توانید مایع را بو کنید تا متوجه شوید.

2- وجود روغن در سینی زیر موتور

سینی زیر موتور باید ظاهری تمیز داشته باشد مگر اینکه مدام در سطوح ناهموار رانندگی کنید. اگر در سینی زیر موتور، روغن مشاهده کردید، نشانه آن است که ماشین شما دچار نشتی مخزن روغن شده است.
نکته: توجه داشته باشید که مقدار کم یا زیاد روغن مهم نیست در هر صورت باید به آن توجه کنید.

علائم روغن ریزی ماشین3- سطح پایین روغن

پایین بودن سطح روغن یکی دیگر از علائم نشتی مخزن روغن است، به خصوص اگر پس از پر کردن مجدد روغن، سطح روغن پایین بیایید. با نگاه کردن به داشبورد خودرو می‌توانید متوجه شوید که سطح روغن خودرو پایین است یا خیر. چراغ هشدار سطح پایین روغن در خودروهای مختلف متفاوت است، اما اغلب در پایین سرعت سنج قرار دارد. اگر چراغ هشدار روغن روشن است، احتمالاً خودروی شما دچار نشتی روغن یا مشکل دیگری است که باعث می‌شود روغن را سریع‌تر از حد معمول از دست بدهد.

4- روشن شدن چراغ موتور

روشن شدن چراغ چک موتور یکی از بدترین کابوس‌ها برای هر صاحب خودرویی است، زیرا به این معنی است که حداقل یکی از موارد در موتور خودرو اشتباه عمل می‌کند. این احتمال وجود دارد که نشتی کاسه روغن دلیل روشن شدن چراغ باشد، بنابراین با مشاهده اخطار، در اسرع وقت مخزن روغن زیر خودرو را بررسی کنید.

5- بوی روغن سوخته از ماشین

هنگامی که روغن موتور یا روغن گیربکس نشت می‌کند، روی قطعات داغ ماشین ریخته می‌شود. در نتیجه قطعات متحرک به سختی حرکت می‌کنند و در نهایت بوی روغن سوخته ایجاد می‌شود. اگر در حال رانندگی هستید و متوجه بوی روغن سوخته شدید، باید فوراً ماشین خود را متوقف کرده و سعی کنید منبع را پیدا کنید. بعد از آن می‌توانید به رانندگی ادامه دهید، اگر چه نباید برای مدت طولانی رانندگی کنید زیرا موتور ماشین آسیب می‌بیند.

6- بلند شدن دود از کاپوت ماشین

این وضعیت از داغ شدن بیش از حد موتور خودرو ناشی می‌شود و معمولاً به دلیل عدم روان‌کاری و خنک‌کردن موتور صورت می‌گیرد. هر چه روغن بیشتری از ظرف روغن نشت کند، دود بیشتری از موتور خارج می‌شود. از آنجا که این علامت تنها زمانی رخ می‌دهد که کمبود شدید روغن وجود داشته باشد، باید تمام تلاش خود را بکنید تا قبل از رسیدن به این نقطه نشت روغن را از طریق یکی از علائم قبلی تشخیص دهید.

علت روغن ریزی ماشینعلت روغن ریزی ماشین

اکنون که برخی از علائم روغن ریزی ماشین را بیان کردیم اجازه دهید برخی از دلایل رایج را بررسی کنیم.

1- آسیب‌های مکانیکی مخزن روغن

اگر مخزن روغن آسیب قابل توجهی ببیند، به احتمال زیاد شروع به نشت روغن می‌کند. این آسیب‌ها می‌تواند ناشی از ورود اجسام خارجی یا برخورد با موانعی باشد که مخزن روغن در برابر آن‌ها آسیب‌پذیر است. برای جلوگیری از این وضعیت در صورت تصادف حتماً مخزن روغن را بررسی کنید. ممکن است تشخیص میزان آسیب برای شما دشوار باشد، به همین دلیل بهتر است به یک مکانیک با تجربه مراجعه کنید.

2- رانندگی بر روی زمین‌های ناهموار

در حالی که راه‌های زیادی برای آسیب مخزن روغن وجود دارد، رانندگی بر روی زمین ناهموار یا زباله یکی از رایج‌ترین آنهاست. از آنجا که مخزن روغن در قسمت زیرین خودرو قرار دارد، اگر به وسیله سنگینی برخورد کنید، ممکن است مخزن آسیب ببیند. بنابراین بهتر است از رانندگی بر روی سطوح ناهموار و خطرناک (که ممکن است ظرف روغن سوراخ شود یا آسیب ببیند)، خودداری کنید.

3- فرسودگی مهر و موم میل لنگ یا میل بادامک

مهر و موم میل لنگ و میل بادامک همیشه در حال چرخش هستند که می‌تواند باعث فرسودگی آب‌بندی‌ها شود. این مهر و موم روغن را در داخل موتور نگه می‌دارد. در صورت فرسودگی مهر و موم میل لنگ، روغن از محفظه گیربکس نشت می‌کند. به این نوع روغن ریزی، نشت روغن دنده نیز می‌گویند.

علت روغن ریزی ماشین4- قدیمی شدن واشر کارتل روغن

اگر خودروی قدیمی دارید، احتمال خراب شدن واشر کارتل روغن زیاد نیست، اما احتمال نشت روغن زیاد است. این واشر تحت نیرو و فشارهای مختلفی از جمله فشار، انبساط حرارتی و ارتعاشات قرار می‌گیرد که در نهایت می‌تواند باعث نشت واشر روغن شود. اگر فکر می‌کنید خودروی شما مشکل نشت روغن دارد بهتر است واشر کارتل روغن را از نظر سایش و پارگی بررسی کنید.

5- سفت‌شدن نامناسب پیچ‌ومهره‌ها

پیچ و مهره‌های یک مخزن باعث می‌شوند تا مخزن به پایین موتور متصل شود و در جای خود محکم بماند. با گذشت زمان، این پیچ و مهره‌ها شل شده و در موارد نادری به طور کامل می‌افتند، پس هر چند وقت یکبار آن‌ها را چک کنید.

6- خطاهای نصب

یکی دیگر از علت‌های نشت روغن خودرو، خطاهای نصب است، ممکن است سفت‌شدن نامناسب پیچ‌ومهره‌ها و آب‌بندی نادرست باعث تاب‌برداشتن یا ترک‌خوردن واشر شود. علاوه بر این، استفاده از مواد درزگیر و چسب‌ها نیز می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند.

7- استفاده از روغن زیاد

گاهی اوقات علت روغن ریزی ماشین، پر شدن بیش از حد محفظه روغن است و مربوط به خرابی قطعه خاصی نیست.

علت روغن ریزی ماشینمخزن روغن در کجای خودرو قرار دارد؟

مخزن روغن در پایین موتور خودرو قرار دارد و معمولا به کمپرسور کولر و دینام نزدیک است. باز هم، ممکن است جای آن بسته به وسیله نقلیه متفاوت باشد، اما در بیشتر موارد، در قسمت پایین موتور دیده می‌شود.

آیا روغن ریزی ماشین وضعیتی خطرناک است؟

بله، نشت روغن وضعیتی جدی است که باید زودتر به آن رسیدگی کنید. اگر در خودروی شما روغن نشت می‌کند، به این معنی است که روغن مورد نیاز برای خنک نگه داشتن موتور را از دست می‌دهد و موتور بدون روغن، آسیب قابل توجهی به خودرو وارد می‌کند.

نشت مخزن روغن چگونه است؟

برای تشخیص نشتی مخزن روغن، به زیر موتور خودرو بروید و به دنبال مایعات قهوه‌ای یا سیاه رنگ باشید. ممکن است برای این کار به چراغ قوه هم نیاز داشته باشید، زیرا گاهی اوقات تشخیص سطوح خیس زیر خودرو دشوار است. اگر مایعات قهوه‌ای یا مشکی مشاهده کردید، نشانه این است که ماشین شما دچار نشتی روغن شده است.

منبع: autonationmobileservice

فرم استعلام قطعات

برای استعلام موجودی، قیمت و شرایط قطعاتی که نیاز دارید، فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان کلینیک تخصصی شاه‌پری با شما تماس بگیرند.

تعمیرگاه رنو شاه‌پری

شاه‌پری

کلینیک تخصصی رنو

Call Now Button