کدام خودروها برای شما مناسب‌تر هستند؟ خودروهای شاسی بلند یا سدان

هم خودروهای شاسی بلند و هم سدان بسیار محبوب هستند. مردم اغلب با این دوراهی مواجه می‌شوند که آیا بهتر است یک Suv شاسی بلند بخرند یا یک سدان زیبا.

وقتی در مورد بازار هند و خودروهای تولیدی در این کشور صحبت می‌کنیم، بیشتر مردم به سمت خرید خودروهای شاسی بلند تمایل دارند. در شهرهایی مانند بمبئی که باران‌های موسمی و جاده‌های پرآب یک اتفاق رایج است، خودروهای شاسی بلند تنها وسیله نقلیه‌ای هستند که می‌توانند به معنای واقعی کلمه به هر کجا، تحت هر شرایطی بروند، بنابراین بهترین گزینه هستند.

از طرفی اما سدان‌ها عملکرد مناسب و هندلینگ لذت بخش‌تر و راحت‌تری دارند و فضای زیاد سرنشین و صندوق عقب (فضای بار) کافی ارائه می‌دهند، که گزینه عالی برای رانندگی روزانه در شرایط جاده‌ای بدون چالش هستند.

سدان یا شاسی بلند

سدان رایج‌ترین طراحی بدنه خودروها را دارا است. خودروهای سدان مقرون به صرفه و کاربر پسند هستند. سدان‌ها معمولاً فضای پای بیشتری برای سرنشینان فراهم می‌کنند و حس راحتی و فضای داخل کابین بزرگ‌تر و بهتری دارند.

محبوب‌ترین خودروهای سدان در گروه رنو

خودروهای شاسی بلند Suv

خودروهای SUV یا شاسی بلند، خودروهای کاربردی مخصوص ورزش آفرود است که ارتفاع بلند آن دید بهتر و کامل‌تری به راننده خودرو می‌دهد. در عین حال ارتفاع بلند خودرو این اجازه را می‌دهد تا به راحتی از صخره و سطوح دارای ارتفاع عبور کند بدون آنکه با زمین برخورد داشته باشد.

سطح ایمنی رنو تالیسمانمحبوب‌ترین خودروهای Suv گروه رنو

  • رنو کوئید
  • رنو کولئوس
  • رنو آسترال هیبریدی
  • رنو آرکانا
  • رنو داچیا

تفاوت خودروهای SUV شاسی بلند و sedan سدان

جزییات ظاهری: خودروهای شاسی بلند معمولاً ۴ چرخ و ۴ درب بوده و فاصله بالایی از سطح زمین دارند، بنابراین مرکز ثقل خودرو نیز بالاتر است. اما سدان‌ها فاصله کمی از سطح زمین دارند و معمولاً ۴ درب هستند با این حال مدل‌های دو درب آن‌ها نیز موجود است‌.

ظرفیت سرنشین: سدان‌ها معمولاً ۴ یا ۵ نفره هستند و به عنوان خودروهای خانوادگی شهرت دارند، اما شاسی بلندها خودروهای اسپرتی هستند که ظرفیت صندوق عقب بیشتری داشته و تا ۷ سرنشین را می‌توانند در خود جای دهند.

ظرفیت محفظه‌ها: خودروهای سدان دارای سه محفظه مجزا برای سرنشینان، حمل بار و موتور خودرو هستند. در حالی‌که خودروهای شاسی بلند یک محفظه موتور، یک محفظه سرنشین و بار ترکیبی به همراه سه ردیف صندلی دارند.

مصرف سوخت: خودروهای سدان خودروهای کوچکی هستند که مصرف سوخت بهینه دارند، اما خودروهای شاسی بلند بزرگ‌تر بوده و سوخت بیشتری مصرف می‌کنند.

سیستم تعلیق: ‌سدان‌ها سیستم تعلیق نسبتاً نرم‌تری نسبت به خودروهای شاسی بلند دارند و خودروهای راحت‌تری هستند. اما خودروهای شاسی بلند به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بتوانند زمین‌های ناهموار و بارهای سنگین را حمل کنند، بنابراین دارای سیستم تعلیق سخت و سفت‌تری هستند تا قابلیت حرکت در خارج از جاده را داشته باشند.

کیفیت سواری: سدان‌ها ممکن است سواری بهتری در بزرگراه‌ها ارائه دهند، در حالی‌که خودروهای شاسی بلند سواری بهتری در خارج از جاده و جاده‌های سخت و ناهموار دارند.

هزینه نگهداری: خودروهای سدان در مقایسه با خودروهای شاسی بلند میزان خرابی، فرسودگی و هزینه‌های نگهداری پایین‌تری دارند. ‌درحالی‌که خودروهای شاسی بلند زودتر خراب می‌شوند و هزینه‌های نگهداری و تعمیرات بالاتری دارند.

رنو کوئید

وضعیت رانندگی در جاده: خودروهای سدان برای بزرگراه‌ها وجاده‌های شهری و استفاده روزمره گزینه ایده‌آل‌تری هستند. اما اگر عاشق رانندگی‌های پر سرعت هیجان انگیز و تحت شرایط خاص و سخت و ماجراجویی در جاده‌های پرپیچ و خم، دشت و صحرا هستید خودروهای شاسی‌بلند عملکرد بهتری دارند.

پارک خودرو: سدان‌ها خودروهای جمع و جور، در اندازه و شکل استاندارد و مناسب پارک در هر مکانی هستند، در حالی‌که خودروهای شاسی بلند به دلیل اندازه بزرگ و غول پیکر برای یک راننده تازه کار پارک سخت‌تری دارند که با تمرین و ممارست راحت می‌شود.

قیمت: خودروهای شاسی بلند گران‌تر از خودروهای سدان هستند، دلیل آن این است که معمولاً خودروهای شاسی بلند از فناوری‌های به روزتر و گران‌تری بهره می‌برند. به عنوان مثال یک سیستم چهارچرخ متحرک با مهندسی گران و تکنولوژی مدرن سیستم تعلیق در خودروهای شاسی بلند ارائه می‌شود، از سوی دیگر سدان‌ها با یک پیشرفت استاندارد و معمولی برای افراد با بودجه کم گزینه بهتری هستند.

سطح ایمنی: در بحث ایمنی به نظر می‌رسد که سدان‌ها ایمن‌تر از خودروهای شاسی بلند باشند، به این دلیل که سدان‌ها هم از نظر طول بدنه و هم ارتفاع، مناسب‌تر بوده و کنترل راحت‌تری دارند.

سطح آیرودینامیکی خودرو: اگر از مالکین خودروهای سدان بپرسید؛ احتمالا به شما خواهند گفت یک سدان به دلیل عملکرد آیرودینامیکی بهتری که در جاده‌ها به نمایش می‌گذارد، قابل اعتمادتر از خودروهای شاسی بلند است.

به گفته سازمان ملی فضایی و هوانوردی، آیرودینامیک به نحوه حرکت هوا در اطراف اجسام در حال حرکت مانند خودرو اشاره می‌کند. اگر نگران کشش و بالا رفتن خودرو در جاده‌ها هستید، از آنجایی که سدان‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که عملکرد مناسبی در جاده داشته باشند و طراحی آن‌ها نزدیک‌تر به زمین است، بنابراین پایداری بیشتری نسبت به خودروهای شاسی بلند با سرعت بالا دارند. ضریب درگ یا اندازه‌گیری درگ درصدی است که نشان دهنده مقاومت در هنگام عبور خودرو در هوای آزاد است که درصد آن‌ همیشه کمتر از خودروهای شاسی بلند است. ضریب درگ همچنین کمک قابل توجهی به کاهش مصرف سوخت در بزرگراه‌ها می‌کند.

منابع: suv or a sedan، sedan and suv

فرم استعلام قطعات

برای استعلام موجودی، قیمت و شرایط قطعاتی که نیاز دارید، فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان کلینیک تخصصی شاه‌پری با شما تماس بگیرند.

تعمیرگاه رنو شاه‌پری

شاه‌پری

کلینیک تخصصی رنو

Call Now Button