خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

با برخی از ایرادات گیربکس داستر آشنا شوید

خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

علائم خرابی فیلتر سوخت

علائم خرابی فیلتر سوخت چیست و چه موقع آن را تعویض کنیم؟

همه خودروها دارای فیلترهای سوخت هستند که روغن را قبل از ورود به موتور (بدون توجه به اینکه موتور دیزلی یا معمولی دارند) تصفیه می‌کنند. فیلترها به دلیل این کار ناخوشایند در برابر تجمع زباله آسیب پذیر هستند. هنگامی که این فیلترها مسدود می‌شوند، تشخیص سیگنال‌های هشدار و تعویض به موقع بسیار مفید است. خوب، در این مقاله ما در مورد علائم خرابی فیلتر سوخت صحبت خواهیم کرد.

فیلتر سوخت چه کاری انجام می‌دهد؟

سوخت همیشه حاوی مقداری ناخالصی است که می‌تواند به اجزای موتور آسیب برساند. آلاینده‌های رایج شامل گوگرد، فلزات و آب است که می‌تواند منجر به مشکلات موتور، کاهش راندمان سوخت و ایجاد گازهای مضر شود.

فیلتر بنزین خودرو، قبل از رسیدن سوخت به محفظه احتراق تمام کثیفی‌ها و زباله‌ها را از بین می‌برد. به این ترتیب، از قطعات موتور مانند انژکتورهای سوخت در برابر آسیب‌های غیر ضروری محافظت می‌کند. از آنجا که فیلتر سوخت به خودی خود دچار ساییدگی و پارگی بسیاری می‌شود به طور مرتب نیاز به تعویض دارد. بیایید به برخی از نشانه‌های خرابی فیلتر سوخت نگاهی بیندازیم.

علائم خرابی فیلتر سوختعلائم خرابی فیلتر سوخت

روشن نشدن موتور

از آنجا که گرفتگی فیلتر سوخت باعث کاهش روغن موتور می‌شود، عدم راه اندازی موتور رایج‌ترین علائم این مشکل است. در حالی که فیلتر بنزین تا حدی می‌تواند باعث مشکلاتی در راه اندازی موتور شود، فیلتر کاملا مسدود شده به طور کامل از کار می‌افتد.

عدم سرعت گیری هنگام رانندگی

اگر پدال گاز را برای سرعت فشار می‌دهید اما سرعت ثابت می‌ماند، به احتمال زیاد فیلتر سوخت معیوب است. معمولاً در این شرایط دور موتور به کندی بالا می‌رود و کاهش قدرت موتور در سربالایی‌ها و خصوصاً هنگام استفاده از کولر کاملا محسوس خواهد بود.

روشن شدن چراغ سنسورهای داشبورد

برخی از اتومبیل‌ها دارای سنسور هایی هستند که در صورت بروز هرگونه مشکل در سیستم موتور ماشین، راننده را از آن آگاه می‎کنند.‌ خرابی فیلتر سوخت می‎تواند باعث افزایش فشار اعمال شده بر روی موتور شود و چراغ هشدار روشن شود. بنابراین در صورت روشن بودن سنسور خودرو، بهتر است فیلتر بنزین ماشین و همچنین سایر قسمت‌های سیستم موتور اتومبیل خود را مورد بررسی قرار دهید.

استشمام بوهای قوی

دود شدیدی که از اگزوز خودرو می‌آید ممکن است نشانه کثیف شدن فیلتر بنزین باشد، همچنین می‌تواند نشان دهد که عوامل مضر دیگری در کار هستند. در هر صورت بوی نامطبوع نشان می‌دهد که باید در اسرع وقت با متخصص تماس بگیرید تا محل را بررسی کند.

خرابی موتور/کاهش راندمان موتور

خرابی فیلتر سوخت اغلب منجر به احتراق ناقص موتور می‌شود. در این شرایط، تمیز کردن فیلتر می‌تواند مفید باشد، اما ممکن است جایگزینی کامل نیز لازم باشد. علاوه بر این، اگر موتور به طور عجیب یا نامنظم شروع به کار کرد یا اگر بازده سوخت شروع به کاهش کرد، ممکن است به فیلتر جدیدی نیاز داشته باشید.

علائم خرابی فیلتر سوختهر چند وقت یکبار باید فیلتر سوخت را عوض کنید؟

زمان تعویض فیلتر سوخت با توجه به مدل خودرو و نوع مصرفی سوخت متفاوت است. در واقع، فیلتر بنزین باید هر 4 سال یکبار تعویض شود. خودروهایی که با بنزین کار می‌کنند زمان تعویض طولانی‌تری خواهند داشت و به اندازه فیلترهای دیزلی مسدود نمی‌شوند.

در حالی که برخی از مدل‌های خودرو به تعویض بیشتری نیاز دارند اما بیشتر خودروها بعد از 75000 مایل (121000 کیلومتر) به تعویض فیلتر نیاز دارند.

این زمان به نوع مصرفی سوخت نیز بستگی دارد. برخی از کشورها کیفیت سوخت بسیار بدی دارند و به این معنی است که باید فیلتر را بیشتر تعویض کنید.

مکان‌های فیلتر سوخت

معمولاً فیلتر بنزین در نزدیکی باک بنزین زیر خودرو قرار دارد. می‌تواند در زیر کاپوت یا در جایی پشت پوشش‌های پلاستیکی زیر خودرو قرار بگیرد.

مکان آن می‌تواند متفاوت باشد، بنابراین بهترین گزینه این است که کتابچه راهنمای خودرو را بررسی کنید. همچنین می‌توانید محفظه موتور نزدیک باک بنزین زیر خودرو را بررسی کنید. اگر پیدا نکردید به تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید.

تعمیر و نگهداری منظم داشته باشید

اگرچه برخی از افراد فیلتر را با استفاده از هوا یا آب فشرده تمیز می‌کنند، اما این روش توصیه نمی‌شود. این فیلترها بسیار ارزان هستند، بنابراین این کار می‌تواند منجر به مشکلات بیشتر شود. حتی اگر فیلتر را در طول تعمیر و نگهداری منظم تعویض کرده‌اید، بهتر است دوباره آن را تعوض کنید.

علائم خرابی فیلتر سوختچگونه از مسدود شدن فیلتر سوخت جلوگیری کنیم؟

در ادامه برخی از اقدامات پیشگیرانه بیان می‌شود که می‌توانید انجام دهید:

از سوخت تمیز استفاده کنید: کیفیت سوخت نقش مهمی در مسدود شدن سریع فیلتر بنزین خودرو دارد. در واقع، سوخت کثیف یکی از دلایل اصلی مسدود شدن فیلتر بنزین است. پر کردن باک خودرو با سوخت تمیز در پمپ بنزین‌های معتبر می‌تواند این خطر را به حداقل برساند.

از افزودنی‌های سوخت استفاده کنید: برخی از افزودنی‌ها می توانند به تمیز نگه داشتن سیستم سوخت خودرو کمک کنند. از افزودنی‌هایی استفاده کنید که برای تمیز کردن انژکتورهای سوخت و جلوگیری از تجمع کربن طراحی شده‌اند، اما مطمئن شوید که طبق دستورالعمل سازنده استفاده می‌کنید. استفاده بیش از حد از این محصولات ضرر دارد.

فیلتر بنزین خودرو را به طور مرتب بازرسی کنید: فیلتر بنزین خودرو را هر از چند گاهی برای بررسی علائم زباله یا آلودگی چک کنید. اگر هر گونه زباله یا زنگ زدگی مشاهده کردید، نشانه این است که فیلتر شما نیاز به تعویض دارد.

از کم شدن بیش از حد مخزن سوخت خودداری کنید: اجتناب از رانندگی با سوخت بسیار کم می‌تواند به جلوگیری از ورود آلاینده‌ها (که اغلب در ته باک بنزین می‌نشینند) به سیستم سوخت رسانی جلوگیری کند.

آیا می‌توانید با فیلتر بنزین خراب رانندگی کنید؟

رانندگی با فیلتر نامناسب می‌تواند منجر به مشکلات جدی‌تری شود. یک فیلتر نامناسب می‌تواند جریان سوخت را محدود کند و فشار روی پمپ بنزین و سایر اجزای موتور را افزایش دهد.

علاوه بر این، از آنجا که موتور سوخت کافی دریافت نمی‌کند، ممکن است متوجه کاهش عملکرد موتور، افزایش آلاینده‌ها و به طور غیرمستقیم افزایش مصرف سوخت شوید. اگر فیلتر بنزین معیوب به مدت زیادی باقی بماند، می‌تواند به سایر اجزای سیستم سوخت مانند انژکتورهای سوخت نیز آسیب برساند.

نتیجه
برای عملکرد صحیح خودرو بهتر است علائم خرابی فیلتر سوخت را بشناسید. گاهی مشکلات عملکرد و کارایی موتور می‌تواند نتیجه این علائم باشد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، باید فوراً فیلتر بنزین را تعویض کنید. با انجام این سرویس معمولی، می‌توانید از عملکرد روان و کارآمد خودرو اطمینان حاصل کنید و از آسیب یا خطای موتور جلوگیری کنید.

منبع: tudentlesson

فرم استعلام قطعات

برای استعلام موجودی، قیمت و شرایط قطعاتی که نیاز دارید، فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان کلینیک تخصصی شاه‌پری با شما تماس بگیرند.

تعمیرگاه رنو شاه‌پری

شاه‌پری

کلینیک تخصصی رنو

Call Now Button