خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

با برخی از ایرادات گیربکس داستر آشنا شوید

خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

دلایل خالی شدن باتری ماشین

دلایلی که منجر به خالی شدن باتری خودرو می‌شود

خالی شدن باتری ماشین به این معنی است که ماشین شما روشن نمی‌شود، چراغ‌های جلو کم نور می‌شوند و موتور خودرو نمی‌تواند پاسخگو باشد. اگر این اتفاق زمانی رخ دهد که در میانه‌های راه هستید یا صبح زود که می‌خواهید سر کار بروید می‌تواند واقعاً دردسرساز باشد. اما چه چیزی می‌تواند باتری ماشین را خالی کند؟ آیا کنجکاو هستید که دلایل آن را بدانید به گزارش شاهپری و به نقل از carfromjapan علت این اتفاق می‌تواند موارد زیر باشد:

علت خالی شدن باتری ماشین

برخلاف تصور رایج، موارد زیادی می‌تواند منجر به تخلیه باتری‌ها شود، حتی اگر از قبل به بهترین باتری‌های خودرو مجهز شده باشید. در ادامه با این دلایل آشنا می‌شوید.

1. روشن ماندن چراغ‌ها

روشن ماندن چراغ خودرو یکی از دلایلی است که باتری خودرو را از بین می‌برد. این اشتباهی است که ممکن است هر راننده حداقل یک بار در طول عمر خود مرتکب آن شود. گاهی شما واقعا خسته از محل کار آمده‌اید و با عجله به خانه رفته‌اید و چراغ‌های جلو یا صندوق عقب را روشن گذاشته‌اید که باعث می‌شود باتری ماشین یک شبه خالی شود.
حتی چراغ‌های گنبدی کوچک نیز می‌توانند باتری خودرو را به طور چشمگیری تخلیه کنند. بنابراین، قبل از اینکه درب خودرو را ببندید مطمئن شوید که هیچ چراغی را روشن نگذاشته‌اید.

2. مشکلات الکتریکی

اگر کسی از شما بپرسد که “وقتی ماشین خاموش است چه چیزی باتری ماشین را تخلیه می‌کند؟” چه پاسخی می‌دهید؟ شاید مشکلات الکتریکی پاسخی باشد که در ذهن داشته باشید. حتی اگر کلید احتراق را خاموش کنید، برخی از عملکردها همچنان کار می‌کنند. بعضی از اجزای خودرو باید هفت روز هفته و 24 ساعت روز به فعالیت خود ادامه دهند. برای مثال سیستم امنیتی اتومبیل باید به طور دائم فعالیت کند. همچنین طبیعی است که زنگ امنیتی، ساعت و تنظیمات رادیویی همیشه فعال باشند. با این حال، ممکن است برخی از اجزای دیگر به علت نقص الکتریکی روشن شوند. برای مثال، مکش برق انگلی (parasitic drain) می‌تواند تا روشن کردن چراغ‌های صندوق عقب فعال باشند. مشکل واقعی زمانی ایجاد می‌شود که فیوز معیوب، نقص در سیم کشی و یا خطا در نصب اجزای الکتریکی وجود داشته باشد.

خالی شدن باتری ماشین3. ضعیف بودن باتری

تعمیر و نگهداری ضعیف می‌تواند یک باتری را در وضعیت شکننده‌ای قرار دهد، بنابراین ممکن است برای مدت طولانی برق را حفظ نکند و این همان چیزی است که باعث می‌شود باتری خودرو به سرعت از بین برود، همچنین در برابر هر شرایطی آسیب پذیر خواهد بود. حتی تخلیه‌های کوچک مانند ساعت یا عملکرد حافظه رادیو نیز می‌تواند باعث مرگ آن شود. علاوه بر این، این باتری‌ها در هوای بسیار گرم یا سرد هم عملکرد خوبی نخواهند داشت. بنابراین، اگر نمی‌خواهید صبح با یک ماشین مرده برخورد کنید، مراقب آن باشید.

توجه: شارژر قطره‌ای یک راه حل موثر برای نگهداری باتری است. شارژر قطره‌ای به شارژ آهسته باتری کمک می‌کند و از شارژ بیش از حد آن جلوگیری می‌کند.

4. سست بودن کابل‌‌های متصل به باتری و یا ایجاد خوردگی در آنها

این اتفاق یکی دیگر از پیامدهای نگهداری نامنظم باتری است. سست بودن اتصالات یا ایجاد خوردگی در آن‌ها به سیستم شارژ اجازه نمی‌دهد به درستی کار کند و ممکن است باتری ماشین را حتی در زمان رانندگی نیز خالی کند. زنگار حاصل از این فرآیند می‌تواند بر ترکیبات خاص مواد و عناصر موجود در باتری (که منجر به تبدیل انرژی شیمیایی به الکتریکی می‌شود) تاثیر گذار باشد. بسیاری از خودروها از دینام برای شارژ رادیو، ساعت، چراغ‌ها و سایر اجزای کوچک استفاده می‌کنند. در این صورت، مشکل شارژ می‌تواند تخلیه را بدتر کند. اگر باتری به درستی شارژ نمی‌شود، باید توسط یک مکانیک حرفه‌ای تشخیص داده شود.

5. معیوب شدن دیود دینام

پاسخ دیگر به این سوال که چه چیزی باتری ماشین را تخلیه می‌کند، معیوب بودن دیود دینام است. دینام وظیفه وظیفه تامین انرژی اجزای الکتریکی خودرو در زمان حرکت و همچنین شارژ باتری اتومبیل را به عهده دارد. اگر دیود آن خورده شود، باعث می‌شود دینام حتی در زمان خاموش بودن موتور نیز به شارژ سیستم ادامه دهد. این فرآیند باعث می‌شود که صبح هنگام روشن کردن خودرو با یک باتری خالی روبرو شوید و نتوانید اتومبیل را روشن کنید.

علت خالی شدن باتری ماشین6. باتری قدیمی

اگر خودرو به طور مداوم مشکل روشن نشدن را ادامه دهد، ممکن است مشکل از فرسوده شدن باتری خودرو باشد. قدیمی شدن باتری آخرین دلیلی است که باتری ماشین را خالی می‌کند. به طور معمول، باتری خودروها بین 4 تا 5 سال عمر می‌کنند. بنابراین، اگر اغلب با مشکل تخلیه باتری مواجه می‌شوید، احتمالاً زمان خرید یک باتری با کیفیت فرا رسیده است. تعویض باتری جدید با مراجعه به گاراژ قابل اعتماد انتخاب مناسبی برای شماست.

علت خالی شدن باتری ماشین صفر

طول عمر معمولی یک باتری ماشین حدود 3 تا 4 سال است. پس از آن، باتری ممکن است در نهایت شروع به فرسودگی کند و باید با یک باتری جدید جایگزین شود. اگر باتری جدیدی برای ماشین خود تهیه کرده‌اید اما متوجه شدید که باتری شما همچنان از کار می‌افتد ممکن است به 3 دلیل زیر باشد:

1. رانندگی در مسافت‌های بسیار کوتاه

اگر اغلب با ماشین خود در مسافت‌های کوتاه رانندگی می‌کنید، می‌تواند دلیلی باشد که باتری ماشین را خالی می‌کند. جای تعجب نیست که باتری شما خیلی زود تمام شود. وظیفه اصلی باطری خودرو تامین برق برای احتراق خودرو است. رانندگی در مسافت‌های بسیار کوتاه به این معنی است که دینام شما زمان کافی برای شارژ مجدد بین راه اندازی و توقف وسیله نقلیه را ندارد. در نتیجه به تدریج، باتری خودرو خالی می‌شود و آنطور که باید دوام نمی‌آورد.

دلایل خالی شدن باتری ماشین2. هوای بسیار گرم و سرد

اگر هوا خیلی گرم شود (بالاتر از 100 درجه) یا خیلی سرد (زیر 10 درجه فارنهایت) شود، این موضوع تاثیر بدی روی باتری خودرو خواهد داشت. رها کردن ماشین در این دماها برای مدت طولانی باعث ایجاد کریستال‌های سولفات سرب می‌شود. تجمع سولفات یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که عمر باتری خودرو را کوتاه می‌کند و زمان شارژ مجدد مورد نیاز باتری را افزایش می‌دهد.

3. معیوب بودن سیستم شارژ

چیزی که باتری ماشین را خالی می‌کند می‌تواند معیوب بودن سیستم شارژ باشد. زمانی که در حال رانندگی هستید، اجزای الکتریکی خودرو انرژی خود را از دینام (alternator) می‌گیرند. این بخش از اتومبیل، به طور همزمان، وظیفه شارژ باتری خودرو را نیز به عهده دارد. اگر در این سیستم ایرادی وجود داشته باشد، شما با مشکل شارژ نشدن باتری مواجه خواهید شد. اگر برخی از قسمت‌های سیستم دچار مشکل شود، جای تعجب نیست که باتری ماشین شما خیلی زود از بین می‌رود.

اگر باتری خودرو خالی شود چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر باتری خودرو خالی شود و آن را نادیده بگیرید، باتری تا 0 درصد خالی شده و تمام می‌شود. بنابراین در بیشتر مواقع نمی‌توانید خودرو را روشن کنید. به این فکر کنید که در بزرگراه رانندگی می‌کنید و باتری خودرو تمام می‌شود، در این شرایط دچار مشکل خواهید شد زیرا همه چیز به تأخیر می‌افتد و بر سایر رانندگان نیز تأثیر می‌گذارد. یا قصد رفتن به محل کار یا قرار ملاقات دارید اما موتور خودرو روشن نمی‌شود؟ چه روز بدی. بنابراین به یاد داشته باشید که به طور منظم ماشین خود را چک کنید یا به تعمیرگاه بروید تا مطمئن شوید که خودروی شما به طور مداوم کار می‌کند.

فرم استعلام قطعات

برای استعلام موجودی، قیمت و شرایط قطعاتی که نیاز دارید، فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان کلینیک تخصصی شاه‌پری با شما تماس بگیرند.

تعمیرگاه رنو شاه‌پری

شاه‌پری

کلینیک تخصصی رنو

Call Now Button