خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

با برخی از ایرادات گیربکس داستر آشنا شوید

خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

روشن شدن چراغ بنزین

بعد از روشن شدن چراغ بنزین چقدر می‌توانید رانندگی کنید؟

یک تصور غلط رایج وجود دارد که وقتی چراغ بنزین روشن می‌شود، فقط یک کیلومتر تا خالی شدن آن باقی مانده است، در حالیکه اینطور نیست.

بسیاری از خودروهای مدرن امروزی هشداری دارند که به راننده اطلاع می‌دهد مخزن بنزین در حال کم شدن است. بعد از روشن شدن چراغ بنزین چقدر می‌توانید رانندگی کنید؟ این سوال، سوال مهمی است که امروزه اکثر رانندگان می‌پرسند.

در این راهنما، ما در مورد خطرات رانندگی با سوخت کم صحبت می‌کنیم، همچنین درباره روشن شدن چراغ بنزین صحبت کرده، نکاتی را برای صرفه جویی در مصرف سوخت به شما ارائه می‌دهیم و به شما نشان می‌دهیم که در صورت تمام شدن باید چه کاری انجام دهید. در پایان مقاله، پاسخ‌هایی را دریافت می‌کنید که به دنبال آن بودید.

با روشن شدن چراغ بنزین چقدر می‌توانید رانندگی کنید؟

در حالی که هیچ اندازه‌گیری واحدی برای همه خودروها و مدل‌ها وجود ندارد، اکثر خودروها با روشن شدن چراغ بنزین بین 48 تا‌ 80 کیلومتر مسافت را طی می‌کنند. هر خودروسازی نور را با اندازه‌گیری‌های مختلف تنظیم می‌کند، بنابراین بهتر است فرض کنیم که می‌توانید خیلی کمتر از این مقدار رانندگی کنید و به دنبال جایگاه سوخت باشید.

نوع ماشین و مدلی که رانندگی می‌کنید به طور چشمگیری بر میزان مسافت طی شده تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، در یک ماشین جمع و جور با مخزن سوخت کوچک ممکن است تنها 4 لیتر سوخت پس از روشن شدن چراغ بنزین باقی بماند، در حالی که ممکن است یک کامیون سنگین حاوی 12 تا 16 لیتر سوخت باشد. همچنین باید به امتیاز mpg ماشین فکر کنید.

چه زمانی چراغ سوخت روی داشبورد روشن می‌شود؟

در حالی که روشن شدن چراغ بنزین در ابتدا می‌تواند هشدار دهنده باشد، به این معنی نیست که سوخت خودرو تمام شده است بلکه این یک هشدار از طرف سازنده است که مخزن سوخت باید دوباره پر شود. سنسورهای خودرو به شما می‌گویند که ذخایر کم است و زمان شما تمام می‌شود.

نقطه روشن شدن این چراغ بسته به نوع خودرو و مدل آن متفاوت است. به طور متوسط، زمانی بین 4 تا 16 لیتر سوخت باقی می‌ماند. در هر صورت، وقتی این هشدار روشن شد، باید توقف کرده و سوخت دریافت کنید.

روشن شدن چراغ بنزینخطرات رانندگی با سوخت کم

اگر به طور مداوم با سوخت کم رانندگی کنید، خودرو را در معرض آسیب قرار می‌دهید، این، وضعیت می‌تواند منجر به ساییدگی و پارگی در خودرو، گرفتگی فیلتر بنزین، آسیب دیدن پمپ بنزین یا سوخت ناقص موتور شود.

سرگردان شدن در جاده

اگر مقدار سوخت باقیمانده را دست کم بگیرید، ممکن است بنزین خودرو تمام شود. موتور متوقف می‌شود و شما هر جا که باشید گیر می‌کنید و این می‌تواند خطرناک باشد. در این مرحله، چاره‌ای ندارید جز اینکه با امداد جاده‌ای تماس بگیرید یا پیاده روی کنید و یک بطری بنزین پر کنید تا دوباره به راه بیفتید.

گرفتگی فیلتر سوخت

مخزن سوخت در طول زمان زباله‌ها، رسوبات و خاک را جمع می‌کند. این آلاینده‌ها به پایین باک سوخت فرو می‌روند، جایی که معمولاً مشکل زیادی ایجاد نمی‌کنند. با این حال، هنگامی که سوخت شما کم می‌شود، رسوبات وارد فیلتر سوخت می‌شوند. از آنجایی که فیلتر بنزین برای نگهداری زباله نیست، ممکن است مسدود شود. همانطور که فیلتر بیشتر مسدود می‌شود، جریان گاز به موتور کاهش پیدا می‌کند و منجر به مشکلات عملکرد می‌شود.

آسیب دیدن پمپ سوخت

پمپ بنزین خودرو برای انتقال بنزین به موتور طراحی شده است. هنگامی که به طور معمول کار می‌کند، پمپ در مخزن سوخت غوطه‌ور می‌شود، بنابراین سوخت آن را روان و خنک نگه می‌دارد. در این شرایط پمپ بنزین می‌تواند تا پایان عمر خودرو دوام بیاورد. با این حال، هنگامی که مخزن را کم می‌کنید، پمپ تا حدی در معرض دید قرار می‌گیرد. برای جایگزینی پمپ بنزین در بسیاری از خودروها، باید باک خودرو بیرون بیاید و تخلیه شود که این کار می‌تواند هزینه زیادی داشته باشد.

اشتباه موتور

اگر پمپ بنزین به دلیل خالی بودن باک شروع به جذب هوا کند، موتور نمی‌تواند مقدار مناسبی بنزین دریافت کند، این وضعیت به عنوان یک موتور گرسنه شناخته می‌شود. در حالی که ممکن است محفظه احتراق هوای مورد نیاز را تامین کند، سوختی برای مخلوط شدن با آن نخواهد داشت. نتیجه این وضعیت یک احتراق نادرست است.

روشن شدن چراغ بنزیننکاتی برای صرفه جویی در مصرف گاز

در ادامه چند نکته عالی برای صرفه جویی در مصرف سوخت بیان می‌کنیم. این نکات نه تنها به شما کمک می‌کند تا از آنچه در باک است نهایت استفاده را ببرید، بلکه ممکن است به شما در کاهش هزینه سوخت نیز کمک کند. در اینجا چند مورد از بهترین نکات را بیان می‌کنیم.

 • آهسته‌تر رانندگی کنید. کاهش سرعت می‌تواند به صرفه جویی در مصرف سوخت کمک کند.
 • برای حفظ سرعت ثابت از کروز کنترل استفاده کنید.
 • از شتاب‌گیری و ترمز ناگهانی خودداری کنید.
 • به جای سفرهای جداگانه به شهر، سفرهای خود را ترکیب کنید.
 • با برداشتن وسایل غیر ضروری، بار وسیله نقلیه را کاهش دهید.
 • از حالت‌های صرفه جویی در مصرف سوخت ارائه شده توسط سازنده استفاده کنید.
 • از گرم کردن ماشین قبل از رانندگی خودداری کنید.
 • بیش از چند دقیقه بیکار نمانید.
 • اطمینان حاصل کنید که لاستیک‌ها به درستی باد شده‌اند.
 • از تعمیر و نگهداری منظم خودرو، از جمله اطمینان از تغییر فیلترها استفاده کنید.
 • از روغن مناسب برای وسیله نقلیه خود استفاده کنید.
 • کارآمدترین مسیر سوخت را به مقصد ترسیم کنید.

آیا می‌توانم با روشن شدن چراغ بنزین 20 دقیقه رانندگی کنم؟

این امکان وجود دارد که سوخت کافی در باک خودرو وجود داشته باشد و شما 20 کیلومتر رانندگی کنید، اما نباید از این فرصت استفاده کنید. اگر با ترافیک مواجه شدید یا تصادفی، سرعت شما را کاهش داد، ممکن است در طول مسیر سوخت‌تان تمام شود.

آیا رانندگی با بنزین کم خطرناک است؟

بله، وقتی مخزن بنزین کم است، رسوب وارد فیلتر بنزین می‌شود. همچنین ممکن است باعث در معرض دید قرار گرفتن فیلتر بنزین و گرمای بیش از حد شود. اگر همچنان سیستم سوخت خود را به حداکثر برسانید، ممکن است فیلتر بنزین مسدود شده و پمپ بنزین از کار بیفتد.

روشن شدن چراغ بنزینآیا می‌توانم با باک خالی 15 کیلومتر رانندگی کنم؟

در بیشتر خودروها با روشن شدن چراغ بنزین حداقل 15 کیلومتر سوخت در باک باقی می‌ماند. با این حال، بهتر است روی آن حساب نکنید، اگر در رسیدن به مقصد با تاخیر مواجه شوید، ممکن است سوخت خودرو تمام شود. در عوض، در نزدیکترین پمپ بنزین توقف کرده و باک خودرو را پر کنید.

آیا همه خودروها باک ذخیره دارند؟

نه، اکثر خودروهای امروزی مخزن ذخیره ندارند. در عوض، چراغ بنزین زمانی روشن می‌شود که مخزن به یک سطح معین می‌رسد. برای اکثر وسایل نقلیه، به این معنی است که قبل از خالی شدن کامل، بین 4 تا 16 لیتر سوخت باقی مانده است.

با 4 لیتر بنزین می‌توان چند کیلومتر رانندگی کرد؟

بستگی به میزان مصرف سوخت خودرو دارد. اگر سرعت خودرو معمولاً 40 کیلومتر بر لیتر است، ممکن است بتوانید 40 کیلومتر قبل از اتمام آن رانندگی کنید. با این حال، این رتبه‌بندی‌ها بر اساس نوع وسیله نقلیه و زمینی که در آن رانندگی می‌کنید متفاوت است، بنابراین بهتر است با روشن شدن چراغ هشدار برای سوخت توقف کنید.

نتیجه
چراغ هشدار برای محافظت از راننده و سرنشینان خودرو نصب شده است، بنابراین هر زمان این چراغ را روشن دیدید وقت آن است که اقدام کنید. حتی اگر عجله دارید، بهتر است آن را به تعویق نیندازید.

این احتمال وجود دارد که سوخت شما تمام شود و در کنار جاده گیر بیفتید. همچنین با این کار اجازه می‌دهید به سیستم سوخت آسیب وارد شود، که تعمیر آن برای شما بسیار بیشتر از حد انتظار هزینه خواهد داشت.

منبع: mechanicbase

فرم استعلام قطعات

برای استعلام موجودی، قیمت و شرایط قطعاتی که نیاز دارید، فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان کلینیک تخصصی شاه‌پری با شما تماس بگیرند.

تعمیرگاه رنو شاه‌پری

شاه‌پری

کلینیک تخصصی رنو

Call Now Button