خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

با برخی از ایرادات گیربکس داستر آشنا شوید

خودرو داستر دارای یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است. این گیربکس دارای چهار‌دنده برای حرکـت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است. در ساختمان جعبه دنده اتوماتیک AL4 از سیستم مبدل گشتاور همراه با کنترل الکترونیکی بهره برده شده و همه چیز به شکل الکتروهیدرولیک مدیریت می‌شود و ساختمان آن از شش بخش اصلی 1- مبدل گشتاور 2- پمپ روغن 3- مجموعه دنده های سیاره ای، کلاچ ها و ترمز های گیربکس که در واقع مکانیزم واحد هیدرولیک گیربکس به حساب می آیند. 5- دیفرانسیل داخلی 6- پینیون که رابط بین گیربکس و دیفرانسیل بوده و نقش چرخ دنده کاهنده را دارد 6- کامپیوتر هیدرولیکی، مدار های روغن، کامپیوتر و سنسور های مبدل گشتاور جای کلاچ را گرفته است. وظیفۀ آن افزایش تدریجی گشتاور در آغاز حرکت است و از طریق ارتباط هیدرولیک، حرکت موتور را به گیربکس منتقل می‌ کند. 

لاستیک خودرو

هر آنچه که باید درباره لاستیک خودرو بدانید

لاستیک‌ها فقط حلقه‌های لاستیکی نیستند بلکه قطعه مهمی از خودرو هستند که به طور مستقیم با سطح جاده تماس دارند و ایمنی خودرو به آن‌ها وابسته است. آنها خودرو را از یک نقطه به نقطه دیگر حمل می‌کنند و تنها نقطه تماس بین جاده و وسیله نقلیه هستند. با این حال، بسیاری از افراد اهمیت یک لاستیک خوب -هنگام رانندگی- را نادیده می‌گیرند. لاستیک‌ها نقش مهمی در ایمنی جاده، مدیریت و بهره‌وری سوخت دارند.

در این مقاله هر آنچه را که باید در مورد لاستیک خودرو و اهمیت آنها مورد بررسی قرار می‌دهیم. همچنین به بررسی ABC لاستیک‌ها می‌پردازیم و همه موارد را بیان می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنید که لاستیک‌هایتان در بهترین شرایط قرار دارند و سفرهایتان ایمن و روان هستند.

به طور کلی یک تایر از چند قسمت تشکیل شده است:

 • لایه‌های تایر
 • آج‌های تایر
 • دیواره‌های جانبی
 • تسمه‌ها
 • لایه درونی تایر
 • طوقه

برای تعمیر و نگهداری مناسب و عیب‌یابی تایر باید اجزای مختلف یک تایر را درک کنیم.

انتخاب لاستیک مناسب می‌تواند به طور قابل توجهی بر ایمنی، عملکرد و بهره‌وری سوخت تأثیر بگذارد. در ادامه چند فاکتور مهم برای خرید لاستیک را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • اندازه لاستیک: برای تعیین سایز لاستیک به دفترچه راهنمای خودرو یا پلاکارد روی درب سمت راننده مراجعه کنید.
 • نوع تایر: لاستیک‌ها را بر اساس شرایط رانندگی، زمین و ترجیحات خود انتخاب کنید، مانند لاستیک‌های تمام فصل، تابستان یا زمستان. طیف گسترده‌ای از لاستیک‌ها در بازار وجود دارد و انتخاب لاستیک مناسب با توجه به نیازهای خاص مانند برند و مدل خودرو، منطقه جغرافیایی، فصول و غیره صورت می‌گیرد.

اجزای مختلف لاستیک خودرولاستیک تابستانی

تایرهای تابستانی را تایرهای استاندارد نیز می‌گویند. آنها برای ارائه سطح بالایی از عملکرد در مناطق معمولی تا گرم طراحی شده‌اند. آنها کشش بیشتری را در جاده‌های خشک و مرطوب ایجاد می‌کنند. این لاستیک‌ها دارای ترکیب نرم‌تری برای افزایش پایداری و چسبندگی هستند و الگوی آج آن‌ها به گونه‌ای است که در زمین‌های بارانی مقاومت بالایی را فراهم می‌کنند.

لاستیک زمستانی

توصیه می‌شود در مکان‌های سردسیر و یخبندان از لاستیک‌های زمستانی استفاده کنید، زیرا ایمنی بیشتری دارند. لاستیک‌های زمستانی از تعداد زیادی شیار و آج تشکیل شده است تا کشش و چسبندگی بیشتری را بر روی سطوح برفی، یخی و مرطوب ارائه دهند. لاستیک‌های زمستانی در مقایسه با لاستیک‌های معمولی یا تابستانی از شیارهای عمیق‌تری استفاده می‌کنند.

لاستیک تمام فصل

لاستیک‌های تمام فصل از ترکیب فناوری تایرهای تابستانی و زمستانی ساخته می‌شوند، آنها عملکرد مناسبی را در تمام شرایط فصلی ارائه می‌دهند.

لاستیک زمستانیلاستیک All-Terrain

SUVها، کامیون‌های سبک و سایر وسایل نقلیه بزرگتر با چهار چرخ متحرک اغلب دارای لاستیک‌های All-Terrain هستند. این لاستیک‌ها برای بزرگراه‌ها، جاده‌های شنی، مناطق کوهستانی، برف سبک و برخی از جاده‌های خارج از جاده طراحی شده‌اند. آنها برای انواع آب و هوا از جمله برف سبک مناسب هستند. لاستیک‌های همه‌جانبه به راننده این امکان را می‌دهند که به راحتی با جاده‌های ناهموار و همچنین بزرگراه‌های چهار خطه برخورد کنند. آنها برای رانندگانی مناسب هستند که اغلب به سفرهای ماجراجویانه می‌روند.

تایر با کارایی بالا

به آنها تایرهای ورزشی نیز می‌گویند. لاستیک‌های با کارایی بالا از بهترین لاستیک‌های نرم ساخته شده‌اند و دارای دیواره‌های جانبی سفت‌تر هستند که باعث می‌شود در سرعت‌های بالاتر کشش بهتری داشته باشند. به طور کلی این لاستیک‌ها تجربه رانندگی نرم‌تری را ارائه می‌دهند، آن‌ها برای رانندگان مشتاقی طراحی شده‌اند که مدیریت با سرعت بالا و عملکرد برتر را در اولویت قرار می‌دهند.

تایر ران فلت

لاستیک‌های Run-flat به‌طور ویژه طراحی شده‌اند تا امکان ادامه رانندگی برای مسافت محدود پس از پنچری یا کاهش فشار هوا را فراهم کنند. این لاستیک‌ها دارای طوقه تایر هستند که حتی در زمان پنچری به فلنج رینگ متصل می‌مانند و دیگر با خطر جدا شدن لاستیک یا آسیب دیدن چرخ روبه‌رو نخواهید شد. آنها با دیواره‌های جانبی تقویت شده ارائه می‌شوند که حتی در صورت از دست دادن هوای تایر، وزن خودرو را پشتیبانی می‌کنند. این نوع لاستیک‌ها تحرک بیشتری را ارائه می‌دهند. با استفاده از لاستیک‌های run-flat، رانندگان به لاستیک زاپاس نیازی ندارند و در نتیجه وزن کلی خودرو را کاهش می‌دهند و فضای اضافی برای ذخیره‌سازی ایجاد می‌کنند. لاستیک‌های Run-flat پس از رانندگی زیاد عمدتاً قابل تعمیر نیستند و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند.

لاستیک تابستانیتایر زمین گل و لای یا Mud terrain

لاستیک‌های زمین گل و لای به طور ویژه برای مقابله با گل و لای عمیق، سطوح لغزنده و شرایط چالش برانگیز خارج از جاده ساخته شده‌اند. آنها گزینه ارجح برای علاقه‌مندان به جاده‌ها و افرادی هستند که اغلب با چالش‌های زمین گل آلود روبرو هستند. این نوع لاستیک‌ها دارای الگوهای آج تهاجمی با شیارهای عمیق هستند که چسبندگی بهتری را در زمین‌های ضخیم، گلی و گل آلود فراهم می‌کند.

ساخت تایر

لاستیک‌ها با استفاده از روش‌های مختلف تهیه می‌شوند که بر عملکرد و ویژگی‌های آنها تأثیر می‌گذارد.

تایر رادیال

لاستیک‌های رادیال رایج‌ترین تایر مورد استفاده در وسایل نقلیه مدرن هستند. آنها دارای یک دیواره جانبی عمودی هستند و از یک لایه منفرد از طناب فولادی تشکیل شده‌اند که عمود بر خط مرکزی لاستیک قرار دارند.

مزایای لاستیک رادیال
 • دارای فرمان خوب و تماس بهتر با جاده است.
 • به لطف دیوار جانبی انعطاف پذیر، راحتی رانندگی بهبود یافته است.
 • حداقل حرارت در لاستیک هنگام حرکت با سرعت بالا تولید می‌شود.
 • مقاومت بالاتری در برابر آسیب‌های مربوط به آج دارد.
 • مصرف سوخت آن کمتر است.
معایب لاستیک رادیال
 • دیوار جانبی آن تحت بارهای سنگین، پایداری کمتری دارد.
 • بیشتر مستعد ضربه زدن به دیواره‌های جانبی است.

لاستیک‌های موربلاستیک‌های مورب

از لاستیک‌های مورب به جای لاستیک‌های لاستیکی جامد برای مدت طولانی استفاده می‌شود. آنها قبل از معرفی تایرهای رادیال یک ویژگی استاندارد بودند. لاستیک‌های مورب با لایه‌هایی از پوشش متشکل از طناب نایلونی ساخته شده‌اند. آن‌ها به صورت مورب روی یکدیگر در آج و دیواره جانبی با زاویه 55 درجه قرار می‌گیرند.

 1. الگوی آج: الگوی آج بر کشش، مدیریت و سطح صدا در لاستیک‌ها تأثیر می‌گذارد. الگوی آجی را انتخاب کنید که با نیازهای رانندگی شما مطابقت داشته باشد.
 2. نام تجاری و کیفیت تایر: از برندهای معتبر تایر -که به دلیل کیفیت، قابلیت اطمینان و استانداردهای ایمنی شناخته شده‌اند- خرید کنید.
 3. شاخص بار و رتبه بندی سرعت: اطمینان حاصل کنید که لاستیک‌ها از شاخص بار و الزامات رتبه بندی سرعت مشخص شده برای ماشین شما برخوردار هستند یا از آنها فراتر می‌روند.

سرمایه گذاری روی لاستیک‌های مناسب می‌تواند تجربه رانندگی شما را بهبود ببخشد و به طور قابل توجهی به ایمنی کلی در جاده کمک کند.

نتیجه
لاستیک‌ها جزء اصلی ایمنی و عملکرد خودرو هستند، با این حال برخی رانندگان به آن اهمیت زیادی نمی‌دهند. با درک اصول آناتومی لاستیک، انتخاب لاستیک مناسب برای وسیله نقلیه و با مراقبت و نگهداری از لاستیک‌ها، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که لاستیک‌های شما عملکرد مطلوب، طول عمر زیاد و ایمنی در جاده را ارائه می‌دهند.

منبع: vehiclecare.in

فرم استعلام قطعات

برای استعلام موجودی، قیمت و شرایط قطعاتی که نیاز دارید، فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان کلینیک تخصصی شاه‌پری با شما تماس بگیرند.

تعمیرگاه رنو شاه‌پری

شاه‌پری

کلینیک تخصصی رنو

Call Now Button