بررسی سطح روغن خودرو

بهترین زمان برای بررسی سطح روغن خودرو چه زمانی است؟

بررسی سطح روغن خودرو بسیار مهم است، اجتناب از این کار می‌تواند باعث عواقب مختلفی از جمله آسیب به موتور شود. اما سوال اینجاست که بهترین زمان برای بررسی روغن خودرو چه زمانی است؟ اگر شما هم همین سوال را دارید، در جای مناسبی هستید. با خواندن این مقاله از تیم شاهپری متوجه خواهید شد که چرا باید به طور مرتب سطح روغن خودرو را چک کنید، بهترین زمان برای بررسی روغن چه زمانی است و هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید.

بهترین زمان برای بررسی سطح روغن چه زمانی است؟

عملکرد موتور خودرو به سطح روغن بستگی دارد. با بررسی دوره‌ای سطح روغن می‌توانید بهترین عملکرد را از خودروی خود انتظار داشته باشید.

1. چرا باید روغن خودرو را بررسی کنید؟

ماشین مانند بدن انسان و روغن خون آن است. فرقی نمی‌کند که کدام مدل خودرو را دارید، بررسی سطح روغن بسیار مهم است. روغن، موتور خودرو را روان می‌کند و به جلوگیری از خوردگی کمک می‌کند. علاوه بر این، زمانی که سطح روغن پایین می‌آید، احتمال آسیب دیدن قطعات موتور بیشتر می‌شود. بنابراین، توصیه می‌شود که سطح روغن خودرو را به طور منظم بررسی کنید. تنها چیزی که باید بدانید بهترین زمان برای بررسی سطح روغن است.

بهترین زمان بررسی سطح روغن خودرو2. زمان مناسب برای بررسی سطح روغن چه زمانی است؟

قبل از یافتن بهترین زمان برای بررسی روغن خودرو باید جنبه‌های متعددی را در نظر بگیرید، بنابراین بهترین زمان برای بررسی روغن چه زمانی است؟ این مسئله با توجه به دمای موتور تعریف می‌شود. گرمای بیش از حد موتور می‌تواند دلیل کاهش سطح روغن باشد.

برای اکثر خودروها، سطح روغن را می‌توان با استفاده از گیج اندازه‌گیری روغن بررسی کرد. گیج روغن، یک میله فلزی بلند و باریک (مسطح یا استوانه‌ای) است که معمولاً یک دسته یا حلقه فلزی زرد در انتهای بالایی آن قرار دارد. انتهای پایینی گیج روغن معمولاً با دو نقطه یا خط مشخص می‌شود. علامت بالا نشان دهنده پر بودن مخزن روغن است و علامت پایین نشان می‌دهد که پیشرانه به روغن نیاز دارد. اگر روغن کمتر باشد، وسیله نقلیه شما فرسوده خواهد شد. برای جلوگیری از این وضعیت بهتر است روغن را بررسی کنید.

میزان مسافتی که خودرو طی کرده است با میزان روغن مصرفی رابطه مستقیم دارد.

راه دیگر این برای بررسی روغن خودرو این است که از دفترچه راهنما استفاده کنید. در دفترچه راهنمای خودرو به وضوح گفته شده است که چه زمانی و چگونه باید سطح روغن را بررسی کنید. علاوه بر این، می‌توانید در دفترچه راهنما متوجه شوید که وقتی موتور داغ است، پس از پانزده دقیقه می‌توانید روغن را بررسی کنید. شما می‌توانید با حفظ سطح روغن در محدوده متوسط، وسیله نقلیه خود را ایمن نگه دارید. این بدان معناست که سطح روغن باید جایی بین نشانگر LOW و FULL باشد، این ناحیه میانی نشان می‌دهد که در آن موتور، روغن کافی برای کارکرد صحیح را دارد.

می‌توانید از تکنیک‌های مختلفی برای آزمایش زمان بررسی سطح روغن استفاده کنید. روش اصلی برای انجام این کار با استفاده از یک میله (همانطور که قبلاً ذکر شد) است. آیا در مورد بررسی روغن با ماشین روشن یا خاموش گیج شده‌اید؟ خوب، به دلایل ایمنی، بهتر است این کار را زمانی انجام دهید که موتور خاموش است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که نشانگر را روی کاپوت موتور قرار دهید، آن را بیرون بکشید، انتهای میله را برای اندازه‌گیری صحیح بخوانید. اگر هنوز شک دارید، می‌توانید این روش را دوباره تکرار کنید اما این‌بار ابتدا میله را تمیز کنید.

3. هر چند وقت یکبار باید روغن را چک کنید؟

تست سطح روغن حیاتی است، اما سوال اصلی اینجاست که بهترین زمان برای بررسی روغن در خودرو چه زمانی است؟ بسیاری از افراد سطح روغن را هر دو یا سه روز یکبار اندازه‌گیری می‌کنند، اما در واقع، می‌توانید این فاصله را افزایش دهید. بررسی آن ماهی یکبار کافی است. علاوه بر این، باید مراقب روغن کثیف در باک باشید زیرا می‌تواند بر سایر قسمت‌های خودرو تأثیر بگذارد.

زمان بررسی سطح روغن خودرونحوه بررسی سطح روغن در خودرو

شما در مورد “بهترین زمان برای بررسی سطح روغن” اطلاعاتی یاد گرفتید. بنابراین در این قسمت به شما نشان خواهیم داد که چگونه سطح روغن خودرو را به صورت دقیق بررسی کنید. کاری که باید انجام دهید این است که 8 مرحله آسان زیر را دنبال کنید:

مرحله 1: یک تکه پارچه قدیمی پیدا کنید
یک تکه پارچه قدیمی یا یک پارچه بدون پرز پیدا کنید تا هنگام بررسی سطح روغن خودرو از آن استفاده کنید. معمولا یک تیشرت قدیمی عالی عمل می‌کند.

مرحله 2: اطلاعات را در کتابچه راهنمای مالک خود بررسی کنید
اگر نمی‌دانید زیر کاپوت خودرو چه چیزی وجود دارد، می‌توانید اطلاعات دقیق را در دفترچه راهنمای مالک پیدا کنید.

مرحله 3: ماشین خود را گرم کنید
توصیه می‌شود روغن را زمانی بررسی کنید که هنوز گرم است. بنابراین بهترین زمان برای بررسی سطح روغن پس از یک سفر کوتاه در اطراف شهر یا خرید از سوپرمارکت محل است.

مرحله 4: ماشین خود را خاموش کنید
بعد از اینکه ماشین را برای یک سفر سریع به اطراف بردید، قدم بعدی این است که قبل از شروع فرآیند، خودرو را خاموش کنید. توصیه می‌شود روغن خودرو را زمانی بررسی کنید که پیشرانه حداقل 5 دقیقه خاموش باشد. موتور داغ به طور طبیعی دارای روغن داغی است که دمای آن تا دمای بالائی می‌رسد اما زمانی که موتور سرد است مطمئناً تمام روغن آن به مخزن برگشته است.

مرحله 5: کاپوت را باز کنید
مرحله بعدی باز کردن کاپوت است. دستگیره قرار داده شده در داخل ماشین خود را بکشید (معمولاً در کنار درب سمت راننده قرار دارد) و سپس اهرم گذاشته شده در زیر مرکز کاپوت را فشار دهید. مطمئن شوید که کاپوت وسیله نقلیه به طور ایمن نگه داشته شده است.

مرحله 6: دیپ استیک یا گیج روغن را پیدا کنید
معمولا محل قرارگیری میله در سمت چپ موتور است. معمولاً یک دسته یا حلقه فلزی زرد در انتهای بالایی آن قرار دارد و می توان آن را در بالای موتور پیدا کرد. هنگام کشیدن این دسته، یک قطعه فلزی بلند از موتور خارج می‌شود. گیج را به آرامی به سمت بیرون بکشید تا به طور کامل از جایش خارج شود.

زمان بررسی سطح روغن خودرومرحله 7: دیپ استیک را پاک کنید و دوباره وارد کنید
هنگامی که میله اندازه‌گیری را پیدا کردید، آن را بردارید و با یک دستمال کاغذی یا پارچه‌ای تمیز، پاک کنید و گیج را مثل اول در جای خود قرار دهید. صاحبان خودرو باید مطمئن شوند که نشانگر به درستی نصب شده است.

مرحله 8: گیج روغن را از موتور خارج کرده و بررسی کنید
سپس دوباره میله را بردارید. با دقت به انتهای میله اندازه‌گیری نگاه کنید و شروع به بازرسی کنید. برخی از وسایل نقلیه دارای یک ناحیه بافتی هستند که نشان دهنده ظرفیت ظرف روغن است در حالی که برخی دیگر دارای یک خط با علامت “پر” هستند. رنگ روغن کهربایی است و بررسی سطح روغن بسیار آسان است.

سطح روغن نرمال: اگر سطح روغن نشان داده شده روی میله اندازه‌گیری نرمال است، پس فقط باید گیج را در جای خود قرار دهید.

روغن کثیف یا سطح روغن کم: اگر نشانگر نشان می‌دهد که سطح روغن پایین است، باید از دو انگشت استفاده کنید تا میله را لمس کنید و بافت روغن را حس کنید. اگر روغن تمیز است، فقط باید با استفاده از قیف، روغن جدید اضافه کنید. اگر روغن کثیف است، باید در اسرع وقت روغن خودروی خود را تعویض کنید.

اطلاعات مفید دیگر

آیا روغن را با کارکرد خودرو چک می‌کنید؟

در حالی که می‌توانید میله اندازه‌گیری را زمانی بیرون بیاورید که خودرو روشن است اما خواندن سطح روغن ممکن نیست.

زمانی که ماشین کار می‌کند، پمپ روغن از طریق موتور عبور می‌کند تا پیستون‌ها و یاتاقان‌ها را روغن کاری کند. این منجر به این واقعیت می‌شود که حجم روغن بیشتری را نسبت به موتور خاموش نشان دهد. علاوه بر این، هنگامی که خودرو در حال کار است، به دلیل گردش روغن، یک لایه روغن ضخیم‌تری بر روی تمام سطوح موتور وجود دارد. به همین دلیل بهترین زمان برای بررسی سطح روغن خودرو زمانی است که خودرو کار نمی‌کند.

به طور خلاصه
فقط چند دقیقه طول می‌کشد تا سطح روغن را بررسی کنید. تنها چیزی که باید بدانید بهترین زمان برای بررسی روغن در ماشین است. اکنون که زمان مناسب برای انجام آن را می‌دانید، دقت وسیله نقلیه خود را حفظ کنید. سعی کنید از دمای موتور اجتناب نکنید، زیرا نشانگر روغن موتور است. علاوه بر این، خودروهای مختلف علائم متفاوتی از سطح روغن دارند. اگر در مورد انتخاب روش برای بررسی روغن هنگام گرم یا سرد بودن ماشین مطمئن نیستید، بهتر است با کارشناسان مشورت کنید.

منبع: Best Time to Check Oil Level in a Car?

فرم استعلام قطعات

برای استعلام موجودی، قیمت و شرایط قطعاتی که نیاز دارید، فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان کلینیک تخصصی شاه‌پری با شما تماس بگیرند.

تعمیرگاه رنو شاه‌پری

شاه‌پری

کلینیک تخصصی رنو

Call Now Button