خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

با برخی از ایرادات گیربکس داستر آشنا شوید

خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

سرویس دوره‌ای خودرو چیست

سرویس دوره‌ای خودرو چیست و شامل چه مواردی می‌شود؟

آیا تا به حال در حین رانندگی با ماشین خود متوجه صداهای خرخر، صدای جیرجیر و کوبش خودرو شده‌اید؟ حتی اگر خودروی رویایی خود را فقط یک سال پیش تهیه کرده باشید، ممکن است این اتفاق برایتان افتاده باشد. سرویس دوره‌ای خودرو تنها راهی است که می‌توانید از این مشکلات جلوگیری کنید و از رانندگی نرم لذت ببرید. در این پست مرور مفصلی درباره این ارائه می‌دهیم که چرا سرویس دوره‌ای خودرو برای حفظ سلامت کلی خودرو مهم است و چگونه می‌تواند به افزایش طول عمر خودروی شما کمک کند.

سرویس دوره‌ای خودرو

سرویس دوره‌ای خودرو مترادف با انجام یک چکاپ کامل بدن است. این سرویس شامل بررسی دقیق تمام اجزا و عناصر کلیدی برای تعیین نیاز به تعویض، تعمیر یا تمیز کردن آنها برای دستیابی به پتانسیل کامل عملکرد کلی خودرو است.

برخی از متداول‌ترین فعالیت‌هایی که در یک سرویس دوره‌ای خودرو انجام می‌شود عبارتند از: شارژ مایعات برای روغن ترمز، مایع خنک‌کننده، تعویض روغن موتور، بررسی مشکلات شمع‌ها، انژکتورهای سوخت، فیلترهای هوا، فیلترهای روغن، تراز چرخ‌ها و غیره. اینها برخی از رایج‌ترین مشکلاتی هستند که ممکن است در هر 1000 کیلومتر رانندگی با آن مواجه شوید. توجه به این نکته ضروری است که پیچیدگی این مسائل بسته به نحوه و مکان رانندگی متفاوت است. صرف نظر از آن، در حالت ایده‌ال باید خودروی خود را هر 6 تا 12 ماه یا 8000 تا 10000 کیلومتر، بسته به برند خودرویتان زودتر سرویس کنید.

سرویس دوره‌ای خودرو چیستمزایای سرویس دوره‌ای خودرو

افزایش بهره‌وری سوخت
کهنه شدن برخی از اجزای کلیدی مانند روغن موتور، روغن خنک کننده، روغن ترمز، روغن گیربکس، فیلتر هوا، فیلتر روغن و غیره به طور مستقیم بازده سوخت خودرو را مختل می‌کند. سرویس‌های دوره‌ای خودرو به سلامت این قطعات می‌پردازد و از این طریق به حفظ بهره‌وری معقول سوخت کمک می‌کند.

اجتناب از هزینه‌های طولانی مدت
سرویس‌های دوره‌ای خودرو تضمین می‌کند که عیوب بالقوه در خودرو خیلی زود برطرف می‌شوند قبل از اینکه تبدیل به مشکلات عمده‌ای شوند که نیاز به هزینه گران قیمت یا حتی تعویض داشته باشند. بنابراین، سرویس‌های دوره‌ای خودرو از آسیب‌های طولانی مدت به اجزای داخلی خودرو جلوگیری می‌کنند.

افزایش عملکرد خودرو
مشکلات داخلی جزئی می‌توانند عملکرد کلی خودرو را مختل کنند. به عنوان مثال، اگر روغن موتور خودرو برای مدت طولانی تعویض نشده باشد، بر عملکرد کلی از نظر بهره‌وری سوخت، صدای موتور و غیره تأثیر می‌گذارد و در نهایت منجر به آسیب طولانی مدت می‌شود. با این حال، خدمات دوره‌ای خودرو به چنین مسائل جزئی رسیدگی کرده و به بهبود عملکرد کلی خودرو کمک می‌کند.

افزایش عمر خودرو
سرویس‌های دوره‌ای خودرو نقش مهمی در حفظ کیفیت و عملکرد کلی موتور دارند و در نتیجه به افزایش چرخه عمر خودرو کمک می‌کنند. بنابراین، اگر به دنبال این هستید که ماشین مورد علاقه خود را (که به سختی به دست آورده‌اید) خوب و سالم نگه دارید آن را به طور منظم سرویس کنید.

ارزش فروش مجدد بهتر
هر وقت تصمیم گرفتید ماشین خود را بفروشید این نکته را در نظر داشته باشید که خریدار انتظار دارد، خودرو در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد. خریداران جدا از وضعیت بدنه خوب، به سلامت داخلی خودرو نیز نگاه می‌کنند. سرویس دوره‌ای خودرو این امر را تضمین کرده و به شما کمک می‌کند هنگام فروش خودرو، بهترین ارزش را داشته باشد. به یاد داشته باشید، خریداران فقط برای یک خودروی سالم با عملکرد بالا هزینه خوبی می پردازند.

مزایای سرویس دوره‌ای خودروچک لیست سرویس دوره‌ای خودرو

شماره 1: موتور و لوازم جانبی آن
موتور یک سیستم بسیار مهم در خودرو است که نیاز به تعمیر و نگهداری یا سرویس دوره‌ای دارد. مهمترین کار در سرویس موتور تعویض روغن و فیلتر روغن است. روغن نقش بسیار مهمی در کارکرد موتور دارد و مانند خون موتور است، بنابراین باید مطمئن شوید که همیشه در شرایط خوبی قرار دارد و به یاد داشته باشید، تعویض فیلتر روغن زمانی الزامی است که روغن موتور تیره شده باشد یا سه ماه از تعویض آن گذشته باشد.

یکی از موارد مهم دیگر در سرویس دوره‌ای خودرو، کیفیت فیلتر هوا یا گرفتگی آن است. به طور معمول، فیلتر هوا تمیز می‌شود تا از گرد و غبار و سایر ذرات گیر کرده در آن خلاص شود. اگر گرفتگی آن زیاد باشد بهتر است آن را با یک فیلتر جدید تعویض کنید. فیلتر هوای تمیز به این معنی است که موتور خودرو بهتر نفس می‌کشد و عملکرد بهتری خواهد داشت. تعویض فیلتر هوا در هر بازه زمانی سرویس اجباری نیست و پس از هر 30000 کیلومتر یا هر 2 سال یکبار قابل تعویض است. فیلتر بنزین ماشین هم همینطور. معمولاً هر 40000 یا 45000 کیلومتر فاصله باید آن را تعویض کنید.

در چنین سرویس‌هایی، مایع خنک‌کننده خودرو نیز بررسی می‌شود و در صورت پایین بودن سطح آن کمی به آن اضافه می‌شود. اما اگر سطح مایع خنک کننده به طور قابل توجهی پایین باشد، به این معنی است که مقداری نشتی در سیستم وجود دارد و باید فوراً رفع شود تا در شرایطی قرار نگیرید که نشت افزایش یابد و باعث گرم شدن بیش از حد موتور شود. تسمه محرکی است که کلیه لوازم جانبی موتور مانند دینام، کمپرسور AC و پمپ فرمان هیدرولیک را به حرکت در می‌آورد و در سرویس دوره‌ای بررسی می‌شود و در صورت وجود بریدگی، فرسودگی یا آسیب تعویض می‌شود.

شماره 2: ترمز
سیستم بعدی که در یک سرویس دوره‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرد، ترمز خودرو است. در مورد ترمزهای دیسکی، ضخامت لنت ترمز بررسی می‌شود. اگر آنها نزدیک به 2 میلی‌متر یا کمتر باشند، بهتر است لنت‌ها را تعویض کنید. همچنین دیسک‌ها هم بررسی می‌شوند که آیا تاب خورده‌اند یا اینکه روی سطح آن دندانه‌های زیادی وجود دارد. مکانیک مرکز خدمات می‌تواند شما را راهنمایی کند که آیا دیسک‌های ترمز خوب هستند یا نیاز به تعویض دارند. اگر پدها و دیسک‌ها خوب باشند، همه آنها تمیز شده و دوباره نصب می‌شوند. در مورد ترمزهای درام (که معمولاً روی چرخ‌های عقب خودرو قرار دارند)، درام‌های ترمز باز شده و تمیز می‌شوند و مواد اصطکاک روی آستر بررسی می‌شوند. اگر کمتر از 2 میلی‌متر باشند، باید لنت‌های ترمز را تعویض کنید، در غیر این صورت فقط تمیز کردن آنها کافی است. ترمز دستی نیز بررسی و در صورت نیاز تنظیم می‌شود.

مزایای سرویس دوره‌ای خودروشماره 3: سیستم تعلیق، چرخ‌ها و لاستیک‌ها
مرحله بعدی سیستم تعلیق، چرخ‌ها و لاستیک‌های خودرو است. مرکز خدمات به تمام اجزای سیستم تعلیق مانند کمک فنرها، فنرها، اتصالات متعدد مانند بازوها و پایین بازوها و اتصالات توپی نگاه می‌کند و بررسی می‌کند که آیا آن‌ها خوب هستند یا خیر. فرمان برقی و قفسه فرمان خودرو از نظر عملکرد مناسب بررسی می‌شوند. لاستیک‌های خودرو از نظر سایش آج و وضعیت کلی بررسی می‌شوند. یاتاقان‌های چرخ بررسی می‌شوند که آیا فرسوده شده‌اند و صدای ناهمواری دارند. لاستیک‌ها، بالانس چرخ‌ها و چرخش تایر انجام می‌شود. تراز چرخ‌ها نیز بررسی و تایید می‌شود. به عنوان یک نکته جانبی، عمر معمولی تایرها تقریباً 50000 کیلومتر (+/- چند هزار کیلومتر) یا 4 تا 5 سال است، اگرچه بسته به شرایط جاده و رانندگی، ممکن است این فواصل متفاوت باشد.

شماره 4: سیستم‌های الکتریکی و الکترونیکی
به عنوان بخشی از خدمات تعمیر و نگهداری دوره‌ای، کلیه سیستم‌های الکتریکی و الکترونیکی نیز بررسی می‌شوند. چراغ‌های جلو، عقب و چراغ‌های نشانگر خودرو بررسی و تأیید می‌شوند. پنجره‌های برقی بررسی می‌شوند که آیا به درستی کار می‌کنند یا نیاز به تعمیر دارند. باتری تست می‌شود که آیا در شرایط خوبی قرار دارد یا خیر. عملکرد برف پاک کن‌ها و بوق‌ها بررسی و تایید می‌شود. اگر خنک کننده و جریان مناسب باشد، عملکرد AC بررسی می‌شود. فیلتر کابین که بخشی از AC و سیستم تهویه خودرو است در صورت کثیف بودن بازرسی و تمیز می‌شود. اگر شرایط خوبی نباشد، با فیلتر کابین جدید تعویض می‌شود.

شماره 5: گیربکس و کلاچ
یکی دیگر از جنبه‌های مهم خودرو گیربکس است. معمولاً در یک سرویس دوره‌ای، بررسی می‌شود که آیا نشانه‌ای از نشت روغن از گیربکس وجود دارد یا خیر. اگر وجود نداشته باشد، هیچ کار دیگری لازم نیست انجام شود. فاصله تعویض روغن گیربکس بسیار بیشتر از فاصله تعویض روغن موتور است و از این رو تعویض روغن گیربکس معمولاً در فاصله 50000 یا 60000 کیلومتری اتفاق می‌افتد که سازنده خودرو تجویز می‌کند. عملکرد کلاچ نیز در طول سرویس تعمیر و نگهداری بررسی می‌شود و گزارشی در مورد وضعیت کلاچ بررسی می‌شود و اینکه آیا نیاز به تعویض دارد یا خیر.

مزایای سرویس دوره‌ای خودروشماره 6: سایر چک‌ها
تمام لولاهای درب روغن کاری شده و درها بررسی می‌شوند. کاپوت و سایر قسمت‌های بیرونی بدنه بررسی شده و پیشنهادات متناسب با آن ارائه می‌شود. در نهایت، خودرو با کمک یک اسکنر تشخیصی (که به سیستم OBD خودرو و از طریق آن به رایانه داخلی متصل می‌شود)، اسکن می‌شود.

اگر کدهای عیب در سیستم ذخیره شده باشد، این کدها توسط اسکنر خوانده می‌شود و بررسی می‌شود که مشکل از کجاست. بر این اساس، در صورت نیاز، تشخیص بیشتر انجام می‌شود.

جمع‌بندی
به طور خلاصه، خدمات تعمیر و نگهداری دوره‌ای خودرو شامل موارد زیر است:

 • تعویض روغن موتور و فیلتر روغن
 • تمیز کردن فیلتر هوا و فیلتر بنزین و در صورت نیاز تعویض
 • بازرسی سیستم خنک کننده موتور و شارژ مایع خنک کننده
 • بازرسی تسمه محرک
 • بازرسی ترمز و تمیز کردن و گزارش
 • بررسی و بازرسی سیستم تعلیق
 • تراز و تعادل چرخ
 • بازرسی سیستم‌های الکتریکی و الکترونیکی از جمله باتری
 • بازرسی AC و تمیز کردن یا تعویض فیلتر کابین
 • بازرسی گیربکس و بررسی عملکرد کلاچ
 • بررسی بوق، برف پاک کن‌ها، فرمان برقی و درب‌ها برای عملکرد صحیح

خدمات تعمیر و سرویس دوره‌ای برای حفظ خودرو در بهترین شکل بسیار مهم است و باید به طور معمول طبق فاصله زمانی تعیین شده توسط سازنده انجام شود. این اطلاعات در مورد فواصل خدمات در دفترچه راهنمای خودرو نوشته شده است.

منابع: nextgencars.in، fixcraft.in

فرم استعلام قطعات

برای استعلام موجودی، قیمت و شرایط قطعاتی که نیاز دارید، فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان کلینیک تخصصی شاه‌پری با شما تماس بگیرند.

تعمیرگاه رنو شاه‌پری

شاه‌پری

کلینیک تخصصی رنو

Call Now Button