اتومات استارت ال نود

خرابی اتومات استارت ال نود

استارت خودرو، یکی از مهمترین قطعات خودرو محسوب می‌شود که وظیفه راه اندازی خودرو و روشن نمودن آن را به عهده دارد. استارت‌ها نوع پیشرفته هندل‌های قدیمی محسوب می‌شوند و بدون آن، روشن کردن خودرو کاری سخت می‌باشد. از کار افتادن این قطعه، سبب می‌شود که مشکلات زیادی برای راننده به وجود آورد، از جمله عدم روشن شدن خودرو. در ادامه خرابی اتومات استارت ال نود را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

در برخی شرایط نیز تنها راه روشن کردن خودرو، هل دادن خودرو است که می‌تواند برای موتور خودرو، بسیار زیان آور باشد. البته روشن نشدن خودرو، تنها به دلیل عدم کارکرد درست استارت نیست و ممکن است دلایل زیادی داشته باشد، به عنوان مثال خالی شدن باتری، یکی از دلایل مهم روشن نشدن خودرو است که ارتباطی با سیستم استارت ندارد و مربوط می‌شود به باتری و اتصالات و دینام خودرو.

اتوماتیک استارت خودرو چیست؟

اتوماتیک استارت خودرو یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده استارت است. اتوماتیک استارت خودرو، قطعه‌ای کوچک است که جریان الکتریسته را به سیم پیچ‌ها منتقل می‌کند. این قطعه کوچک روی پوسته اصلی استارت نصب می‌شود. سیستم استارت خودرو از قطعات متعددی درست شده است. در واقع می‌توان گفت که استارت خودرو، یک قطعه برقی پیچیده است که وظیفه دارد نیروی اولیه و مورد نیاز برای روشن شدن و فعالیت کردن موتور خودرو را فراهم کند.

خرابی اتومات استارت ال نود
استارت خودرو، یکی از مهمترین قطعات خودرو محسوب می‌شود که وظیفه راه اندازی خودرو و روشن نمودن آن را به عهده دارد

قطعات تشکیل دهنده استارت خودرو ال نود

اتوماتیک استارت: جریان الکتریسیته لازم را به سیم پیچ‌ها می‌رساند. این قطعه روی پوسته اصلی نصب می‌شود.

پوسته استارت: این قطعه، استوانه‌ای است که از جنس فولاد ساخته شده و مقاومت پوسته استارت بسیار زیاد است.

زغال استارت: از جنس کربن و به شکل نرم می‌باشد. زغال استارت، جریان الکتریسیته را برای ایجاد شدن حوزه مغناطیسی می‌رساند.

دنده استارت: نیروی مکانیکی را منتقل می‌کند. این قطعه روی شفت آرمیچر و بر روی مارپیچ شفت آرمیچر قرار می‌گیرد و در یک جهت خلاص و در جهت دیگرش درگیر می‌شود.

سیم پیچ: در هر استارت، چهار سیم پیچ قرار دارد. یک حلقه سیم پیچ دور هر یک از بالشتک‌ها پیچیده شده است. وظیفه سیم پیچ، ایجاد کردن نیروی مغناطیسی است.

بالشتک: چهار بالشتک درون پوسته استارت قرار دارد. میدان مغناطیسی اطراف بالشتک‌ها را احاطه کرده‌اند.

آرمیچر: وظیفه آرمیچر القای بارهای منفی در بالشتک‌هاست. آرمیچر در مرکز شفت، دارای پره‌هایی است که سیم پیچ در داخل این هسته‌ها پیچیده می‌شود. دو سر سیم پیچ به کانکتور سر شفت وصل می‌شود.

استارت خودرو را در نزدیکی گیربکس و دنده فلایویل جای گذاری کرده‌اند. سوئیچ برای شروع فعالیت به استارت فرمان می‌دهد. برق مورد نیاز استارت برای شروع فعالیت نیز توسط باتری خودرو فراهم می‌شود. اتوماتیک استارت خودرو، برقی را که باتری بعد از استارت زدن ایجاد می‌کند، می‌گیرد.

اتوماتیک استارت خودرو، دو ورودی برق دارد. یکی از این ورودی‌ها، جریان برق ضعیف و فرستاده شده توسط سوئیچ خودرو را دریافت می‌کند. ورودی دوم نیز، به صورت مستقیم برق را از باتری خودرو می‌گیرد. با ایجاد فرمان اولیه برای استارت خوردن ماشین، جریان برق شدت می‌گیرد. اتوماتیک استارت خودرو، از این جریان برای استارت زدن استفاده می‌کند. با خراب شدن اتوماتیک استارت خودرو، سبب می‌شود تا استارت عمل نکند و موتور خودرو روشن نشود.

قطعات استارت خودرو ال نود
اتوماتیک استارت خودرو یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده استارت است

استارت نخوردن خودرو

از جمله اولین موردی که می‌تواند دلیلی بر خرابی استارت خودرو باشد، استارت نخوردن خودرو، هنگام چرخاندن سوئیچ خودرو است. این مشکل دلایل زیادی از جمله خرابی استارت، خرابی باتری، سوختن فیوز، شل شدن بست‌ها و اتصالات باتری، شل شدن اتصالات استارت و سایر موارد از این دست را به همراه دارد. از جمله علامت هایی که نشان می‌دهد استارت خودرو دچار مشکل شده است میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

سوئیچ باز شده و برق پشت آمپر می‌آید، اما به محض استارت زدن، هیچ عکس العملی و صدایی از خودرو شنیده نمی‌شود.

سوئیچ باز شده و برق پشت آمپر می‌آید، اما به محض استارت زدن، صدایی تیک مانند از محفظه موتور شنیده می‌شود و خودرو استارت نمی‌خورد.

خودرو گاهی به راحتی استارت می‌خورد، اما گاهی استارت نمی‌خورد.

بعد از چند بار استارت زدن و عکس العمل نداشتن موتور، بالاخره خودرو استارت می‌خورد.

پس از روشن شدن خودرو، استارت همچنان تا مدتی با دنده فلایول درگیر است.

در خودروهای اتوماتیک، خراب شدن سلکتور گیربکس، می‌تواند سبب استارت نخوردن خودرو گردد.

علت‌های خرابی استارت خودرو ال نود

خراب شدن استارت خودرو می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. اگر یکی از علائم خرابی استارت را که در بالا عنوان کردیم، در خودروی خود مشاهده کردید، احتمالا استارت خودروی شما خراب شده است. از جمله عواملی که منجر به خرابی استارت می‌شوند، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تمام شدن زغال‌های استارت
  • گیر کردن زغال‌های استارت بر اثر کثیفی
  • خراب شدن موتور استارت
  • خرابی اتومات استارت
  • اتصال قطب‌های مثبت و منفی استارت
  • قطعی در اتصالات باتری به استارت
  • خرابی و شکستگی چرخ دنه‌های استارت
  • گیر کردن بازوی اجرایی استارت
  • آزمایش اتومات استارت

برای اطلاع یافتن از از صحت کار اتوماتیک، قطب منفی باتری را به بدنه اتوماتیک و سپس قطب مثبت باتری را با فیش اتوماتیک (اتصال در یک لحظه) اتصال می‌دهیم. در صورت سالم بودن اتوماتیک،صدای کشیده شدن وزنه پلانجر (به صورت تق) به گوش می‌رسد.

فرم استعلام قطعات

برای استعلام موجودی، قیمت و شرایط قطعاتی که نیاز دارید، فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان کلینیک تخصصی شاه‌پری با شما تماس بگیرند.

شاه‌پری

کلینیک تخصصی رنو

Call Now Button