میخ در لاستیک

چرا رانندگی با میخ در لاستیک برای ما خطرناک است؟

زمانی که متوجه شدید یک میخ وارد لاستیک خودرو شما شده است؛ بهتر است هرچه سریع‌تر توقف کرده و رانندگی نکنید. در ادامه می‌توانید از نکات و روش‌های زیر برای تعمیر لاستیک خودرو استفاده نمایید.

به گزارش شاه پری میخ می‌تواند به لاستیک‌های خودرو آسیب جدی وارد کند؛ به خصوص اگر در نزدیکی دیواره لاستیک قرار گرفته باشد.

در این شرایط بهتر است رانندگی نکنید؛ زیرا میخ آسیب بیشتری به لاستیک خودرو وارد می‌کند و این شرایط ممکن است باعث از دست دادن کنترل وسیله نقلیه شود.

اگر میخ وارد لاستیک خودرو شد؛ چه باید کرد؟

حتی اگر عجله دارید؛ بهتر است خودرو را متوقف کنید؛ زیرا ادامه‌ی رانندگی در این شرایط باعث آسیب جدی به لاستیک و در نتیجه به خطر افتادن امنیت شما و سرنشینان خواهد شد.

در ابتدا با یک تعمیرکار تماس بگیرید تا به شما کمک کنید.

ماشین را نرانید؛ زیرا با پنچر شدن لاستیک، هندلینگ و کنترل خودرو به شدت به خطر می‌افتد و به چرخ آسیب می‌رسانید.

در اینجا چند مرحله وجود دارد که باید انجام دهید:

بازرسی بصری لاستیک

محل حفره را پیدا کنید؛ اگر میخ را پیدا کردید؛ آن را بردارید. اکنون به همه‌ی لاستیک‌ها، از جمله لاستیک آسیب دیده، خوب نگاه کنید. ممکن است در لاستیک‌های دیگر نیز میخ نفوذ کرده باشد.

در صورت لزوم خودرو را حرکت دهید تا کل سطح لاستیک‌ها را بررسی کنید.

بررسی فشار تایر
بررسی فشار تایر
میخ می‌تواند به لاستیک‌های خودرو آسیب جدی وارد کند

در حالی که به دنبال میخ‌های بیشتری هستید؛ باد هر لاستیک را بررسی کنید.  تمام لاستیک‌ها باید باد یکسانی داشته باشند. در صورتی که میخ به یک لاستیک نفوذ کرده باشد؛ فشار باد تایر کاهش می‌یابد.

اگر فاصله‌تان تا تعمیرکار زیاد است؛ بیشتر از چند مایل/کیلومتر، بهتر لاستیک را پمپاژ کنید تا بتوانید تا آنجا رانندگی کنید. فشار باد لاستیک باید 30psi (حدود 2 بار) باشد؛ اگر فشار تایر کمتر از 25psi نبود، و اگر لاستیک به اندازه کافی هوا را در خود نگه داشته و به سرعت باد آن خالی نمی‌شود؛ می‌توانید آن را پمپ کنید.

اگر باد لاستیک خیلی کم است؛ قبل از رانندگی، باید آن را تعمیر یا تعویض کنید.

تعمیر تایر

بسته به مشاهدات خود، چند گزینه دارید:

اگر مقصد شما نزدیک است و همه‌ی لاستیک‌ها فشار مناسبی دارند. در این صورت، می‌توانید با خیال راحت به سمت مقصد خود رانندگی کنید. البته منظور از مسافت نزدیک مسافت‌های با فاصله‌ی 5 تا 15 دقیقه‌ای است.

اگر از مقصد دور هستید؛ حتی اگر فشار باد لاستیک‌ها خوب باشد؛ رانندگی در مسافت‌های طولانی با میخ در لاستیک توصیه نمی‌شود.

این شرایط خیلی خطرناک است؛ حفره ممکن است بدتر شده و فشار هوا را از دست بدهد.

هوشمندانه‌ترین راه حل این است که خودروی خود را به مکانی امن ببرید و برای کمک تماس بگیرید. در صورت تمایل می‌توانید از لاستیک زاپاس استفاده کنید.

فشارباد لاستیک کم است. در این شرایط نباید رانندگی کنید. بهتر است برای کمک تماس بگیرید یا لاستیک را عوض کنید.

موارد فوق را به عنوان روش‌های استاندارد هستند؛ اما گزینه‌های دیگر نیز وجود دارد. در صورتی که اهل فن هستید و از تعمیرات خودرو سر در می‌آورید می‌توانید از روش‌های زیر کمک بگیرید:

کمپرسور هوا قابل حمل
کمپرسور هوا قابل حمل
در صورتی‌که فشار باد لاستیک بالاتر از 26 psi است؛ می‌توانید با این دستگاه آن را باد کنید

اگر مقصدتان نزدیک است؛ یک کمپرسور هوای قابل حمل می‌تواند راه حل خوبی برای شما باشد.

در صورتی‌که فشار باد لاستیک بالاتر از 26 psi است؛ می‌توانید با این دستگاه آن را باد کنید و بدون توقف، یک یا دو دقیقه به آرامی رانندگی کنید. اگر فشار باد لاستیک بالای 29 psi است؛ می‌توانید مسیر طولانی‌تری را رانندگی کنید.

البته همیشه آرام و با احتیاط رانندگی کنید.

کیت تعمیر تایر

با هزینه‌ی بیشتر، می‌توانید یک کیت تعمیر لاستیک خریداری کنید. اکثر کیت‌ها شامل تمام ابزارهای لازم برای جدا کردن میخ و تعمیر لاستیک هستند.

برخی از آنها حتی شامل کمپرسور هوای قابل حمل برای باد کردن تایر هستند. به خاطر داشته باشید که این گزینه مستلزم برداشتن لاستیک از خودرو توسط جک و اعمال یک وصله است.

در بیشتر موارد، این گزینه تنها زمانی منطقی است که لاستیک زاپاس در دسترس نباشد.

تعمیر اضطراری لاستیک

در برخی شرایط مجبور هستید هر چه سریع‌تر لاستیک را تعمیر کنید. ممکن است در شب رانندگی می‌کنید یا مثلاً در یک جاده‌ی خلوت هستید. در این شرایط به یک مسدود کننده لاستیک اضطراری نیاز دارید.

این محصولات در یک بطری تحت فشار قرار می‌گیرند که حاوی فرمول خاصی است که فوراً حفره را مسدود می‌کند. تنها چیزی که نیاز دارید این است که بطری را به دریچه لاستیک وصل کرده و مکانیزم بطری را فعال نمایید و چند ثانیه صبر کنید.

در این راه حل نیاز به جک و درآوردن لاستیک ندارید. سپس می‌توانید تا تعمیرکار رانندگی کرده و لاستیک را تعمیر کنید.

مرحله‌ی بعدی

برای رسیدن به مقصد، مرحله بعدی بررسی، تعویض یا تعمیر لاستیک است. به لاستیک فروشی بروید و از آنها بخواهید که شدت پنچری را تشخیص دهند. فاکتورهای زیادی باید در نظر گرفته شود؛ مانند قطر پنچری، محل آن، نوع لاستیک مورد استفاده و طول عمر آن.

یک تکنسین حرفه‌ای باید بتواند لاستیک را تعمیر کند مگر اینکه آسیب آن خیلی زیاد باشد. در این صورت باید لاستیک را تعویض کنید.

منبع: themotorguy

فرم استعلام قطعات

برای استعلام موجودی، قیمت و شرایط قطعاتی که نیاز دارید، فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان کلینیک تخصصی شاه‌پری با شما تماس بگیرند.

تعمیرگاه رنو شاه‌پری

شاه‌پری

کلینیک تخصصی رنو

Call Now Button